Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Čerstvé šťávy

Čerstvé šťávy

RAWMANIA
Recept
Jahodová a okurková šťáva plná chuti a citronové svěžesti!

Po zimním období se začínáme hrozně moc těšit na to jarní, kdy začne všechno kvést, člověk má chuť na sobě pracovat a vyčistit svoje tělo.  Jenže, to ještě chvíli potrvá a i když jsme se měsíc váleli v Thajsku, stejně nám teplo a ovoce hrozně moc chybí. A tak máme chuť na různé osvěžující šťávy, které nás trošku nakopnou, když už je venku taková kosa.

stavy1

Přiznávám, že ta jahodová je mnohem chutnější, ale okurková je daleko pročišťující. Okurka má výborné detoxikační (a hlavně odvodňovací) schopnosti a odbourává bolest hlavy. Mně okurková šťáva moc chutnala, ale Tom z ní nadšený nebyl. Záleží na chuti a na tom, co je pro vás důležitější. Ale co to tu plácám, nic hrozného na té šťávě není, jen je trochu jiná, ale zase svým způsobem osvěžující.

stavy5

Jahodová je mnohem lahodnější a chutnější. Myslím, že pokud k vám přijde na pokec nějaká návštěva, tato šťáva je velmi mile překvapí – zvlášť v tomto období, kdy už mají zimy všichni po krk. Dávku citronu si rozhodněte sami. Někdo to rád kyselé, někdo sladké. Já do každé šťávy použila vymačkanou půlku citronu a pro mě to bylo akorát. Nezapomeňte si nechat trochu okurky a jahody na ozdobu. Já na jahody zapomněla, všechny rozmixovala a pak ozdoba dopadla trošku jinak, než jsem si představovala! :D Naštěstí, kreativita mě neopouští. I když, ne že bych vytvořila něco extra originálního.. ;)

stavy4

Pokud jste doma sami, udělejte si radost a dejte si něco zdravého. Stojí to za to a uděláte si radost!

stavy8

 • Suroviny:

  Každá šťáva 500-800 ml

  Okurková

  • 1 okurka
  • citron (půlka nebo celý)
  • 2 lžíce agáve nebo jiného sladidla
  • 800ml vody (dle chuti)

  Jahodová

  • 250g čerstvých jahod
  • citron
  • 500 ml vody
 • Postup:
  1. Na okurkovou šťávu odšťavníme jednu celou okurku.
  2. Šťávu dáme do mixéru s citronem, vodou a agáve a lehce promixujeme, aby se agáve rozpustilo.
  3. Ozdobíme plátkem okurky a podáváme.
  4. Na jahodovou šťávu rozmixujeme jahody s poloviční dávkou vody a se šťávou z citronu.
  5. Pak přidáme zbytek vody a opět promixujeme. Jahodovou šťávu můžeme ještě přelít přes síto, ale podle mě to není potřeba.
  6. Ozdobíme jahůdkou – pokud si je všechny nerozmixujete a pak nezjistíte, že nemáte čím zdobit jako já – a podáváme!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Smoothie a šťávy Naposledy změněno středa, 4. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"