Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Ananasová šťáva

Ananasová šťáva Doporučený

RAWMANIA
Recept
... a její bohaté účinky pro naše tělo!

V jednoduchosti je krása. I přes to, že tu najdete plno dortíků a koláčků a sušených krekrů, já sama si tyto recepty sice dám jednou za čas, ale největší částí mého jídelníčku jsou právě ovocné šťávy, smoothies nebo ovoce samotné. Samozřejmě začíná být pořádné teplo, takže nadšeně přidávám i listovou zeleninu, na kterou jsem se celou zimu tolik těšila! :)

Ale aby tu nebyly jen recepty s kešu krémy a sušené raw mňamky, řekla jsem si, že vám poskytnu takový recept-nerecept a sepíšu, co vašemu tělu dodá šťáva z jednoho takového středního ananasu – cca 400ml, pokud je dostatečně zralý. Je třeba vědět, že správně zralý ananas v regálech moc nenajdete, takže kupujte zelené a počkejte si cca týden, než vám dostatečně dozrají. Měl by mít částečně seschlé listy a žlutější kůru, která bude měkčí na dotek. Pokud bude správně zralý, nebudete cítit známé štípání jazyka, což je způsobeno konzumací nezralého ananasového plodu. A pak už si teprve plně užijete tu sladkou a exotickou chuť ananasu. :)

Po tom, co vás uchvátí jeho chuť a budete litovat, že nemáte ananasovou plantáž hned za domem, uvědomte si, jaké účinky vám takový ananas dodá. Ananas obsahuje skoro 80% vody – tekutiny z ovoce jako jsou melouny, citrusy, ananasy nebo třeba i okurky jsou tou nejpřirozenější vodou, kterou do těla můžete dostat. Díky vysokému množství vody je ananas vhodný na odvodňování a odbourávání otoků. Ananas má kolem 10 mg vitaminu C, který má antioxidační účinky a posiluje imunitní systém. Mezi další vitaminy, které do sebe dostanete, patří i vitamin E nebo slavná B12. Ananas má vysoký počet enzymů, což napomáhá dobrému využití bílkovin v organismu. Tento jev hlavně způsobuje enzym bromelain, který se v ananasu vyskytuje v poměrně velkém množství. Bromelain štěpí bílkoviny ve střevech, rozkládá je na aminokyseliny a navíc ničí cizopasné červy. Enzym také uklidňuje střevní potíže, působí protizánětlivě, uvolňuje svalové křeče nebo celkově napomáhá odvádění škodlivých látek z organismu.

Ananasová šťáva také dokáže odstranit stařecké nebo pigmentové skvrny. Stačí šťávou pravidelně potírat daná místa, která by měla následně zesvětlit nebo se úplně odstranit. V Karibiku je ananas ceněný také jako afrodisiakum a používá se i při chřipce a nachlazení. Já jsem ananasy z dovozu nikdy moc nemusela a navíc se mi nepodařilo koupit takové, u kterých bych necítila to známé štípaní jazyka. Ale v Thajsku jsem pak zjistila, že štípou opravdu jen ty málo zralé a  že ta opravdová chuť ananasu je naprosto slaďoučká a jemná. Když jsem přijela do ČR, zjistila jsem, že dobrý ananas si můžu vychutnat i tady, jen si opravdu musím koupit pořádně zelený plod a opravdu si na něj několik dní počkat. Ale nakonec to čekání za to vždy stojí! :)

  • Suroviny:

    1 porce

    • 1 zralý ananas
  • Postup:
    1. Odšťavníme (nebo rozmixujeme, pokud nemáme odšťavňovač) a podáváme :)
  • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
  • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Smoothie a šťávy Naposledy změněno pondělí, 2. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

HelenaL HelenaL25.02.2018 14:29
Já si dělám dost často šťávy :) zrovna nedávno jsem dělala tuhle šťávu - youtu.be/ENQvEqaK3dY
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat