Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Cuketové chipsy na 5 způsobů

Cuketové chipsy na 5 způsobů

RAWMANIA
Recept
 Blíží se víkend, a pokud chystáte filmový maraton, nesmíte si cuketové chipsy nechat ujít. 

Jsou chutné a přitom tak zdravé. Pokud byste postrádali chuť popcornu nebo klasických smažených brambůrků, můžu vám s klidem říct, že tyto chuťovky zcela uspokojí vaši chuť na něco slaného, smaženého a nezdravého. Jedinou pracnou částí je právě krájení cukety na tenké plátky a postupné přidávání příchutí. Nejvíce pracná je asi BBQ omáčka, ale také jsou s ní cuketové chipsy naprosto boží! Zde uvádím 5 receptů, které jsme si postupem času oblíbili. Mezi naše TOP patří BBQ omáčka a sýrová příchuť. Pusťte se do toho!

 

Sýrové chipsy 

Lahůdkové droždí si zde zahrálo velkou roli. Já toto koření miluju a tak jsem jím na sýrové chipsy nešetřila. Další součástí receptu je kurkuma.  Ta obarví chipsy nažluto a přidá svou specifickou chuť, ale s ní opatrně. Dejte jí tolik, kolik uznáte za vhodné. Někomu totiž chutná a někomu ne :-)

 cuketove chipsy4

1 cuketa nakrájená na 1 mm plátky, lahůdkové droždí, sůl, kurkuma 

Cuketové plátky posypte všemi ingrediencemi – od oka. Pozor na přesolení! Sušíme 5-8 hodin do doby, než jsou všechny chipsy zcela suché.

 

BBQ chipsy 

Dokonalá souhra chutí. Omáčku můžete použít buď k namáčení, nebo s ní rovnou chipsy sušit – což máme nejraději!

 cuketove chipsy6

1,5 cukety nakrájené na 1mm plátky, 1 šálek sušených rajčat – namočených, 2 lžíce jablečného octa, 1 lžíce lahůdkového droždí, půl lžičky soli, 2 stroužky česneku, 1 lžíce sójové omáčky Nama Shoyu, 1 šálek vody, 3-4 datle  

Cuketu nakrájíme na plátky a omáčku vytvoříme tak, že všechny ostatní ingredience rozmixujeme dohladka. Do omáčky namáčíme plátky (nebo je do ní všechny vmícháme) a zvlášť skládáme do sušičky. Sušíme 8-10 hodin.

 

Paprikové chipsy 

Uzená paprika dělá svoje. Toto koření najdete ve speciálních obchodech s kořením. A dá se s ním moc krásně kouzlit, buď si oživíte salát, nebo tyto skvělé chipsy.

 cuketove chipsy2

1 cuketa nakrájená na 1 mm plátky, lahůdkové droždí, sůl, uzená paprika – koření 

Opět cuketové plátky posypte všemi ingrediencemi – od oka. Pozor na přesolení! Sušíme 5-8 hodin do doby, než jsou všechny chipsy zcela suché.

 

Česnekové chipsy 

Tom zbožňuje česnek – jeho vůni a chuť. Takže tato příchuť nesměla chybět. Můžete použít buď sušený česnek, nebo čerstvý, ale nezapomeňte, že z čerstvého budou chipsy obzvláště česnekové!

 cuketove chipsy5

1 cuketa nakrájená na 1 mm plátky, lahůdkové droždí, sůl, sušený česnek 

Postupujeme stejně jako u předchozího receptu :-)

 

Sůl a pepř 

Klasická kombinace, která nepřekvapí, ale také neurazí. Tuto kombinaci tak často neděláme, ale je to taková klasika, že tu prostě nesmí chybět :-)

 cuketove chipsy3

1 cuketa nakrájená na 1 mm plátky, sůl, pepř 

Postup opět stejný!

 

Nezapomeňte na to, že je možné jednoduše chipsy přesolit, takže raději solte méně. Dosolit se to dá vždycky. Sušení se může lišit podle toho, jakou máte sušičku. Zkrátka až budou plátky dokonale suché, je hotovo!

  • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
  • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Něco na zub Naposledy změněno čtvrtek, 19. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"