Ráda píšu. Nejen o sobě a svých zkušenostech, ale také o informacích, které vám mohou pomoci vybrat si ten správný životní styl nebo vám odpovědět na vaše otázky ohledně zdravého stravování nebo i osobního života.

Na čem přežívá tělo na syrové stravě?

Na čem přežívá tělo na syrové stravě?

RAWMANIA
Článek
Látky, které naše tělo potřebuje. Výhody, nevýhody syrové stravy!
Medicínské bádání už udělalo tak enormní pokrok, že už prakticky neexistuje žádný zdravý člověk. A. Huxley

Smutné.. Přitom je to ta největší pravda, se kterou si dnes můžete být naprosto jistí. A lidé přece hledají jistoty, ne? No, najdou je v lékárnách..

A NEBO MŮŽOU UDĚLAT RADIKÁLNÍ ZMĚNU VE SVÉM ŽIVOTĚ A ZAČÍT PŘEMÝŠLET O TOM, JAK DLOUHO CHTĚJÍ NA TOMTO SVĚTĚ BÝT A JAK SI HO CHTĚJÍ UŽÍT!

Začneme pěkně od začátku..

Lidské tělo je velmi složitý mechanismus plný neustálých procesů a chemických reakcí (nechtějte po mně to popisovat, nejsem velký nadšenec biologie). Nemyslím si, že člověk potřebuje lékařské vzdělání pro to, aby pochopil, co jeho tělo potřebuje. I opice ví, jak mají o sebe pečovat – a nemusí chodit na vysokou. :)

 

Pro správnou funkci všech procesů v těle je potřeba dodávat tyto látky:
VITAMINY, BÍLKOVINY, SACHARIDY, MINERÁLY, TUKY A VODU

 

VITAMINY se nacházejí ve všech rostlinách a patří k základním složkám lidského těla. Ze střev se dostávají do krve k tělesným buňkám, kde si odpracují vše, co mají. Člověk nedokáže vyrábět tolik vitaminů, a proto je musí dodávat formou stravy. Podílejí se na správné funkci všech procesů v těle. Nejvíce jich obsahuje ovoce a zelenina pořádně syté barvy (tmavě zelené, červené, rudé, fialové, ..). Nedostatek vitaminů se může projevit poruchami různých funkcí organismu a vyústit v některá vážná onemocnění.

BÍLKOVINY. Mnoho lidí se domnívá, že bílkoviny najdeme pouze v mléku a masu. Zkrátka v živočišných bílkovinách. Ale pravda je taková, že živočišné bílkoviny jsou pro tělo nepřirozené, těžce stravitelné a hlavně karcinogenní. Přečtete si Čínskou studii (T. C. Cambell Ph.D., T. M. Cambell), tam najdete odpovědi na všechny své ALE a PROČ. Dalším odhalením je to, že bílkoviny se tvoří až v našem těle pomocí látek, které získává ze syrového ovoce a zeleniny. Pro tělo je navíc daleko jednoduší si vytvořit vlastní bílkovinu z vlastních zdrojů, než zpracovávat už vytvořenou bílkovinu ze živočišných produktů. Jediné, co je potřeba k vytvoření bílkovin pro naše tělo, je dostatek ovoce a zeleniny (hlavně listové zeleniny). Více v knihách autorky Victorie Boutenko.

SACHARIDY (cukry = glukóza) najdeme jak v rostlinných, tak živočišných potravinách. Rozdíl? V rostlinných potravinách najdeme daleko více sacharidů (zdravějších a prospěšnějších pro tělo), které jsou hlavním zdrojem energie, udržují tělo v dobrém stavu, podporují stav mysli a duše a schopnost soustředění. Ovlivňují také optimismus. Máte stav, kdy se chcete na všechno vykašlat a nic vám nevychází? Sedněte si, dejte si radši banán a buďte rádi, že jste RAW - chápu, jednoduše řečeno, ale tak podstata je snad pochopitelná :) Nedostatku sacharidů se v syrové stravě opravdu nemusíte bát, jelikož je jak v ovoci, tak v zelenině. 

MINERÁLY hrají životně důležitou roli ve všech procesech, které se podílejí na růstu a rozvoje kostí, zubů, svalů a buněk. Také se podílejí na správné funkci srdce, mozku atd. Minerální látky a stopové prvky jsou základní živiny, které jsou přes miliardu let základem života na zemi. A kde je najdeme? V ovoci a zelenině.

TUKY! Slovo, které se nachází ve všech dietách, očistách nebo zdravé výživě. Jako "normální" člověk, jsem si je kdysi musela hlídat, abych nepřibrala. Jo, kdybych věděla... Bez tuků tělo nedokáže rozpustit některé vitaminy, a tudíž je neumí využít. Podílejí se při tvorbě buněčných membrán a jiných důležitých látek, chrání naše orgány a můžou dokonce odbourávat ty nezdravé tuky, které tělo přijímá. Rozdělujeme je na mastné nasycené kyseliny (nejvíce nebezpečné – máslo, maso, oleje) amastné nenasycené kyseliny (ta zdravější forma). Nenasycené pak na mononenasycené (arašídový, olivový olej, ..) a polynenasycené (omega-3, omega-6 mastné kyseliny – ořechy, lněný olej, semínka, ..). Opět se zdravé tuky vyskytují v potravinách, které obsahuje syrová strava.

VODA je obsažena jak uvnitř buněk, tak v mimobuněčném prostoru. Naše tělo je tvořeno ze dvou třetin jenom z vody, a proto je třeba ji dodávat a dávat pozor, jaké tekutiny pijeme. Nejlepší vodu získáte z ovoce a zeleniny. Je bohatá na minerály a stopové prvky. Prošla si mnoha procesy, aby vznikla. A proto dodá i hodně energie jak na těle, tak na duši! Nehledě na to, že pročišťuje tělo od škodlivin a chrání ho před volnými radikály – pokud je z ovoce a zeleniny! Lidé na syrové stravě se nemusí tolik zásobovat vodou, jelikož ji dostávají ze stravy. Vhodné je pít 1-2 l denně.

 

Tohle jsou látky, které tělo potřebuje, bez kterých nepřežije, a které mu stačí pro správný chod všech funkcí. A zde se ukazuje, proč se doporučuje jíst syrová strava.

 

Výhody a nevýhody syrové stravy!

smile Syrová strava poskytuje nejvíce živin, které organismus potřebuje. Vaření, pečení, zkrátka všechna tepelná úprava nad 45 stupňů ničí všechny živiny, které potrava má. Do těla se nedostávají potřebné látky a procesy v těle nefungují tak jak mají.

smile Se syrovou stravou se člověk cítí plný energie a chuti dělat nejrůznější věci. Je efektivní, pracovitý, soustředěný a bystrý. Vařené potraviny se hůře tráví a tělo si na tento proces bere spoustu energie. Důsledkem je únava, špatný spánek, pesimismus, nedostatek energie pro různé výkony. 

smile Nejzdravější a nejvýživnější bílkoviny jsou v syrové, rostlinné podobě. Při vysoké teplotě vypouštějí kyseliny a způsobují odpad v organismu. Znečišťují tělo a střeva. Podle čínské mediciny také vyživují rakovinné buňky (studie ukazují, že po odebrání živočišných bílkovin z jídelníčku, se rakovinné buňky přestaly zvětšovat a začaly odumírat).

smile V syrové stravě nic NEVAŘÍME. Při tepelném zpracování potravin (pečení, smažení, grilování) vzniká řada škodlivých až karcinogenních látek, které způsobují vážná onemocnění.

smile V syrové stravě najdete nejvíce léčivých látek, které tělo může dostat. Chrání před bakteriemi, viry a nemocemi. Zabraňují rakovině a léčí chronická onemocnění. Pomáhají zhubnout (na syrové stravě velmi rychle zhubnete) a udržují tělo čisté a zdravé.

smile V syrové stravě má vše plnou a výraznou chuť, kterou není třeba dochucovat. Jídlo chutná mnohem, MNOHEM lépe a překvapí každého, kdo to nevyzkoušel! Vařením většinou zaniká chuť a aroma pokrmů. Potraviny se pak marinují v oleji, dosolují, používá se plno kořenících směsí plných éček a umělých dochucovadel. 

 

frown Nevýhodou je, že přechod na syrovou stravu může být pro člověka těžký (podle toho, jak vážnými problémy trpí). U vážných onemocnění to chce pořádnou minimálně měsíční očistu o vodě a šťávách. I pro zdravého člověka můžou být první týdny přechodu na syrovou stravu těžké. Přijde únava nebo zhoršení příznaků a jiných problémů – to je ale znamení, že tělo se zbavuje škodlivin!

frown Čínská medicína může být se syrovou stravou v rozporu, protože netepelně zpracované potraviny mají "chladící" účinky – můžou zpomalovat/zhoršovat funkce některých orgánů. Proto je důležité zásobovat se "zahřívacími" potravinami jako je zázvor, chilli, skořice, fenykl, česnek, hořčičná semena, kopr, rozmarýn nebo kari (potravin je více, ale tohle jsou ty nejzákladnější a nejvíce "zahřívací")

frown Kupované syrové potraviny můžou být kontaminované postřiky, proto je potřeba je pečlivě umýt (nejlepší je soda s vodou – zde si přečtěte proč) nebo nakupovat kvalitní BIO potraviny od farmářů.

 

Nevýhod je málo a pro zdraví a chuť do života to opravdu stojí. Když člověk poslouchá svoje tělo, vždycky ví, co je pro něj nejlepší a vždy si umí poradit. I zajíc, kterého pronásledovala liška, si jde po útěku intuitivně najít bylinky, které obsahují vápník – má uklidňující účinky. Jeleni před říjí zase spásají velké množství kopřiv, které jim dodávají sílu na boje o samice. Příroda se o vás postará, ale musíte ji poslouchat.

Nezapomínejte, že každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Pokud někomu vyhovuje sníst 5kg banánů denně (třeba má málo hořčíku - více zde), jinému to vyhovovat nemusí. Nenuťte se jíst některé potraviny, u kterých jste si přečetli, jak moc jsou zdravé i když vám nechutnají. Řiďte se podle intuice. Zkuste si všimnout toho, když nakupujete ovoce a zeleninu a najednou dostanete chuť na určité ovoce nebo se zastavíte u určité zeleniny. Ani nemusíte vědět proč, ale něco vám říká, že byste si ji měli koupit. Až přijdete domů, zkuste se informovat o jejich léčivých účincích a třeba zjistíte, že vaše tělo si podvědomě pomáhá k tomu, aby bylo zdravé (více v tomto článku). Poslouchejte své vnitřní já a pusťte si přírodu k tělu. Pomůže vám a ukáže smysl života!

Rostliny obsahují nejvíce léčivých látek. Proč? Protože se sami musí bránit proti bakteriím, virům, slunečnímu záření (vitariáni nepotřebují opalovací krém, chlorofyl způsobuje ochranu kůže před sluncem) nebo škůdcům. Tyto látky se tvořily miliony let a jsou JEDINÝM lékem na vaše problémy!!!

 

Trocha psychologie na závěr..

Pokud znáte někoho, kdo má zdravotní nebo psychické problémy a víte, že by mu syrová strava pomohla, ale dotyčný to odmítá, NESNAŽTE SE HO PŘESVĚDČOVAT! Nic mu nevnucujte, odpovídejte jen pokud se zeptá. Podle mě je nejlepší metodou ochutnávání receptů syrové stravy. Lidé se totiž nebojí, že se uzdraví, dokonce ani že by neměli dostatek živin. Bojí se toho, že by museli ztratit ty chutná a výborná jídla, které vidí všude kolem!! To, že lidé říkají, že se musí jíst maso a sýry, protože bla bla bla - to jsou kecy (ne všichni takoví jsou samozřejmě! Jsou tu i lidě, kteří třeba nevědí o tom, že syrová strava poskytuje tolik živin - abyste si nemysleli, že je všechny hážu do jednoho pytle). Zkrátka nechtějí se připravit o ty slastné pocity z grilovaného masíčka, uzeného žebírka nebo nakládaného sýra (a všimněte si, že i u toho čtení se ve vás rozlévají choutky po tomhle jídle!). Takže pokud chcete někoho lehce "přesvědčit", "uvařte" mu! Je to jen o pocitech, o psychice a myšlení. Když bude člověk zažívat stejné pocity slasti u syrové stravy, jako u uzeného žebírka, bude se mu mnohem snáze mluvit o přechodu na syrovou stravu :-)

 

Buďte šťastní, buďte RAW!

 

Zobrazeno: 14489 krát Kategorie: Články Naposledy změněno sobota, 12. březen 2016

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Odebírat inspirace a novinky