Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
RAW zeleninový vývar

RAW zeleninový vývar

RAWMANIA
Recept
Když je v zimním počasí potřeba něčeho teplého!

Blíží se zimní období a s tím občas přichází chutě na něco vařeného a teplého. A zrovna já si vždy v zimě dělala zeleninový vývar s rýžovými nudlemi. A když jsem na něj dostala chuť i teď, chtěla jsem vymyslet něco, co můžu "vařit" pravidelně celou zimu a ne "zhřešit" jen tehdy, když je mi zima (což se v zimě může objevovat často, že).

Celá polévka je velmi jednoduchá a až překvapivě dobrá. Taky je třeba teploměr, abychom si hlídali teplotu – přece jen, když už jsme raw.

Ale nejdůležitější je koření. Buď si udělejte svoje vlastní (sušenou cibulku, mrkev, petržel, česnek, celer, kurkuma, libeček, …) nebo si kupte ve speciálkách nebo zdravých výživách směs tohoto koření, protože v polévce to nahradí chuť jakéhokoliv vývaru. Také můžete přidat lžičku MISO koření (speciální japonské dochucovadlo), ale to už záleží jen na vás.

Také můžete pohanku nahradit jinými obilninami. Quinoa, vločky, kelpové nudle, ... 

Zkrátka je fajn udělat změnu a i když mixované raw polévky ze zeleniny jsou výborné – pro mě je tato jednoduchá a okořeněná polévka jídlem, na které se budu těšit, až přijdou opravdu chladná období a já budu mít potřebu dát do sebe něco teplého :)

 • Suroviny:

  1 porce

  • 3 lžíce namočené pohanky
  • 1 lžička sušené zeleninové směsi do polévek bez dochucovadel a soli - recept zde
  • ½ lžičky soli
  • petrželka
  • dále česnek, strouhaná zelenina, miso, …
 • Postup:
  1. Do misky dáme všechny ingredience a zvlášť zahříváme vodu na teplotu kolem 40 °C – klidně je možné i více, protože naléváním vody do studených misek se teplota o dost sníží. Tato teplota je akorát. Nepálí ani není studená.
  2. Polévku si na závěr dochuťte podle svého. Přidejte sůl, pepř, kurkumu nebo jiné koření.
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Polévky Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"