Ráda píšu. Nejen o sobě a svých zkušenostech, ale také o informacích, které vám mohou pomoci vybrat si ten správný životní styl nebo vám odpovědět na vaše otázky ohledně zdravého stravování nebo i osobního života.

Sladidla

Sladidla Doporučený

RAWMANIA
Článek
Čím sladit v syrové stravě? Co je raw a na co si dát pozor se dozvíte zde!

 

Ne na každý dezert se hodí každé sladidlo. Najdeme sladidla tekutá, v prášku nebo krystalová. Já nejraději používám takutá, přijdou mi daleko praktičtější. Zde jsem vám popsala nejčastější možnosti sladidel, která můžete v syrové stravě využít. 

 

Agávový sirup

Sirup z agáve je skvělý. Nemá příliš výraznou chuť a je krásně sladký. Když se poprvé objevil v Americe, všichni z něj byli nadšení, ale do teď se vedou debaty jestli je opravdu raw a patří do syrové stravy. Některé sirupy jsou raw, většinou jde o tmavší a cenově mnohem vyšší než světlé a levnější agáve. Sirup z agáve občas používám, je praktický a hodí se jak do dezertů, tak i k přislazení slaných jídel.

Kokosový nektar

Tohle sladidlo najdete pouze ve specializovaných asijských obchodech (podle mých zkušeností). Svojí formou připomíná melasu, ale není tolik aromatický. Nemá žádné aroma kokosu, ale je velice sladký. Bohužel ne všechny verze jsou raw a je potřeba toto sladidlo opět prozkoumat. Ale pokud ho najdete v syrové formě oživíte si svůj jídelníček dávkou vitaminu C, B, minerálů a je vhodný pro diabetiky. 

Datle a datlový sirup

Datle jsou mou nejoblíbenější potravinou syrové stravy. Miluju datle a dávám je do všeho, kde je to možné. Obsahují spoustu hořčíku, který je v našem tělě potřeba (více zde), dodávají energii a dobrou náladu. Nakrájené datle se hodí i do různých slaných jídel a díky své lepivé konzistenci jsou nezbytnou ingrediencí do dezertových korpusů. Jako tekutější sladidlo je možné používat i datlový sirup, který je můj nejoblíbenější a nejvíce ho používám (recept zde)

Sušené ovoce a marmelády

Sušené ovoce je dalším skvělým sladidlem. Pokud si sušíte ovoce doma při nízké teplotě nebo na sluníčku, dodá vám spoustu vitaminu D a navíc je raw, tudíž si udrží i vitaminy a minerály, které obsahuje. Hodí se jak do dezertů, tak do slaných jídel.

Stévie

Malá zelená rostlinka (podobná například meduňce) je velice zdravou alternativou sladidla. Je 30x sladší než cukr a můžete ji najít buď v sušené formě, kapslích nebo čerstvě utrženou z vlastní zahrádky. Já ji nepoužívám, jelikož mi ani jedna forma nevyhovuje a zatím jsem nenašla způsob, jak ji používat, aby mi vyhovovala. Každopádně neobsahuje žádné kalorie a má protuzánětlivé a protinádorové účinky. Nezapomínejte, že stévie používaná ve formě kapslí není raw!

Lucuma

Lucuma je prášek a je k dostání už i v našich zdravých výživách. Vyrábí se sušením ovoce Lucuma při nízké teplotě. Má nízky glykemický index a obsahuje betakaroteny, vitaminy B, vápník a zinek. Její chuť připomíná javorový sirup a proto se často v syrové stravě využívá. Je skvělá do koktejlů, moučníků nebo jako náhrada moučkového cukru. 

Javorový sirup

Tento lahodný (a drahý!) sirup bohužel není raw, ale i tak je v syrové stravě dost využívaný. Pro jeho lahodnou chuť prostě stojí za to zhřešit a udělat v syrové stravě výjimku. Já sama ho ráda používám. I když se tepelně upravuje (vyrábí se odpařováním vody z čerstvé javorové šťávy), nemá žádné enzymy a vitaminy, ale nemyslím si, že by byl pro naše tělo tolik škodlivý. Třeba si to jen namlouvám, ale jím tolik detoxikačních potravin, že mě občas tohle malé množství javorového sirupu snad nezabije..:)

Jakonový sirup

Jakonový sirup připomíná svou konzistencí melasu. Vyrabí se z jakonových kořenů, které se dnes v některých zemích stále používají. Vyrábí se šetrným odpařováním vody při nízkých teplotách a proto ho stále můžeme zařadit do syrové stravy. Má velmi nízký glykemický index a je výborným probiotikem. Potlačují toxiny ve střevech a napravují jejich mikroflóru. Snižuje cholesterol a krevní tlak. Zatím ho nemám vyzkoušený, ale chystám se na něj!

Xilitol

Xilitol je sladidlo ve formě malých krystalků. Nemá žádné aroma a je krásně sladké. Někdy ho používám, ale patří mezi sypané sladidla a ty mi zkrátka nevyhovují. Ne všude se krystalky rozpustí a pak křupou. Vyrábí se  z určitých druhů ovoce, zeleniny, nebo březové kůry (ten by měl být nejlepší), ale nejčastěji je z kukuřice, který také najdete i ve zdravých výživách. Xilitol není chemický, ale díky jeho zpracovávání jsem na něj nenašla zrovna nejlepší recenze. Mě zkrátka nevyhovuje, ale je to jen můj názor. Když si budete xilitol kupovat, zkuste dát pozor na to, aby nebyl vyráběný z kukuřice, ale třeba zeleniny nebo březové kůry.

Sladké ovoce - banán, mango, papája, moruše, ....

Mezi sladidla můžete zařadit i ovoce, ale nezapomínejte, že pokrmu dodají i svoji chuť. Každopádně je to nejzdravější forma cukru, kterou tělu můžete dát. Proto se snažte co nejvíce sladit ovocem, nebo sušenými plody:)

 

Já sama používám nejvíce datlový sirup, agáve nebo javorový sirup. Sice některé z nich nepatří do syrové stravy, ale já se jich stejně nevzdám. Omezuji je, ale když je potřeba, použiji je. Nědělejte si pravidla a netrapte se. Pokud máte chuť na něco, co není raw, dejte si to. Samo vám dojde (tělo vám to řekne), že to není zas taková sláva a že vám to vlastně nechutná. Ale pokud si to budete zakazovat, budete na to mít čím dál větší chuť a váš mozek zaslepí vaše podvědomí. A to nechceme. V mém případě na jídla, která nepatří do syrové stravy, nemám vůbec chuť a když už si dám, stejně se těším na svoje dezerty, saláty a zelené smoothies. Můj raw život zkrátka už nic nenahradí:)

Zobrazeno: 11282 krát Kategorie: Články Naposledy změněno sobota, 20. únor 2016

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

Luky Luky07.06.2018 14:34
Ahoj, mam podrobny clanek o jakonu - nejenom o jeho vhodnosti na sirupy. On je super i za cerstva jako priloha, protoze je jemny, nasladly a krupavy.. Podrobneji zde -- www.slimming.cz/jakon/
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky