Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Rakytníkový elixír na imunitu

Rakytníkový elixír na imunitu

RAWMANIA
Recept
Blíží se zimní období a je potřeba se ozbrojit.

I vitariáni můžou onemocnět. Nestává se to tak často, ale detox může trvat i pár měsíců a imunita nemusí být tak silná. Proto je třeba ji pravidelně posilovat a zabraňovat případným onemocněním.

rakytnikovy elixir6

Rakytník je přímo zázračná rostlinka. Zraje od srpna až do října a nejlepší je skladovat ho zmrazením – tím si uchová nejvíce látek. Obsahuje 10x více vitaminu C než pomeranč. Má také spoustu dalších vitaminů typu A, E, F nebo B a velké množství minerálů. Výrazně podporuje imunitní systém a podporuje tělo v odolnosti proti stresu. Také může léčit žaludeční vředy a pomáhá i při plicním onemocnění. Také má využití jako pomocník při popáleninách, omrzlinách, akné nebo jiných kožních onemocnění. Zabraňuje vypadávání vlasů – což se při detoxu může stát, kvalita vlasů se mění a ty nekvalitní padají. Podporuje tělo v celkovém pročištění od všemožných škodlivin. Rozpouští hleny a pomáhá na revma. Má také povzbuzující účinky, proto není vhodné pít ho na noc.

rakytnikovy elixir10

Když byste nasbírali kilo těchto oranžových bobulek, budete mít zásobu vitaminu C a A až na půl roku. Ale díky vysokému obsahu vitaminů je třeba dbát na správné dávkování. Ve velkém množství rakytník způsobuje třes, vysoký krevní tlak, zmatenost nebo bezvědomí. Takže sice zdravý, ale s mírou :)

rakytnikovy elixir3

Pokud na vás opravdu přijde nemoc, dejte si půst o šťávách nebo se zásobujte pořádnou dávkou jablíček, zázvoru a citrusů, pijte a buďte v klidu a teple. Teplo ve vašem těle ničí bakterie a viry.

Tento rakytníkový elixír se může pít preventivně každý den. Takže hledejte rakytníkové keře – určitě kolem vás někde budou a nasbírejte si bobulky do zásoby :)

 • Suroviny:

  1 porce

  • 1-2 lžíce rakytníkových kuliček (čerstvých; pokud máte zmražené, nechte je rozmrznout)
  • půl šálku vody
 • Postup:
  1. Rakytník rozdrťte v hmoždíři (nebo ho zkuste rozmixovat) tak, aby všechny plody pustily šťávu.
  2. Přes sítko proceďte všechnu rozdrcenou směs (promačkávala jsem sítko lžící, abych dostala co nejvíce šťávy).
  3. Zamíchejte a šup do sebe :)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Smoothie a šťávy Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Odebírat inspirace a novinky