Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Kořeněné ořechy

Kořeněné ořechy

RAWMANIA
Recept
Kořeněné oříšky, které nesmí chybět k žádnému filmu!!

Tyto oříšky s Tomem milujeme. Když se poštěstí a je čas a my si k večeru pustíme nějaký film, oříšky nebo cuketové chipsy (recept) prostě nesmí chybět. Myslím, že bychom si ten film bez toho ani nepustili. Kdo ví, třeba to děláme jen kvůli oříškům. 

Recept je jednoduchý a rychlý. Nezabere tolik času a ani nádobí. Jen je potřeba mít doma opravdu plno různých koření, protože pak vznikají zajímavé chutě, vůně a celý pokrm má šmrnc!

nakladane orisky4

Nemusíte použít jen kešu a mandle. Recept dělám i se slunečnicovými nebo dýňovými semínky. To opravdu záleží jen na vás, co vám chutná. Cokoliv tam dáte, předem osušte – pokud to dopředu namáčíte. Já to ne vždy stihnu, ale je potřeba, aby byly oříšky suché, protože pak by z toho vznikla lepivá směs, která zašpiní vše, co se jí dotkne. A to nechceme.

nakladane orisky2

Koření většinou sháním na trzích. Takové koření od babky kořenářky, Davídkovo koření nebo koření od Sindibáda u mě v kuchyni vážně nechybí. Je to základ mých receptů, každého salátu nebo třeba těchto oříšků. Zkuste si je zařadit do jídelníčku a trochu si s nimi pohrát! Pokud jste měli vždy rády solené a pražené oříšky z obchodu, tyhle budete mít ještě radši!

 • Suroviny:

  1 miska oříšků (použiji střední zavařovačku)

  • různé oříšky nebo semínka - Rawmania eshop
  • 2-3 lžíce lahůdkového droždí
  • 1 lžička uzené papriky
  • špetka kajenského pepře
  • cca půl lžičky soli (postupně solím)
  • půl lžičky agáve nebo jiného sladidla
  • 1-2 lžičky olivového nebo jiného oleje
  • trocha tahini
 • Postup:
  1. Najděte si zavařovačku s víčkem. Dejte do ní oříšky a tekuté ingredience (olej, agáve, tahini). Zavřete zavařovačku a pořádně protřepte, klidně déle, jen ať se všechny oříšky obalí.
  2. Nakonec přidejte ostatní ingredience a opět protřepte. V tomto bodě ještě déle. Směs prohrábněte lžičkou, bude se lepit na strany. Pokud bude koření na spodu sklenice, přidejte více oleje nebo tahini. Chceme, aby všechno koření bylo na oříškách (v závěru stejně kousek zůstane v zavařovačce, takže s olejem s mírou).
  3. Nechte směs naložit nejlépe na hodinku do ledničky a pak podávejte!
  4. Pokud máte některé koření více rádi, můžete změnit množství v receptu, v každém případě to bude dobré. Pokud nemáte uzenou papriku, nezoufejte, lahůdkové droždí udělá své!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Něco na zub Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"