Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Lahodná ovocná mísa

Lahodná ovocná mísa

RAWMANIA
Recept
Pořádná dávka ovoce v lahodném dezertu!

My s Tomem máme nejraději ovocné dezerty, jelikož dodají energii a přitom svou chutí nahradí kdejaký dortík z oříšků nebo semínek. Já mám opravdu ráda raw sušenky, koláče, sladké chleby apod. Ale my žijeme s filozofií, že ŽIVÁ potravina je pro tělo nejzdravější a nejpřirozenější, a proto se snažíme tyto sušené potraviny do naší stravy moc nedávat. Ale pak je potřeba vymyslet výborný dezert z živého ovoce, aby nám nahradil ty nezdravé sladkosti a nebylo to přitom "jen" ovoce. 

ovocna misa2

A jedno veselé ráno, jsem se rozhodla takový dezert udělat. Pokud by někdo chtěl, může si k dezertu přidat nějaký korpus, ale věřte mi, že ho není potřeba. Celý dezert je sladký s plnou ovocnou chutí a kousky ovoce a je to vážně DELIKATESA.
Ke každé směsi jsem přidala lžičku datlového sirupu. Nejen proto, že miluju datle, ale také proto, že jsem chtěla opravdu sladký dezert. Navíc datlový sirup ještě více podtrhl chuť ovoce. Podobný recept můžete zhlédnout zde - a opravdu doporučuji!

ovocna misa7

Kakaové boby dodají celému dezertu čokoládové aroma a chutnají s touto kombinací ovoce vážně výborně!

Jahody mají navíc schopnost zbavovat střeva jedovatých látek a posilovat imunitní systém. Také odvodňují a snižují krevní tlak. Posilují kosti, vlasy a kůži a působí protizánětlivě a antibakteriálně. Navíc se používají i pro očistnou kůru – pár dní jíst jen jahody a tělo bude jako nové. Nemám tuto metodu vyzkoušenou, ale možná na tom něco bude :-)

ovocna misa8

Zkuste tento lahodný dezert a dodejte si zase nějaké ty živiny navíc. V této formě stojí za to!

 • Suroviny:

  1 větší miska

  Banán-avokádo vrstva

  • 2 banány
  • 2 lžíce avokáda
  • 1 lžička chia semínek
  • 1 lžička datlového sirupu - recept zde

  Jahodová vrstva

  • 300g jahod
  • 1 lžička datlového sirupu
  • 1 lžička chia semínek

  Banánová vrstva

  • 2 banány
  • 1 lžička datlového sirupu - recept zde

  Na ozdobu

  • nektarinka
  • nasekané kakaové boby
  • pár jahod
  • máta na ozdobu
 • Postup:
  1. Na první vrstvu si rozmixujeme 1 banán, avokádo, chia a datlový sirup. Směs nalijeme do misky a poklademe plátky druhého banánu.
  2. Na druhou vrstvu rozmixujeme dvě třetiny jahod, datlový sirup a chia a naléváme do misky. Po té poklademe plátky zbylých jahod.
  3. Třetí vrstva je nejchutnější. Rozmixujeme všechny ingredience a nalijeme do misky.
  4. Na závěr nakrájíme na tenké plátky nektarinku a zdobíme jimi celý dezert.
  5. Přidáme pár celých jahod, nasekané kakaové boby a mátu. A můžeme rovnou podávat.
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Snídaně a svačinky Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"