Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
"Sýrové" krekry

"Sýrové" krekry

RAWMANIA
Recept
Jednoduché krekry ze slunečnicových semínek se "sýrovou" příchutí. 

Krekrů není nikdy dost a jelikož mají dlouhou trvanlivost, je dobré si udělat pár kousků do zásoby. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Nikdy nevíte, jakou pomazánku zrovna vyzkoušíte nebo na co budete mít zrovna chuť. A taky, nikdy nevíte, jestli nepotkáte někoho, koho by mohla syrová strava zajímat natolik, že by chtěl rovnou něco dobého ochutnat. 

syrove krekry nove3

Hlavní roli v těchto krekrech hrají slunečnicová semínka. Ze všech semínek mají tu nejvíce neutrální chuť, takže se jimi dají nahrazovat různé ořechy, pokud na ně máte třeba alergii. A to jak ve slaných, tak sladkých receptech. V tomto receptu nechávají vyniknout lahůdkové droždí, což je neaktivní sušené droždí s výraznou chutí připomínající sýr - proto "sýrové" krekry. Ale samozřejmě můžete přidat i jiné koření nebo bylinky a vytvořit si tak spoustu příchutí :)

syrove krekry nove5

Nabobtnalé lněné semínko má v těstu "lepící" úlohu. Díky lněnému semínku (nebo chia semínku) drží vše pohromadě a po usušení se krekry nedrobí a ani se nerozpadají. Hezky na nich drží jakákoliv pomazánka nebo dip, aniž by navlhly nebo se prohýbaly. Zároveň nejsou nijak extra vysušené, takže si o ně nevylámete zuby. Záleží na vás, v jakých velikostech si je uděláte, ale stále budou pevné, což se oceňuje. A k tomu všemu - jsou opravdu výborné :)

 • Suroviny:

  Sýrové krekry

  • 2 šálky slunečnicových semínek
  • čtvrt šálku lahůdkového droždí
  • 1 lžička soli
  • 1 šálek nabobtnalých lněných semínek (půl šálku lněných semínek, půl šálku vody)
 • Postup:
  1. Lněná semínka smícháme s vodou a necháme je na několik minut vsáknout veškerou vodu. Občas směs promíchejte. Než se ze směsi stane jednolitá hmota, vezme to asi 15 min. 
  2. Mezitím si rozmixujeme slunečnici, lahůdkové droždí a sůl. Tuto směs nasypeme do misky a přidáme nabobtnalá lněná semínka. Vytvoříme těsto.
  3. Těsto rozválíme na několik plátů a lehce nakrájíme podle potřeby. Až se krekry usuší, snadněji se pak oddělí od sebe. 
  4. Sušíme 3-5 hodin, dokud nejsou krekry zcela suché. 
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Chleby a krekry Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Andrea Vozárová Andrea Vozárová23.06.2018 09:45
Můžou být lněná semínka rozmixovaná?
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Eliška F. Eliška F.09.04.2019 11:20
Ahoj, krekry se suší jen pokojovou teplotou nebo v troubě či sušičcce? Pokud ano, na kolik? Díky! Eliška.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat