Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Raw „lepící“ směs do těsta

Raw „lepící“ směs do těsta

RAWMANIA
Recept
Recept, který svými vlastnostmi nahradí v těstu vejce.

Moc jsem nevěděla, jak přesně tento recept nazvat, ale cítím, že se o něj musím podělit. Je to totiž náhražka vejce do těsta. Pokud chcete v normální stravě těsto slepit, bez vejce se neobejdete. A v té naší platí totéž. Nejlepším způsobem, jak vytvořit dokonalé a pevné těsto je toto „vejce“ - namočené lněné semínko.

flaxseed3

Lněná semínka po namočení vsáknou vodu a vytvoří hustý gel. Na fotkách můžete vidět, že i po naklonění semínka drží pospolu. Tu vlastnost si po té udržuje i samotné těsto. Místo lněného semínka můžete použít i chia semínka, v závěru dostanete to samé, ale lněné je rychlejší, levnější a v těstu ho mám raději. Taky mi přijde zkrátka škoda sušit nabobtnalá chia semínka.

flaxseed4

Takže doufám, že jsem vám pomohla vyřešit další dilema s raw těsty. Píši to proto, protože jsem na začátku právě s tímto měla problém, těsta mi zkrátka nechtěla držet a rozpadala se. Všem přeji hodně zdařených sušenek, krekrů a chlebíků :-)

 • Suroviny:

  Libovolná porce

  • lněná semínka (zlatá nebo hnědá)
  • voda
 • Postup:
  1. Lněná semínka namočte do vody v poměru 1:1. Po pár minutách semínka vsáknou vodu a můžete je použít.
  2. U každého receptu na těsto mám množství tohoto „lepidla“, takže se nemusíte bát, že nebudete vědět, kolik toho budete na různá těsta potřebovat. Tuto směs přidávejte vždy až na konec.
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Chleby a krekry Naposledy změněno středa, 4. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"