Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Nakládaný rajčatový sýr

Nakládaný rajčatový sýr Doporučený

RAWMANIA
Recept
Nejlepší sýr, jaký jsme kdy měli - se sušenými rajčátky

Hned na začátek chci říct, co znamená slovo "sýr" v syrové stravě. Většinou jde o nakládané ořechy nebo semínka v koření po dlouhou dobu. U některých je to třeba dva týdny (jako u tohoto, který je mimochodem výborný – recept), někde stačí jen jeden den. A zrovna tento recept jsem nechala naložený dva dny a výsledek je úžasný!

rajcatovy syr2

Je božský! Jeho chuti se zatím nevyrovná žádný z našich sýrů, i když syrové sýry jsou všechny perfektní. Pokud ještě nemáte zkušenost se syrovými sýry – ještě se máte co učit. :-)

rajcatovy syr1

Koření si nakonec můžete zvolit podle sebe, zkuste i trošku zaexperimentovat a uvidíte sami. Věřte mi, že budete velmi netrpěliví, protože vůně se na vás bude linout vždy, když otevřete lednici!

rajcatovy syr6

 • Suroviny:

  1 bochánek

  • 1 šálek loupaných mandlí
  • půl šálku sušených rajčat - namočených
  • půl lžičky soli
  • půl lžičky uzené papriky - koření
  • 4 lžičky lahůdkového droždí
  • čtvrt lžičky kurkumy
  • půl lžičky oregana
  • voda

 • Postup:
  1. Mandle necháme přes noc ve vodě a ráno vyloupeme ze slupky. Rajčata si namočíme, aby změkla.
  2. Až budete mít mandle vyloupané a rajčata změklá, všechny ingredience rozmixujte dohromady na velmi jemnou směs – podle potřeby přidávejte vodu (nebojte se přidat více, nakonec odteče).
  3. Celou směs dejte do plátna nad mísu (nebo plátno se sýrem zavěste do plastové nádoby) a dejte vše do lednice. Nechte vodu odtéct a sýr naležet dva dny.
  4. Po dvou dnech "vysypte" sýr z plátna do misky, ozdobte semínky a udržujte v lednici. Vydrží několik dnů :-)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Pomazánky a sýry Naposledy změněno středa, 4. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Renáta Renáta19.01.2017 10:14
Ahoj, může se rajčatový sýr udělat ze sušených rajčat naložených v oleji? Renáta
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová19.01.2017 10:21
Ahoj, určitě to půjde, není třeba je pak namáčet a je možné je rovnou přidat do mixéru :) B.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat