Ráda píšu. Nejen o sobě a svých zkušenostech, ale také o informacích, které vám mohou pomoci vybrat si ten správný životní styl nebo vám odpovědět na vaše otázky ohledně zdravého stravování nebo i osobního života.

Syrová strava v otázkách

Syrová strava v otázkách Doporučený

RAWMANIA
Článek
7 bodů, které byste měli vědět o syrové stravě!

S Tomem jsme se rozhodli sepsat pár základů o syrové stravě, které by měl každý vědět. Nebo by alespoň měli přiblížit lidem, kteří se se syrovou stravou ještě nesetkali, co syrová strava vůbec je. 

Co je syrová strava/raw food?

Do syrové stravy/raw food se zařazují pouze potraviny, které buď nebyly tepelně zpracované nebo u zpracování byla použita maximální teplota 42°C. Syrová strava je bohatá na vitamíny, minerály, enzymy, vlákninu a antioxidanty, které jsou potřebné pro naše tělo.

Odkud bereme bílkoviny?

Spousta lidí si myslí, že když nejíme živočisné bílkoviny (mléko, sýry, maso), nedostáváme do těla žádné. Ale to není pravda. Živočišné bílkoviny jsou pro tělo nepřirozené a je potřeba vzít spoustu energie, aby je tělo zpracovalo. Nejenže, podle čínské studie, vyživují rakovinné buňky, ale jsou také tvůrci dalších nebezpečných chorob a nemocí, se kterými se často setkáváme. V syrové stravě bílkoviny získáváme z mnoha jídel, jako je zelenina (hlavně zelené listy), oříšky nebo semínka. Takový cukrový hrášek má 15x více bílkovin než vejce. Z čeho získává bílkoviny kráva? Z trávy. My žereme krávu, abychom měli svaly. Proč si nedat rovnou tu trávu, aniž bychom museli zabít živého tvora?

Odkud bereme energii?

Nevěřili byste, kolik energie má člověk na syrové stravě. Chce se vám cvičit, běhat, dělat plno věcí. Proč, když jíte jen ovoce, zeleninu a semínka? Protože jíte ŽIVOU stravu. Stravu, která je pro člověka přirozená a tělo nemusí dávat tolik energie do jejího zpracování. Všichni víme, že když jsme nemocní, máme jíst ovoce. Když chceme zhubnout, máme jíst saláty. Ale proč nikoho nenapadne jíst JENOM ovoce a saláty?

Už nikdy nebudeme jíst teplé jídlo?

Syrová strava se sice tepelně nezpracovává, ale už jste si někdy vyzkoušeli udržet malíček ve vodě při teplotě 42°C? Je to asi taková teplota, při které jíme polévku - nikdy ji přece nejíme vařící. Naše zkušenost je taková, že teplé jídlo ani nevyhledáváme. Samozřejmě záleží na vás a vaší chutí a vkusu. Ale tělo si na syrové stravě samo říká, co chce. Pokud chcete mít teplé jídlo a jistotu, že máte všechny živiny, stačí koupit teploměr a hlídat teplotu. 

Jak syrová strava léčí?

Jak už jsme zdůraznili, syrová strava je bohatá na vitaminy, minerály, antioxidanty a další živiny. Pokud se budete neustále těmito živinami zásobovat, všechny procesy v těle budou správně fungovat a vaše imunita vytvoří nezničitelnou hradbu. Budete krásní, mladí a budete dlouho žít. Syrová strava vyléčila už spoustu nebezpečných a chronických onemocnění. Ovoce, zelenina, oříšky a semínka jsou prevencí rakoviny a většina dokáže i ničit rakovinné buňky. 

Které potraviny kupovat?

Zaměřte se na BIO a farmářské potraviny. Pokud máte zahrádku, využijte jí. Pokud má váš soused na zahrádce dva ovocné stromy, zeptejte se, zda byste si nemohli natrhat. Dívejte se kolem, co kde roste. Možná budete překvapeni, kolik je kolem vás jídla. Využívejte farmářských trhů a snažte se nakupovat nestříkané a kvalitní potraviny. 

 

Kde zjistit více informací?

My čerpali z knihy Markus Rothkranz: Uzdrav se sám. Byla to pro nás taková menší bible, jelikož jsme nevěděli kde začít, co dělat a neměli nikoho v okolí, kdo by se syrovou stravou měl nějaké zkušenosti. V knize se dočtete, co je syrová strava, kde nakupovat, co nakupovat, jak nejlépe vyživovat své tělo, jak na nemoci apod. Určitě doporučuji koupit. Dále kniha Čínská studie vám objasní všechna temná zákoutí běžné stravy a jejich důsledků na naše tělo. Pokud by vás dále zajímalo, jaké živiny tělo potřebuje, na internetu najdete plno článků, kde zjistíte, že všechny živiny dává POUZE syrová strava. 

Proč jsme se k tomu rozhodli?

Pár let jsme jedli zdravě. Omezovali jsme se, hlídali se. Žádné sladké, žádné tuky,... Určitě to znáte. Pořád jsme byli občas nemocní, já měla stále atopický ekzém. Byli jsme unavení. Neustále jsme čekali, že se něco změní, že něco přijde. Se syrovou stravou se nám změnil život. Máme tolik energie, že nevíme co s ní. Cvičíme, jíme, děláme kraviny, žijeme, máme se rádi. Jsme šťastní a tento životní styl nás naplňuje. Mě vaření v syrové stravě ohromně baví. Tom se těší na každé jídlo a já vymýšlím recepty ještě těsně před spaním. Atopický ekzém mi pomalu mizí, zlepšují se mi nehty a kvalita vlasů. Vidíme tolik změn. Začínáme milovat svůj život a jsme rádi, že jsme si vše tak brzo uvědomili.

Žijete jen jednou! Zkuste něco nového a začněte konečně pořádně žít!

 

Zobrazeno: 14090 krát Kategorie: Články Naposledy změněno pondělí, 16. listopad 2015

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Radim Radim27.03.2017 21:52
Ahoj. Mám pár otázek. Jak je ta RAW strava cenově náročná? Přibližně kolik korun na den. Ponasnažím se sbírat jídlo i z přírody,ale ne vždy mám možnost. Co takový člověk,který je od rána do večera v práci a chce jíst RAW? Kolik by toho člověk měl sníst? A dá se na RAW stravě posilovat? Není zdravější jíst víc zeleniny než ovoce? Děkuji za nějakou odpověď.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová29.03.2017 08:41
Ahoj Radime :) Je docela těžké říct, kolik raw strava stojí, protože záleží na jídelníčku. Každý ho má úplně jiný, někdo jí více ovoce, někdo jede spíš na zelenině, někdo zase na superpotravinách. Nicméně ovoce a zelenina jsou v jídelníčku tou nejlevnější položkou a pokud tvoří tu největší část jídelníčků vychází raw strava stejně jako vařená.
Raw strava se při práci dá samozřejmě dodržovat, jen je třeba si namyslet recepty, které je možné si vzít s sebou a zvyknout si zkrátka na jinou přípravu jídla. Každopádně je možné si vzít krekry, dipy, smoothie, jednotlivé kusy, jednoduché saláty ovoce apod.
Kolik by toho člověk měl sníst? Kolik chce. Já jím, když mám hlad. Někdo jí víc než já a někdo zase méně. Zbytečně to nehroť, tvoje tělo ví nejlépe, co potřebuje a kolik toho potřebuje :)
Na raw stravě se posilovat dá, jen bych doporučovala přidat nějaký rostlinný protein. O proteiny se na raw stravě člověk bát nemusí, ale pokud si chce vybudovat tělo, určitě se v jídelníčku nějaký protein navíc bude hodit.
A je dobré jíst vyváženě. Nicméně já jím spíš ovoce a listovou zeleninu než tu kořenovou, protože mi to takto vyhovuje. Pokud ti ale bude vyhovovat spíš kořenová nebo třeba jen ovoce, je to taky v pořádku. Jen občas zkontroluj, aby jsi měl jídelníček různorodý a neměl v něm příliš dlouhou dobu třeba jen ovoce :)
Tak snad jsem pár věcí objasnila :) B.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Radim Radim02.04.2017 19:20
děkuji za odpověď. Trochu objasnila. Jen nevím jestli je vhodné si brát smoothie do práce, protože se musí do hodiny vypít jinak zoxiduje. Jinak si beru do práce zel. saláty, ale trvá mi douho než to rožvýkám a sním. Takže by bylo asi nejlepší si brát do práce mixér a tam si "vařit".
A jak se cítíš po raw stravě? Naspíš díky tomu míň hodin? Jinak jsem četl, že vitamín B12 se vyskytuje hlavně v živočišných potravinách, v rostlinách se nevyskytuje nebo ve velmi v málém množství. To řešíš jak?
Promiň že se pořád na něco ptám, studuju a snažím se praktikovat zdravější životní styl, protože jsem to celý život zanedbával.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat