Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Mandlové krekry s tymiánem

Mandlové krekry s tymiánem

RAWMANIA
Recept
Křupavé, voňavé, chutné. S pomazánkou z černé soli chutnají výborně!

Aneb když máte chuť na něco křupavého. I když syrovou stravu miluju, občas ta chuť na něco sušeného přijde, takže je potřeba něco udělat, vyrobit, "neuvařit". 

mandlove krekry7

Tak jsem se do toho pustila. Recept je jednoduchý a ze surovin, které byste měli mít všichni doma, tak doufám, že je ještě dnes vyzkoušíte, protože mít je do zásoby se vážně hodí.

mandlove krekry12

Ke krekrům jsem udělala pomazánku z avokáda a černé soli. Tato sůl má vajíčkovou příchuť – kdo nezná, tak bude velmi překvapen jak přesná je její chuť. Tomova první reakce byla: „Přesolené vajíčko“. Ano je to tak a je zajímavé s touto solí experimentovat. Díky ní dostanete třeba vajíčkovou pomazánku. S avokádem nebyla špatná, ale její vajíčková chuť nebyla tolik cítit. Příště zkusím kešu. Každopádně vajíčková nebo ne, pomazánka byla i tak výborná a jednoduchá.

mandlove krekry13

Ještě k černé soli. Ve skutečnosti není černá, ale nafialovělá. Pokud byste našli nebo měli doma černou, je to pouze obarvená bílá sůl. Tak si na to dejte pozor. Černá sůl obsahuje spoustu minerálů a méně sodíku, takže je výborná pro ty, kteří rádi solí. Také odstraňuje pálení žáhy, příznivě ovlivňuje funkčnost střev a odstraňuje jejich potíže.

mandlove krekry17

Ke krekrům je pomazánka moc dobrá, ale zda si uděláte i ji, nechám na vás :-)

mandlove krekry23

Krekry si určitě udělejte do zásoby – budou se hodit, když nemáte co s sebou na svačinu nebo máte jen chuť na něco křupavějšího!

 • Suroviny:

  Krekry – cca 25 ks

  • 1,5 šálku jemně pomletých mandlí
  • půl šálku pomletých slunečnicových semínek
  • 2 lžíce oleje (olivový, sezamový, lněný, …)
  • čtvrt šálku nabobtnalých chia semínek (asi 3 lžíce chia, 6 lžic vody)

    - koupíte zde 

  • 1,5 lžičky soli

    - koupíte zde 

  • hrstka tymiánu
  • 1 lžíce lahůdkového droždí

    - koupíte zde 

  • čtvrt šálku pomletého lněného semínka

  Pomazánka

  • avokádo
  • černá sůl
  • stroužek česneku
  • chia semínka

    - koupíte zde 

 • Postup:
  1. Nejprve si necháme nabobtnat chia. Množství semínek zalijeme určeným množstvím vody a necháme tak 10 min stát. Po pěti minutách promícháme. Chia by měly být tak akorát. To znamená, že by měly vstřebat veškerou vodu.
  2. Najemno rozemeleme mandle, slunečnicová semínka a lněné semínko (to bych doporučovala namlet v mlýnku na kávu – lépe slepuje hmotu).
  3. Vše promícháme a přidáme koření. Opět promícháme.
  4. Nakonec vlijeme olej a chia a začneme tvořit těsto.
  5. Rukama vše promačkáváme, až se nám vytvoří pevná kulička. Může to chvíli trvat. Kdyby se těsto moc rozpadalo, přidejte vodu.
  6. Těsto vyválíme mezi dvěma pečícími papíry a buď nakrájíme na čtverečky nebo vykrajujeme.
  7. Sušíme do doby, než jsou krekry suché a pevné.
  8. Na pomazánku rozmixujeme vše dohladka. Přidáme vodu, abychom dostali přijatelnou hustotu. Množství si určete sami podle vaší chuti :-)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Chleby a krekry Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Odebírat inspirace a novinky