Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Cuketové chipsy na 5 způsobů

Cuketové chipsy na 5 způsobů

RAWMANIA
Recept
 Blíží se víkend, a pokud chystáte filmový maraton, nesmíte si cuketové chipsy nechat ujít. 

Jsou chutné a přitom tak zdravé. Pokud byste postrádali chuť popcornu nebo klasických smažených brambůrků, můžu vám s klidem říct, že tyto chuťovky zcela uspokojí vaši chuť na něco slaného, smaženého a nezdravého. Jedinou pracnou částí je právě krájení cukety na tenké plátky a postupné přidávání příchutí. Nejvíce pracná je asi BBQ omáčka, ale také jsou s ní cuketové chipsy naprosto boží! Zde uvádím 5 receptů, které jsme si postupem času oblíbili. Mezi naše TOP patří BBQ omáčka a sýrová příchuť. Pusťte se do toho!

 

Sýrové chipsy 

Lahůdkové droždí si zde zahrálo velkou roli. Já toto koření miluju a tak jsem jím na sýrové chipsy nešetřila. Další součástí receptu je kurkuma.  Ta obarví chipsy nažluto a přidá svou specifickou chuť, ale s ní opatrně. Dejte jí tolik, kolik uznáte za vhodné. Někomu totiž chutná a někomu ne :-)

 cuketove chipsy4

1 cuketa nakrájená na 1 mm plátky, lahůdkové droždí, sůl, kurkuma 

Cuketové plátky posypte všemi ingrediencemi – od oka. Pozor na přesolení! Sušíme 5-8 hodin do doby, než jsou všechny chipsy zcela suché.

 

BBQ chipsy 

Dokonalá souhra chutí. Omáčku můžete použít buď k namáčení, nebo s ní rovnou chipsy sušit – což máme nejraději!

 cuketove chipsy6

1,5 cukety nakrájené na 1mm plátky, 1 šálek sušených rajčat – namočených, 2 lžíce jablečného octa, 1 lžíce lahůdkového droždí, půl lžičky soli, 2 stroužky česneku, 1 lžíce sójové omáčky Nama Shoyu, 1 šálek vody, 3-4 datle  

Cuketu nakrájíme na plátky a omáčku vytvoříme tak, že všechny ostatní ingredience rozmixujeme dohladka. Do omáčky namáčíme plátky (nebo je do ní všechny vmícháme) a zvlášť skládáme do sušičky. Sušíme 8-10 hodin.

 

Paprikové chipsy 

Uzená paprika dělá svoje. Toto koření najdete ve speciálních obchodech s kořením. A dá se s ním moc krásně kouzlit, buď si oživíte salát, nebo tyto skvělé chipsy.

 cuketove chipsy2

1 cuketa nakrájená na 1 mm plátky, lahůdkové droždí, sůl, uzená paprika – koření 

Opět cuketové plátky posypte všemi ingrediencemi – od oka. Pozor na přesolení! Sušíme 5-8 hodin do doby, než jsou všechny chipsy zcela suché.

 

Česnekové chipsy 

Tom zbožňuje česnek – jeho vůni a chuť. Takže tato příchuť nesměla chybět. Můžete použít buď sušený česnek, nebo čerstvý, ale nezapomeňte, že z čerstvého budou chipsy obzvláště česnekové!

 cuketove chipsy5

1 cuketa nakrájená na 1 mm plátky, lahůdkové droždí, sůl, sušený česnek 

Postupujeme stejně jako u předchozího receptu :-)

 

Sůl a pepř 

Klasická kombinace, která nepřekvapí, ale také neurazí. Tuto kombinaci tak často neděláme, ale je to taková klasika, že tu prostě nesmí chybět :-)

 cuketove chipsy3

1 cuketa nakrájená na 1 mm plátky, sůl, pepř 

Postup opět stejný!

 

Nezapomeňte na to, že je možné jednoduše chipsy přesolit, takže raději solte méně. Dosolit se to dá vždycky. Sušení se může lišit podle toho, jakou máte sušičku. Zkrátka až budou plátky dokonale suché, je hotovo!

  • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Něco na zub Naposledy změněno čtvrtek, 19. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

Lucka_J Lucka_J18.07.2021 21:42
Ahoj, nejsem raw ani vegan ani vegetariánka, ale byla jsem zvědavá a protože se cukety letos urodilo dost, začala jsem experimentovat. Je to skvělý snack na večer:). Vyzkoušela jsem i nové chutě a super kombinace je česnek-tymián a cuketa s parmezánem:D Takové lupínky chutnají i mému prtěti:)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky