Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Kešu sýr s brusinkami

Kešu sýr s brusinkami

RAWMANIA
Recept
Sladkoslaná chuť sýru s brusinkami a křupavé krekry.

Pokud nevíte čím uchvátit návštěvu, tohle je zaručený recept pro vás, protože tento sýr s krekry je vážně vynikající. Možná je to hlavně tím, že jak sýr, tak krekry jsou z kešu oříšků. Ale kdo je nemá rád, hm?

K výrobě sýru jsou použity brusinky. Dbejte na to, aby byly neslazené. V obchodě najdete většinou slazené a ty určitě nechceme. Do sýru můžete přidat také vaše oblíbené bylinky nebo třeba sušená rajčata. Myslím, že tyto druhy "sýrů" se nikdy neomrzí. Jsou skvělou ozdobou, jsou rychlé a velmi chutné. Ideální jako sváča nebo něco originálního na večeři.

kesu syr krekry3

Tyto krekry jsem si zamilovala. Jsou jednoduché a také velmi rychlé. Ale na co musíte dbát, je správné rozmixování surovin. Čím více je rozmixujete na moučku, tím lepší těsto získáte. Navíc díky lahůdkovému droždí získají sýrovou příchuť a díky tomu jsou dobré i syrové. Uzobávala jsem už při zpracovávání. Také je stačí sušit chviličku, takže můžeme říct, že je to taková "rychlovka".

kesu syr krekry7

Díky kombinaci těchto výborných jídel dostanete zase něco speciálního, co obohatí váš jídelníček a přesvědčí vás, že syrová strava opravdu nemusí být jen o ovoci a zelenině. My si nestěžujeme, ovoce a zelenina nám vyhovuje možná daleko více, ale občas prostě dostanete chuť na něco výrazného a křupavého.

kesu syr krekry12

Krekry si určitě udělejte do zásoby, budou se vám hodit až se budete chystat na výlet, do práce nebo někam na cesty :-)

 • Suroviny:

  Kešu sýr

  • 1 šálek kešu - namočených
  • půl šálku vody
  • půl šálku brusinek - přidejte až na závěreční mixování
  • lžička provensálského koření
  • 1 lžička sladidla - nemusí
  • 1 lžička soli - podle chuti, tymián na ozdobu

  Sýrové krekry

 • Postup:
  1. Na sýr vše rozmixujeme, dochutíme a směs dáme do plátýnka do lednice odkapat. Mám plastovou vysokou nádobu, přes kterou jsem přehodila plátýnko, dala na něj směs a celé to převázala, aby mi sýr nepadal na dno.
  2. Sýr nechte v lednici 24 hodin a pak podávejte :-)
  3. Na krekry rozemeleme kešu, slunečnicová semínka a lněná semínka a smícháme.
  4. Přidáme droždí, sůl a nabobtnalá chia semínka (čtvrt šálku chia semínek jsem smíchala s čtvrt šálkem vody a čekala, až semínka vsáknou veškerou vodu).
  5. Vytvoříme těsto, pokud by se drolilo, přidejte vodu.
  6. Rozválíme mezi dvěma pečícími papíry a nakrájíme nožem na čtverečky.
  7. Sušíme asi hodinu, obrátíme a sušíme další půl hodinu až hodinu. Krekry můžete sušit i déle, ale jsou křupavé už i po tak krátké době.
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Pomazánky a sýry Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"