Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

"Sýrové" krekry

"Sýrové" krekry

RAWMANIA
Recept
Jednoduché krekry ze slunečnicových semínek se "sýrovou" příchutí. 

Krekrů není nikdy dost a jelikož mají dlouhou trvanlivost, je dobré si udělat pár kousků do zásoby. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Nikdy nevíte, jakou pomazánku zrovna vyzkoušíte nebo na co budete mít zrovna chuť. A taky, nikdy nevíte, jestli nepotkáte někoho, koho by mohla syrová strava zajímat natolik, že by chtěl rovnou něco dobého ochutnat. 

syrove krekry nove3

Hlavní roli v těchto krekrech hrají slunečnicová semínka. Ze všech semínek mají tu nejvíce neutrální chuť, takže se jimi dají nahrazovat různé ořechy, pokud na ně máte třeba alergii. A to jak ve slaných, tak sladkých receptech. V tomto receptu nechávají vyniknout lahůdkové droždí, což je neaktivní sušené droždí s výraznou chutí připomínající sýr - proto "sýrové" krekry. Ale samozřejmě můžete přidat i jiné koření nebo bylinky a vytvořit si tak spoustu příchutí :)

syrove krekry nove5

Nabobtnalé lněné semínko má v těstu "lepící" úlohu. Díky lněnému semínku (nebo chia semínku) drží vše pohromadě a po usušení se krekry nedrobí a ani se nerozpadají. Hezky na nich drží jakákoliv pomazánka nebo dip, aniž by navlhly nebo se prohýbaly. Zároveň nejsou nijak extra vysušené, takže si o ně nevylámete zuby. Záleží na vás, v jakých velikostech si je uděláte, ale stále budou pevné, což se oceňuje. A k tomu všemu - jsou opravdu výborné :)

 • Suroviny:

  Sýrové krekry

  • 2 šálky slunečnicových semínek
  • čtvrt šálku lahůdkového droždí

    - koupíte zde 

  • 1 lžička soli

    - koupíte zde 

  • 1 šálek nabobtnalých lněných semínek (půl šálku lněných semínek, půl šálku vody)
 • Postup:
  1. Lněná semínka smícháme s vodou a necháme je na několik minut vsáknout veškerou vodu. Občas směs promíchejte. Než se ze směsi stane jednolitá hmota, vezme to asi 15 min. 
  2. Mezitím si rozmixujeme slunečnici, lahůdkové droždí a sůl. Tuto směs nasypeme do misky a přidáme nabobtnalá lněná semínka. Vytvoříme těsto.
  3. Těsto rozválíme na několik plátů a lehce nakrájíme podle potřeby. Až se krekry usuší, snadněji se pak oddělí od sebe. 
  4. Sušíme 3-5 hodin, dokud nejsou krekry zcela suché. 
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Chleby a krekry Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

Andrea Vozárová Andrea Vozárová23.06.2018 09:45
Můžou být lněná semínka rozmixovaná?
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Eliška F. Eliška F.09.04.2019 11:20
Ahoj, krekry se suší jen pokojovou teplotou nebo v troubě či sušičcce? Pokud ano, na kolik? Díky! Eliška.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky