Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Para-kari omáčka a mrkvové špagety

Para-kari omáčka a mrkvové špagety

RAWMANIA
Recept
Mrkvové špagety s omáčkou, která má opět trochu asijský říz!

Jednou jsem si chtěla udělat opět moje oblíbené mrkvové špagety zalité nějakou super omáčkou, ale docházely zásoby. Snažila jsem se inspirovat na internetu, ale všude byly ingredience jako mandlové máslo nebo kokosový krém. A já neměla doma nic. Tak jsem se poddala své kreativitě a vytvořila si vlastní máslo (rozmixované ořechy) a vlastní kokosový krém (přidáním sušeného kokosu do omáčky). A takhle jsem si nahrazovala dál, až vznikla tato kari omáčka s para ořechy, ke které se určitě budu jednou zase ráda vracet. 

Navíc ořechy jsou velmi cennými ingrediencemi, které nám mohou dát plno zdravých živin a vitaminů (pokud jsou předem namočené!). Nehledě na specifickou chuť para ořechů, kterou ničím nenahradíte a tudíž si můžete užít opravdu originální chuť této jednoduché omáčky.

para kari spagety3

Jak jsem říkala, do receptu jsem použila para a doplnila je mandlemi. Mandle mají velké množství hořčíku a vápníku. Díky správnému množství obou prvků funguje vstřebávání hořčíku do těla a tudíž všechny procesy pracují tak, jak mají. Para ořechy jsou zase velkým zdrojem selenu, který chrání naše buňky a zabraňuje vzniku rakoviny. Mrkev snižuje cholesterol, pomáhá při kožních chorobách a chrání naše oči. Pokud jste po nemoci a cítíte se bez energie, mrkev vám pomůže se zotavit.

para kari spagety2

Nechte si chutnat, máte se opravdu na co těšit. Já tuto omáčku vážně zbožńuju! :-) 

para kari spagety8

 • Suroviny:

  2 porce

  Špagety

  • 5 středních mrkví
  • jarní cibulka

  Omáčka

  • mandlové nebo kokosové mléko (alespoň 1 šálek) - recepty zde
  • 1 lžíce a 1 lžička kari koření
  • 1 šálek para a mandlí (2:1)
  • půl ůžičky soli
  • 1 a půl lžičky kokosu
  • špetka kajenského pepře
  • kousek zázvoru
  • 1 lžička sladidla nebo 2 datle
  • 2 stroužky česneku
  • citron - pár kapek
  • lžíce olivového nebo sezamového oleje, trocha libečku
 • Postup:
  1. Nejprve si vytvoříme omáčku. Ořechy zlehka rozmixujeme a přidáme koření a trochu mandlového mléka.
  2. Vytvoří se nám kaše, do které přidáme ostatní ingredience a opět dolijeme mlékem. Já mléko moc neodměřovala, dolévala jsem ho spíše od oka, tak se ho nebojte a "uvařte" si omáčku tak, aby vám chutnala.
  3. Z mrkví připravte špagety buď pomocí spiralizéru nebo pro ty, kdo ještě nejsou tak vybaveni, doporučuji obyčejnou škrabku na brambory.
  4. Nakonec omáčku dosolte, přidejte kari nebo více česneku (záleží na vás) a smíchechjte se špagetami.
  5. Podáváme posypané jarní cibulkou. :-)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Hlavní jídla Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"