Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Hummus

Hummus Doporučený

RAWMANIA
Recept
Domácí hummus z naklíčené cizrny. 

Byť vás hummus neuchvátí svým zvučným názvem, dostane vás především jednoduchostí a univerzálností. Pár kvalitních surovin, výkonný mixér a na světě je dip, příloha nebo rychlé hlavní jídlo během pár minut. A v tomto případě opravdu platí: čím kvalitnější suroviny zvolíte, tím lepší bude výsledek. Ale když pomineme chuť, bavíme se o luštěnině, která se může chlubit slušnou dávkou železa, vápníku a hořčíku - dokonce ve vyvážených poměrech. Také obsahuje selen, což je silný antioxidant důležitý pro náš organismus a za zmínku stojí také vitamin B6, který je zodpovědný za duševní pohodu a dobrou náladu. Proto nám ten hummus asi dělá takovou radost :) 

Ale zpět k receptu, nejdůležitější roli tu hraje tahini (sezamová pasta) a jeho složení. To by mělo být 100 %. A to doslova. Tahini, to jsou pouze rozmixovaná sezamová semínka, nic víc, nic míň. Přesně tak by to mělo vypadat, doporučuji tahini ze Světa plodů

DSC09929 2

A jakou zvolit cizrnu? Sušená nebo ta z plechovky? Hummus zvládnete připravit z obou variant. Samozřejmě ta z plechovky je rychlejší, ale z té sušené bude hummus o trochu lepší svou strukturou a hlavně chutí.

Cizrnovou pomazánku můžete podávat s falafelem, k pita chlebu, nebo jen jako dip do buddha bowls. Můžete si připravit jednoduchou svačinu s mrkví, řapíkatým celerem a okurkou. A nebo podobně jako my - hlavní jídlo s pečenou zeleninou a hráškovými výhonky.

Tak vzhůru na recept a ať vám chutná :)

 • Suroviny:

  2 porce

  • 300 g uvařené cizrny 

    - koupíte zde 

  • 100 ml ledové vody 
  • 120 g tahini 

    - koupíte zde 

  • sůl a pepř 
  • římský kmín 
  • 1 stroužek česneku 
  • šťáva z půlky citronu 
  • 1 lžíci olivového oleje + na dozdobení 

   Na servírování

  • 6 cherry rajčat 
  • 3 menší mrkve 
  • 1/2 menší červené cibule 
  • 1 lžíci vinného octu 
  • 2 lžíce sojové omáčky 
 • Postup:

  Cizrnu namočíme přes noc (minimálně na 12 hodin), vodu slijeme a cizrnu vaříme do změknutí. Necháme vychladnout. Poté si připravíme mixér – čím výkonnější mixér máme, tím jemnější budeme mít výsledný hummus. Přidáme uvařenou cizrnu, ledovou vodu, tahini, sůl, pepř, římský kmín a stroužek česneku. Mixujeme alespoň 3 minuty, dokud nám nevznikne krémová a hladká konzistence. 

  Mezitím si připravíme zeleninu. Půlku červené cibulky si nakrájíme na co nejmenší plátky a připravíme si nejjednodušší nálev, který existuje. Do cca 50 ml vody  přidám 1 lžíci vinného octu a nakrájenou cibulku, kterou nechám alespoň hodinu naloženou v nálevu. Do vroucí vody se sojovou omáčkou přidáme mrkev asi na 6 minut tak, aby byla stále křupavá, ale měkká. Čas je pouze orientační, opravdu záleží na velikosti mrkve. 

  Mrkev si rozpůlíme a přidáme na rozpálenou pánev společně s rajčátky. Na pánvi stačí orestovat 2-3 minuty z každé strany, dochutíme a máme hotovo. 

  Na dozdobení použijeme hráškové výhonky, panenský olivový olej a naloženou cibulkou. 

  Varování :) Hummus je lehký, nadýchaný, krémový a hladký a má to jednu nevýhodu. Jakmile ochutnáte, jak by měl hummus chutnat a jakou by měl mít konzistenci, kupovaný hummus už nikdy nebude chutnat tak dobře, jako ten váš. 

 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Vařený recept?:
  Ano
Kategorie: Veganské Naposledy změněno sobota, 3. duben 2021

Autor:

Veronika Konečná

Jsem člověk, co se nerad škatulkuje, rád cestuje, poznává nové kultury a země skrze chuťové pohárky – a když už, tak intenzivně. Celý můj život se tak trochu točí kolem jídla. Absolvovala jsem dvou měsíční stáž na Filipínách, poté jsem se odstěhovala do Paříže, ale ta Asie, ta mě zase lákala. Na půl roku jsem odjela na Srí Lanku, abychom naučili místní vařit trochu více evropsky a oni na oplátku učili vařit nás více asijsky. Surfovala jsem, fotila, jedla, chodila bosá a rýže byl náš denní chleba. I proto tu ode mě budou objevovat (nejen) asijské fresh recepty s kupou oříšků, čerstvé zeleniny a hodně sezamu. Ale! Nejsem žádná kuchařka. Baví mě jíst, baví mě objevovat, baví mě experimentovat a sdílet s příteli rodinou a teď i s vámi.

Internetová stránka: https://www.veronikakonecna.cz/

Odebírat inspirace a novinky