Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Sušený sýr

Sušený sýr

RAWMANIA
Recept
Jednoduchý sýr z makadamových oříšků s kůrčičkou.

Mám ráda oříškové nakládané sýry s jednoduchou chutí. Raw sýr s kůrčičkou (sušený) jsem vytvářela poprvé a byla jsem zvědavá, jaká bude jeho výsledná chuť. Ale nakonec jsem byla velmi mile překvapena. Křupavá kůrka hezky doplnila mazlavou konzistenci sýru a hezky se roztíral na krekry.

suseny syr2

Sušení sice trvá delší dobu, ale pokud máte sušičku s nastavitelnou teplotou, můžete první hodinku nastavit na teplotu vyšší než 45°C. Teplota vzduchu se totiž nerovná teplotě sušeného pokrmu. Jestliže budete sýr sušit hned po tom, co ho vytáhnete z lednice, nebude vysoká teplota enzymům vadit. Teplota sýru bude alespoň o dvacet stupňů nižší než teplota vzduchu. Tímto zvýšením teploty se navíc celkově urychlí celý proces sušení.

suseny syr4

K sýru si můžete vytvořit jakékoliv krekry. Velký výběr naleznete zde. My máme nejraději sýrové nebo rajčatové. :-)

suseny syr9

 • Suroviny:

  1 bochníček

  • 1 šálek makadamových oříšků
  • půl šálku lahůdkového droždí
  • 1 lžička soli
  • 1 šálek vody
  • 1 lžička sójové omáčky Nama Shoyu
 • Postup:
  1. Rozmixujeme všechny indredience do velmi hladké směsi (chvíli to může trvat) a necháme přes noc odkapat v plátýnku nad miskou (nebo plátýnko se sýrem zavěsíme do plastové vysoké nádoby).
  2. Ráno sýr vyklopíme do formičky a necháme pár hodin v lednici.
  3. Pak směs opět vyklepneme z formy, vytvarujeme do bochánku a sušíme několik hodin do doby, než se vytvoří silná kůrčička. Může to trvat až 6-8 hodin. Záleží na sušičce. Také můžete první hodinku nastavit třeba na 50-60°C – z důvodů, které uvádím výše.
  4. K sýru vytvoříme jakékoliv krekry (třeba tyto lněné) a máme hotovo!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Pomazánky a sýry Naposledy změněno úterý, 3. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"