Ráda píšu. Nejen o sobě a svých zkušenostech, ale také o informacích, které vám mohou pomoci vybrat si ten správný životní styl nebo vám odpovědět na vaše otázky ohledně zdravého stravování nebo i osobního života.

Domácí sušené potraviny a vitamin D

Domácí sušené potraviny a vitamin D

RAWMANIA
Článek
Kupujete sušený kokos, sušenou citronovou kůru nebo sušené ovoce? Usušte si jej doma sami a nadopujte se vitaminem D!

Sušené potraviny jsou podle mě důležitou součástí nejenom dezertů, ale také slaných jídel. Ale jaké koupit a kde je koupit? Udělejte si DOMÁCÍ!

Snažte se kupovat hlavně BIO potraviny, nebo potraviny, u kterých víte, kde a v jakých podmínkách se pěstovaly (zvlášť pokud budete sušit kůru). Je dobré využít k sušení teplých letních dnů. Já si vždy potravinu nastrouhám, nechám ji venku na sluníčku a druhý den je vše proschlé a hotové. Máte svoje zásoby, víte vše o jejich podmínkách pěstování a nejsou v nich konzervanty nebo zvýrazňovače chuti.

Cokoliv, co vystavíte sluníčku získává pořádnou dávku vitaminu D.

Vitamin D se běžně vyskytuje v ovoci a zelenině (nejčastěji ve slupkách), které byly vystaveny přímému slunečnímu záření (ne ze skleníku!).

Vitamin pomáhá správnému vstřebávání vápníku a fosforu do krve.

Můžete se zásobovat vápníkem z lékáren každý den, ale bez Déčka se nevstřebá do krve a tudíž to pro vás nebude mít žádný efekt. Jen ztracené peníze.

susime bylinky1

Vitamín také zabraňuje dětské křivici nebo u dospělých osteomalacii. Je vyráběn z velké části z cholesterolu. Pokud ho budete vstřebávat, cholesterolu bude ubývat.

A to nejlepší: je uklidňující. Má příznivé účinky na náš nervový systém.

Přímé vystavení sluníčku způsobí doslova vlnu klidu do našeho těla! :)

Takže sušte, co můžete. Já osobně nejčastěji suším kokos, citronovou kůru (pokud vím,  že je opravdu BIO) nebo bylinky (meduňka, máta, bez, …).

Také jsem si usušila "odpad" z řepy, když jsem ji odšťavňovala. Nyní se dá použít jako přírodní červené barvivo (a navíc s vitaminem D!)

Dívejte se kolem sebe a využívejte toho co vám příroda dává. Je toho opravdu plno.

Ale pozor, sice máme krásné letní období, ale za pár měsíců přijde zase zima a sucho. Proto je důležité se připravit a udělat si zásoby! A sušení je jeden z nejlepších způsobů!

Zobrazeno: 6335 krát Kategorie: Články Naposledy změněno pondělí, 16. listopad 2015

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Odebírat inspirace a novinky