Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Pečená ořechová granola

Pečená ořechová granola Doporučený

RAWMANIA
Recept
Jednoduchý recept na podzimní granolu z ořechů, skořice a jablek.

Ne všechny recepty se hned povedou. Když jsem dělala první várku této granoly a odskočila na chvilku do jiné místnosti, tak po osmi minutách už jsem cítila tu spálenou vůni linoucí se bytem. Vystřelila jsem zpět k troubě, aby mě po otevření přivítal dým z lehce připečené granoly, která pak letěla přímo do koše. No nevadí. Pokus číslo dvě už ale naštěstí vyšel dobře, a tak jsem si ráno mohla dopřát snídani ještě z trouby.

domaci pecena granola2

Recept si můžete všelijak poupravit, základem jsou vždy vločky (nebo třeba quinoa, pohanka apod.), agáve a kokosový olej. Pak už si můžete do směsi přidávat různé sušené ovoce, oříšky nebo třeba kousky čokolády. Já zvolila pekany a lískové oříšky, protože se mi víc hodí k podzimu a taky ke skořici a jablíčku. Příště chci ale vyzkoušet ovocnější verzi s lyofilizovaným lesními plody a bílou čokoládou. Tak snad zase neskončí v koši. Což mi připomíná, že opravdu dávejte pozor na to, abyste směs nepřipekli a byla tak akorát. A pokud by se vám v troubě zdála granola stále měkká, nenechte se zmást, po vychladnutí bude hezky křupavá :)

 • Suroviny:

  Cca 400g granoly

  • 1 šálek ovesných vloček
  • 1 šálek špaldových vloček
  • čtvrt šálku agáve
  • 3 lžíce kokosového cukru
  • čtvrt šálku rozpuštěného kokosového oleje
  • půl šálku slunečnicových semínek
  • čtvrt šálku pekanových oříškůnebo vlašských
  • čtvrt šálku lískových oříšků
  • čtvrt šálku drcenných kakaových bobů
  • půl jablka - nakrájeného na kousky
  • 2 lžičky skořice
 • Postup:
  1. Vše smícháme dohromady a pečeme 8 min při 180°C. 
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

 • Vařený recept?:
  Ano
Kategorie: Snídaně a svačinky Naposledy změněno čtvrtek, 9. listopad 2017
Více z této kategorie:

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Jiří Sedlák Jiří Sedlák10.11.2018 23:49
Díky za recept. Použil jsem pouze ovesné vločky, místo lískových ořechů mandle a místo agáve rýžový sirup, jinak postup dodržen včetně poměrů. Chuťově je to moc dobré, ovšem výsledná konzistence mi připomíná více müsli tyčinku než křupavou granolu. Už jsem jich (granol) dělal opravdu spoustu dle různých receptů a tak mi přišlo uváděných 8 minut od začátku velmi málo. Pekl jsem 12 minut, nestačilo (horký vzduch) a určitě nebylo připáleno. Třeba je to troubou, ale v mém případě by bylo vhodné péct možná až půl hodiny. Příště navíc zkusím místo čerstvého jablka po upečení přidat kousky sušeného, s tím čerstvým je nutné müsli velmi rychle spotřebovat, aby se nezkazilo.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat