Ráda píšu. Nejen o sobě a svých zkušenostech, ale také o informacích, které vám mohou pomoci vybrat si ten správný životní styl nebo vám odpovědět na vaše otázky ohledně zdravého stravování nebo i osobního života.

5 ajurvédských potravin, na které byste neměli zapomínat

5 ajurvédských potravin, na které byste neměli zapomínat

RAWMANIA
Článek
Co je to ajurvéda? A proč bychom se měli zajímat o tyto potraviny?

Ve zkratce zní definice ajurvédy takto: „Nauka o dlouhověkosti, jejíž doporučení vedou ke zdravému a spokojenému životu.“ Ajurvéda je postavená na principech souladu s přírodními zákony a usiluje o celkovou harmonii těla i duše. Počítá s individualitou každého z nás a podle toho doporučuje „léčbu“, která může být založená nejen na stravě, ale také na správném pohybu a celkové životosprávě. Dneska si řekneme 6 důležitých potravin, které by podle této medicíny neměly chybět ve vaší kuchyni a hlavně ve vašem jídelníčku.

Jdeme na to?

Zázvor

Každý ho známe. Podle ajurvédy je to taková univerzální medicína. Příznivě ovlivňuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Dokáže tlumit bolest v krku, bolesti hlavy a ranní nevolnost. Má také protirakovinné a protizánětlivé účinky. A skvěle bojuje proti chřipce, kašli a jiným zánětům, které pochytáme v období nachlazení. Zázvor můžete použít do omáček syrový nebo si z něj vytvořit čaj. Stačí vodu s nastrouhaným zázvorem přivést k varu, minutku povařit a následně nechat chvilku odpočinout a přecedit. Používejte zázvor střídmě a zbytečně to s ním nepřehánějte. V období nemocí je dobré ho používat ve větším množství maximálně 2 týdny. V menším množství ho klidně můžete preventivně používat každý den :)

Kurkuma

Kurkuma je zázračné ajurvédské koření, které najdete v každém jejich receptu. Kurkuma obsahuje sloučeninu kurkumin, která se (podle studií) doporučuje proti cystické fybróze, rakovině prostaty, dětské leukémii nebo Crohnově chorobě. Kurkuma má vysoké množství minerálních látek jako je mangan, hořčík, vápník, vitamin C nebo zinek. Má silné protizánětlivé účinky a zařazuje se mezi přírodní antibiotika. Pomáhá při poškození jater, otravě jídlem nebo artritidě. Dále snižuje cholesterol a studie prokázaly, že kurkumin v kombinaci s pravidelným pohybem chrání před kardiovaskulárními chorobami. Kurkumu můžete použít v několika receptech jak vařených, tak i syrových. Může se použít do omáček, salátů, polévek, domácích veganských nebo raw sýrů apod.

Tulsí – bazalka posvátná

Tato bylinka má úžasné účinky a čaj, který se z ní dá vytvořit je opravdu výborný. Bylinka má antibakteriální a antiseptické účinky. Používá se při nachlazení, kašli, bolesti hlavy, revmatismu, chřipce a mnoha dalším onemocněním. Podporuje léčení horečky a dokáže vyvolat pocení. Podporuje soustředěnost, chuť k jídlu, vykašlávání a detoxikaci těla. Zmírňuje stres a zvyšuje fyzickou sílu a celkovou obranyschopnost těla. Příznivě ovlivňuje imunitní systém a působí protizánětlivě. Dokonce brání ukládání tuku v těle a celkově pročišťuje organismus. Na tento nápoj se budete každé ráno vyloženě těšit a po čase ucítíte i rozdíl – doporučuji :)

Ashwagandha 

Také známá jako indický ženšen, jedná se o bylinku, která se tradičně používala jako afrodisiakum nebo součást nápoje lásky – tak dámy, pak napište, jak jste uspěly. Také je to jedna z nejuctívanějších bylin v ajurvédě. Mimoto zlepšuje fyzickou a psychickou zátěž, zpomaluje stárnutí, chrání tělo proti volným radikálům a v neposlední řadě příznivě působí na lupénku nebo revmatismus. Pomáhá také při problémech s otěhotněním nebo podporuje detoxikaci těla. Také tlumí růst nádorových buněk a působí antibioticky. Ashwagandhu můžete použít jak do smoothies, tak třeba i při výrobě raw čokolády. Aswagandhu můžete zakoupit ZDE

Brahmi

Tato bylinka se doporučuje při problémech s udržením nových informací. Často je využívaná studenty, jelikož jim pomáhá si zapamatovat nové učivo a příznivě ovlivňuje jejich koncentraci, paměť a duševní schopnosti. Také zvyšuje rychlost vizuálního zpracování informací, čímž zrychluje i celkovou práci s učivem. Také má antioxidační účinky a dokáže se poprat s únavou. Zapomeňte na energeťáky nebo kafe – radši zvolte brahmi a budete tak nadopovaní, že zvládnete za den dvakrát tolik věcí. Ne náhodou se brahmi označuje jako elixír života. Přitom je zcela přírodní a organismu bezpečná. Dále se používá jako nervové tonikum, při impotenci nebo revmatismu. Nejčastěji se využívá ve formě čajového odvaru. Takže pokud máte před sebou profesní výzvu, tato bylinka se vám bude určitě hodit.

 

Tohle je opravdu krátký výpis toho, co ajurvéda používá a doporučuje. Do budoucna bych se ale ajurvédou zabývat trochu víc, takže můžete očekávat i více takových článků. Myslím, že je to dnes potřeba. Protože nikdy nevíte, jestli náhodou neexistuje ještě jiný směr stravování a životního stylu, který by vám mohl vyhovovat. Jen je třeba zkoušet a učit se :)

Zobrazeno: 13351 krát Kategorie: Články Naposledy změněno pondělí, 22. březen 2021
Více z této kategorie:

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Odebírat inspirace a novinky