Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Rakytníkový elixír na imunitu

Rakytníkový elixír na imunitu

RAWMANIA
Recept
Blíží se zimní období a je potřeba se ozbrojit.

I vitariáni můžou onemocnět. Nestává se to tak často, ale detox může trvat i pár měsíců a imunita nemusí být tak silná. Proto je třeba ji pravidelně posilovat a zabraňovat případným onemocněním.

rakytnikovy elixir6

Rakytník je přímo zázračná rostlinka. Zraje od srpna až do října a nejlepší je skladovat ho zmrazením – tím si uchová nejvíce látek. Obsahuje 10x více vitaminu C než pomeranč. Má také spoustu dalších vitaminů typu A, E, F nebo B a velké množství minerálů. Výrazně podporuje imunitní systém a podporuje tělo v odolnosti proti stresu. Také může léčit žaludeční vředy a pomáhá i při plicním onemocnění. Také má využití jako pomocník při popáleninách, omrzlinách, akné nebo jiných kožních onemocnění. Zabraňuje vypadávání vlasů – což se při detoxu může stát, kvalita vlasů se mění a ty nekvalitní padají. Podporuje tělo v celkovém pročištění od všemožných škodlivin. Rozpouští hleny a pomáhá na revma. Má také povzbuzující účinky, proto není vhodné pít ho na noc.

rakytnikovy elixir10

Když byste nasbírali kilo těchto oranžových bobulek, budete mít zásobu vitaminu C a A až na půl roku. Ale díky vysokému obsahu vitaminů je třeba dbát na správné dávkování. Ve velkém množství rakytník způsobuje třes, vysoký krevní tlak, zmatenost nebo bezvědomí. Takže sice zdravý, ale s mírou :)

rakytnikovy elixir3

Pokud na vás opravdu přijde nemoc, dejte si půst o šťávách nebo se zásobujte pořádnou dávkou jablíček, zázvoru a citrusů, pijte a buďte v klidu a teple. Teplo ve vašem těle ničí bakterie a viry.

Tento rakytníkový elixír se může pít preventivně každý den. Takže hledejte rakytníkové keře – určitě kolem vás někde budou a nasbírejte si bobulky do zásoby :)

 • Suroviny:

  1 porce

  • 1-2 lžíce rakytníkových kuliček (čerstvých; pokud máte zmražené, nechte je rozmrznout)
  • půl šálku vody
 • Postup:
  1. Rakytník rozdrťte v hmoždíři (nebo ho zkuste rozmixovat) tak, aby všechny plody pustily šťávu.
  2. Přes sítko proceďte všechnu rozdrcenou směs (promačkávala jsem sítko lžící, abych dostala co nejvíce šťávy).
  3. Zamíchejte a šup do sebe :)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Smoothie a šťávy Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"