Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Ananasová šťáva

Ananasová šťáva Doporučený

RAWMANIA
Recept
... a její bohaté účinky pro naše tělo!

V jednoduchosti je krása. I přes to, že tu najdete plno dortíků a koláčků a sušených krekrů, já sama si tyto recepty sice dám jednou za čas, ale největší částí mého jídelníčku jsou právě ovocné šťávy, smoothies nebo ovoce samotné. Samozřejmě začíná být pořádné teplo, takže nadšeně přidávám i listovou zeleninu, na kterou jsem se celou zimu tolik těšila! :)

Ale aby tu nebyly jen recepty s kešu krémy a sušené raw mňamky, řekla jsem si, že vám poskytnu takový recept-nerecept a sepíšu, co vašemu tělu dodá šťáva z jednoho takového středního ananasu – cca 400ml, pokud je dostatečně zralý. Je třeba vědět, že správně zralý ananas v regálech moc nenajdete, takže kupujte zelené a počkejte si cca týden, než vám dostatečně dozrají. Měl by mít částečně seschlé listy a žlutější kůru, která bude měkčí na dotek. Pokud bude správně zralý, nebudete cítit známé štípání jazyka, což je způsobeno konzumací nezralého ananasového plodu. A pak už si teprve plně užijete tu sladkou a exotickou chuť ananasu. :)

Po tom, co vás uchvátí jeho chuť a budete litovat, že nemáte ananasovou plantáž hned za domem, uvědomte si, jaké účinky vám takový ananas dodá. Ananas obsahuje skoro 80% vody – tekutiny z ovoce jako jsou melouny, citrusy, ananasy nebo třeba i okurky jsou tou nejpřirozenější vodou, kterou do těla můžete dostat. Díky vysokému množství vody je ananas vhodný na odvodňování a odbourávání otoků. Ananas má kolem 10 mg vitaminu C, který má antioxidační účinky a posiluje imunitní systém. Mezi další vitaminy, které do sebe dostanete, patří i vitamin E nebo slavná B12. Ananas má vysoký počet enzymů, což napomáhá dobrému využití bílkovin v organismu. Tento jev hlavně způsobuje enzym bromelain, který se v ananasu vyskytuje v poměrně velkém množství. Bromelain štěpí bílkoviny ve střevech, rozkládá je na aminokyseliny a navíc ničí cizopasné červy. Enzym také uklidňuje střevní potíže, působí protizánětlivě, uvolňuje svalové křeče nebo celkově napomáhá odvádění škodlivých látek z organismu.

Ananasová šťáva také dokáže odstranit stařecké nebo pigmentové skvrny. Stačí šťávou pravidelně potírat daná místa, která by měla následně zesvětlit nebo se úplně odstranit. V Karibiku je ananas ceněný také jako afrodisiakum a používá se i při chřipce a nachlazení. Já jsem ananasy z dovozu nikdy moc nemusela a navíc se mi nepodařilo koupit takové, u kterých bych necítila to známé štípaní jazyka. Ale v Thajsku jsem pak zjistila, že štípou opravdu jen ty málo zralé a  že ta opravdová chuť ananasu je naprosto slaďoučká a jemná. Když jsem přijela do ČR, zjistila jsem, že dobrý ananas si můžu vychutnat i tady, jen si opravdu musím koupit pořádně zelený plod a opravdu si na něj několik dní počkat. Ale nakonec to čekání za to vždy stojí! :)

  • Suroviny:

    1 porce

    • 1 zralý ananas
  • Postup:
    1. Odšťavníme (nebo rozmixujeme, pokud nemáme odšťavňovač) a podáváme :)
  • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Smoothie a šťávy Naposledy změněno pondělí, 2. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

HelenaL HelenaL25.02.2018 14:29
Já si dělám dost často šťávy :) zrovna nedávno jsem dělala tuhle šťávu - youtu.be/ENQvEqaK3dY
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky