Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Luštěninový zob

Luštěninový zob

RAWMANIA
Recept
Naklíčené mungo fazolky a červená čočka v kořeněném kabátku :)

Další skvělá delikatesa, kterou uchvátíte jakoukoliv návštěvu. S tímto "zobem" si opravdu nedáte žádnou práci a může se vyrovnat jakýmkoliv zdravým alternativám na chipsy, kořeněné oříšky nebo semínka. K naklíčeným mungo a čočce můžete klidně přidat i další vaše oblíbené luštěniny nebo třeba semínka, je to jenom na vás. Já zde pro inspiraci dávám jednoduchou kombinaci munga a čočky, která se pyšní svou specifickou chutí a tím pádem se odliší od jiných jednohubek. Už jsem si myslela, že na kořeněné oříšky (recept) nebo květákový popkorn na kari (recept) nic nemá, ale tohle je opravdu bomba :)  A pokud by vás lákaly nějaké další jednohubky, vyzkoušejte třeba raw chipsy (recepty)! :)

lusteninovy zob nove2

Kdybyste někdo klíčili luštěniny poprvé, způsoby klíčení najdete kdekoliv na internetu. Já to dělám jednoduše. Mungo a čočku si nasypu do zavařovací sklenice, zaliji vše vodou a nechám tak hodinku nebo dvě odležet. Pak scedím a nechám celou zavařovací sklenici stát při pokojové teplotě. Třikrát až čtyřikrát za den směs prolévám vodou a do dvou dnů už vše krásně klíčí! Samotná je tato směs výborná, ale věřím, že třeba v salátu to může být také velice zajímavé oživení! Zkrátka tento dlabanec si určitě doma udělejte, protože je velmi jednoduchý a chuťově tak intenzivní, že vám nikdo nebude věřit, že je to syrové a zdravé. Tak do toho :)

 • Suroviny:

  1 miska

  • necelý šálek naklíčených luštěnin (já použila mungo, červenou a černou čočku)
  • 1-2 lžičky oleje (použijte nejméně aromatický)
  • 1 lžička papriky
  • špetka kajenského pepře
  • sůl (podle chuti, asi necelá lžička)
  • lahůdkové droždí (podle chuti, já dala několik lžiček)
 • Postup:
  1. Naklíčené luštěniny dáme do zavařovací sklenice a přidáme olej a sůl, zavřeme směs víčkem a pořádně a pečlivě protřepáváme.
  2. Pak přidáme ostatní ingredience a opět protřepáváme, aby se směs dostala na každý kousek.
  3. Postupně dochucujeme a nakonec směs dáme na 5-6 hodin do sušičky. Luštěniny by měly být suché a křupavé.
  4. TIP! Pokud by se vám směs nelepila na luštěniny, máte málo oleje a je třeba přidat. Pokud by byla směs naopak moc vlhká, přidejte lahůdkové droždí!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Něco na zub Naposledy změněno pondělí, 13. únor 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"