Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Valentýnský dort

Valentýnský dort Doporučený

RAWMANIA
Recept
Nejenže si ten dort zamilujete, ale vaše drahá polovička si následně zamiluje i vás!

14. únor je americký svátek zamilovaných (a taky den mých narozenin). Někdo má tento svátek rád a někdo raději slaví 1. máj. Mně je to asi jedno, já tak trochu slavím asi oba..

valentynsky dortik1

Mít narozeniny na Valentýna není žádná výhra. Nikdy nevíte, jestli dostanete dárek k narozeninám nebo ke svátku zamilovaných. Ale Tom to vždycky uměl skloubit dohromady. Jednou mě ráno v pokoji čekalo krásné valentýnské překvapení, které nachystal den předem. To ráno jsem vstávala do školy a najednou mě vzbudil Tomův hlas. Tak jsem šla zvědavě za ním (byla jsem z toho trochu mimo, takhle o půl 6 ráno na vás začne mluvit osoba, která v té místnosti být vůbec nemá..), odtáhla závěsy a na okně jsem měla takový roztomilý budíček, kde nahrál zprávu, která mě měla vzbudit a následně mi v ní popřál sladkého Velentýna. Byly tam i růže a nějaké drobnosti. Byla jsem unešená a bylo to dokonalé. Dárek k narozeninám jsem pak dostala tentýž den odpoledne. Ani jedno z toho jsem nečekala, všechno měl krásně promyšlené. Dámy, važte si každé květiny, obejmutí, dlouhého pohledu do očí nebo jen pozvání na něco dobrého. To jsou ty maličkosti, které nám mají dělat tu největší radost, i když někdy cítíme, že je to samozřejmost. Není!

valentynsky dortik5

Sice dělám tento dortík předem a tak jím nemůžu Toma překvapit, ale čeká ho jiný recept, který určitě ocení. Ale vy tímto dortem můžete svou drahou polovičku uchvátit a věřte mi, že je výborný. :)

valentynsky dortik7

Řepa v dortíku slouží pouze na obarvení a nemusíte se bát, že by nějak moc vynikla. Nejvíce krém ochutily jahody a sušené brusinky. Do korpusu jsem přidala trochu kokosu a všechny tyto ingredience jdou krásně dohromady. Určitě si na dortu pochutnáte, je opravdu vynikající!

valentynsky dortik3

 • Suroviny:

  Forma 20 cm

  Korpus

  • 100g mandlí
  • půl šálku datlí - namočených
  • půl šálku kokosu
  • 1 lžička skořice

  Krém

  • 2 šálky kešu – namočených
  • čtvrt šálku nasekané červené řepy
  • čtvrt šálku vody
  • půl šálku datlí - namočených
  • půl šálku kokosového oleje
  • špetka soli
  • třičtvrtě šálku jahod
  • hrst brusinek do krému

  Zdobení

 • Postup:
  1. Na korpus rozmixujeme mandle s kokosem na jemnou mouku.
  2. K ní přimícháme skořici a dále přidáme datle, které jsme si namočili přes noc. Rozmixujeme je (nebo je lehce nakrájíme) a přidáme k suché směsi.
  3. Vytvoříme těsto a vmáčkneme ho do formy.
  4. Necháme v lednici ztuhnout.
  5. Na krém necháme rozpustit kokosový olej a rozmixujeme ho s datlemi, kousky červené řepy a jahodami (pokud použijete zmražené, tak je opravdu dobře rozpusťte – pokud by se totiž studené přidali ke kokosovému oleji, ztuhl by a s kešu oříšky by se hmota hůře mixovala).
  6. K takto rozmixované tekuté směsi přidáme vodu, špetku soli a přecezené kešu ořechy. Mixujeme dohladka.
  7. Na korpus dáme polovinu krému a posypeme jej brusinkami.
  8. Pak přiléváme druhou polovinu a dáme na několik hodin ztuhnout do lednice (přes noc nejlépe).
  9. Po ztuhnutí ozdobíme čokoládou a malinami a podáváme!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Koláče a dorty Naposledy změněno pondělí, 2. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"