Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

5 základních smoothies a šťáv

5 základních smoothies a šťáv

RAWMANIA
Recept
5 základních šťáv, které vám zjednoduší život! :-)

Myslím, že každý z nás tento způsob "tekutého" stravování miluje. Alespoň my ano! Poslední dobou už jen odšťavňujeme, mixujeme nebo citrusujeme. Ať už je to lahodné smoothie z banánu, sladká šťáva z jablek nebo kyselá šťáva z pomerančů, každý jsme si našli svoje. A zde uvádím 5 základních šťáv a smoothies, které se vám do začátku mohou hodit a otevřou vám dveře této nápojové oblasti plné těch správných živin a vitaminů! :-)

 

Stres a nespavost

5 zakladnich stav3

2 mrkev, kousek celeru, 1 jablko, 1 hruška; vše odšťavníme

Cítíme se vyčerpaní, oslabení a ještě nemůžeme usnout. I na syrové stravě se může tento stav objevit. Ale díky znalosti účinků zeleninky a ovoce se můžeme tohoto stavu snadno zbavit. Jen je třeba posbírat poslední střípky energie a najít si léčivé schopnosti jednotlivých potravin.

Mrkev nás povzbudí, dodá energii oslabenému organizmu a ochrání náš zrak. Také snižuje riziko rakoviny a výborně regeneruje celé tělo. Celer je opravdu zdravá surovina, jen u mě zrovna nepatří mezi nejchutnější potravinu. Stručně, prostě mi nechutná. Proto to není zrovna častá potravina v mém jídelníčku, když mi to nechutná, nenutím se do toho. Každopádně, tato krásná rostlinka působí protizánětlivými účinky (odhleňuje, posiluje imunitu), pomáhá odstraňovat stres a přispívá ke zdravému spánku. Další surovinou je jablko, které je u nás každodenní součástí jídelníčku. Pomáhá kloubům a odstraňuje bolest hlavy. Jablko před spaním na sebe váže ve střevech toxické látky a celkově pomáhá k omlazení a čistotě organismu. Dalším plodem jsou hrušky, které přímo odstraňují nespavost, ale také příznivě ovlivňují obezitu nebo třeba močové kameny. Džusík je osvěžující a jednoduchý! :-)

 

Detox

5 zakladnich stav4

1 jablko, hrst špenátu,kousek zázvoru - sami zvažte množství :-), půl okurky, čtvrt ananasu; vše odšťavníme

Znát potraviny podporující detox je celkem důležité a nejednou se to může hodit. Že jablko čistí organismus, to už jsme si řekli u předchozího džusu. Ale v tomto receptu hrají nejvíce roli zázvor, okurka a ananas. Tyto ingredience efektivně odvodňují a čistí organismus. Také podporují hubnutí a mají omlazovací schopnosti. Špenát pomáhá tělu chránit se před volnými radikály, posilovat imunitu a uklidňovat mysl. Podle surovin je tento nápoj dokonalým očistným nástrojem a také zbraní proti únavě a jiným neduhům. A chuť? Jelikož jde o detox, člověk čeká něco nedobrého, ale tento je výborný. Ale pokud dáte více zázvoru, těšte se - je to síla!

 

Energie

5 zakladnich stav1

2 banány,1 šálek jahod, půl lžičky Acai, 1 šálek mandlového mléka, 5 datlí, 2 lžíce konopného semínka; vše rozmixujeme

Nabít energii není na raw stravě nic těžkého, ale někdy si potřebuje i vitarián pořádně dobít baterky. Jak na to? No přece slaďoučký banánový koktejl s datlemi a jedním z největších antioxidantů na světě – Acai! Toto ovoce z oblasti Amazonie dokáže pěkně nakopnout organismus, ale nejenom Acai. Banány a datle jsou suroviny, které napomáhají lepší soustředěnosti, vitalitě a síle. Dva banány dokáží zlepšit náladu a zbavit nás na chvíli únavy. Datle se doporučují při velkých fyzických aktivitách – výlety, tůry nebo při cvičení. Díky vysokému obsahu glukózy jsou schopné správně "nastartovat".

 

Imunita

5 zakladnich stav5

2 pomeranče, 1 grep, pár kapek citronu - nemusí, 3 mandarinky; vše odšťavníme, rozmixujeme nebo použijeme citrusovač

Vitamin C ve všech svých podobách. Pokud chcete zlepšit imunitu, dodejte svému tělu citrusy. Jsou silnými antioxidanty a prevencí proti nemocem. Také snižují hladinu cholesterolu v krvi a díky vysokému obsahu vody skvěle hydratují organismus. Místo kupovaných džusů si opravdu dejte tu práci a pomocí citrusovače získejte šťávu, která vás ochrání proti virům a posílí váš organismus. A hlavně, citrusový džus z pomerančů, grepů a mandarinek je chuťově nepřekonatelný!! Pokud by pro vás byl džus moc "citrusový", přijdete třeba šťávu z jablek.

 

Ranní smoothie

5 zakladnich stav2

hrst špenátu, 1 banán, 2 lžíce avokáda, půl šálku kokosového mléka (nebo jiného), půl šálku borůvek; vše rozmixujeme

Tento nápoj obsahuje antioxidanty (borůvky), zdravé tuky (kokosové mléko a avokádo), spoustu energie (banán) a velké množství vitaminů a minerálů (špenát). Dokonalá souhra všech živin, které naše tělo po ránu potřebuje. Díky tomu vstaneme s dobrou náladou a hodíme do sebe porci, která je přímo vitaminovou bombou. :-)

  • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Smoothie a šťávy Naposledy změněno čtvrtek, 19. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

Žaneta Žaneta26.01.2016 22:53
Dobrý večer, Vaše recepty jsou nejlepší.Zajímalo by mě jestli by jste měla nějaký recept z Rakytníku :-) děkuji moc Nekulová
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová27.01.2016 13:48
Dobrý den, děkuji to mě těší a doufám, že to tak bude i nadále :) Z rakytníku mám jeden receptík: rawmania.cz/.../189-rakytnikovy-elixir-na-imunitu

Ale, když mám rakytník doma, přidávám ho do šťáv většinou k pomerančům, jablkům, okurce apod. :)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
L L29.04.2016 18:54
Ahoj, v receptech na přípravu smoothie je často mražené ovoce, zkoušela jsi použít i mraženou zeleninu? Mám vlastní mražený listový špenát, je možné jej použít, rozmixovat?
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová02.05.2016 17:33
Ahoj, určitě jde použít i mražená zelenina. Často se i dělává, že se takto uschová listovka z léta, aby bylo možné ji použít v zimě :) Takže jen do toho! :) B.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Míša Míša19.09.2018 19:28
Ahoj, chci se zeptat, vadilo by, kdybych přísady rozmixovala, když nemám odšťavňovač? :-)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky