Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Sušený sýr

Sušený sýr

RAWMANIA
Recept
Jednoduchý sýr z makadamových oříšků s kůrčičkou.

Mám ráda oříškové nakládané sýry s jednoduchou chutí. Raw sýr s kůrčičkou (sušený) jsem vytvářela poprvé a byla jsem zvědavá, jaká bude jeho výsledná chuť. Ale nakonec jsem byla velmi mile překvapena. Křupavá kůrka hezky doplnila mazlavou konzistenci sýru a hezky se roztíral na krekry.

suseny syr2

Sušení sice trvá delší dobu, ale pokud máte sušičku s nastavitelnou teplotou, můžete první hodinku nastavit na teplotu vyšší než 45°C. Teplota vzduchu se totiž nerovná teplotě sušeného pokrmu. Jestliže budete sýr sušit hned po tom, co ho vytáhnete z lednice, nebude vysoká teplota enzymům vadit. Teplota sýru bude alespoň o dvacet stupňů nižší než teplota vzduchu. Tímto zvýšením teploty se navíc celkově urychlí celý proces sušení.

suseny syr4

K sýru si můžete vytvořit jakékoliv krekry. Velký výběr naleznete zde. My máme nejraději sýrové nebo rajčatové. :-)

suseny syr9

 • Suroviny:

  1 bochníček

  • 1 šálek makadamových oříšků
  • půl šálku lahůdkového droždí

    - koupíte zde 

  • 1 lžička soli

    - koupíte zde 

  • 1 šálek vody
  • 1 lžička sójové omáčky Nama Shoyu
 • Postup:
  1. Rozmixujeme všechny indredience do velmi hladké směsi (chvíli to může trvat) a necháme přes noc odkapat v plátýnku nad miskou (nebo plátýnko se sýrem zavěsíme do plastové vysoké nádoby).
  2. Ráno sýr vyklopíme do formičky a necháme pár hodin v lednici.
  3. Pak směs opět vyklepneme z formy, vytvarujeme do bochánku a sušíme několik hodin do doby, než se vytvoří silná kůrčička. Může to trvat až 6-8 hodin. Záleží na sušičce. Také můžete první hodinku nastavit třeba na 50-60°C – z důvodů, které uvádím výše.
  4. K sýru vytvoříme jakékoliv krekry (třeba tyto lněné) a máme hotovo!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Pomazánky a sýry Naposledy změněno úterý, 3. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

Honza Honza23.02.2021 11:48
A proc se ten syr susi? Je to zpusob konzervace? Jak dlouho takovy suseny syr vydrzi mimo lednicku?
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky