Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Ledová vanilková smetana

Ledová vanilková smetana

RAWMANIA
Recept
Vanilková kešu smetana se dá použít na plno způsobů. I do klasického vaření.

Tuto smetanu jsem s vámi chtěla sdílet už dlouho, ale přišlo mi, že je to tak základní recept, že ho určitě musíte zvládat taky. Nicméně kdyby náhodou mezi vámi byl někdo, kdo kešu smetanu nepoužívá, tak tady máte tento jednoduchý recept. Kešu smetanu můžete udělat buď ve sladké verzi s vanilkou (jako je tento recept), nebo jen s citronem a špetkou soli. V létě je úžasné do ní přidat několik kostek ledu a vyšlehat z ní tak tento ledový krém. Já ji používám i do vařených jídel – do teplých ranních kaší, do kávy nebo slanou i do omáček. Je to skvělá alternativa klasické smetany a dá se z ní zkrátka tvořit spoustu receptů.

ledovy vanilkovy krem3

Ale je úžasná i samotná. A když na vás přijde chuť na něco sladkého, stačí si ji třeba posypat kokosovým cukrem nebo třešňovým sirupem a hned máte vytvořený dokonalý dezert. Vydrží v lednici asi 10 dnů a tím jak jsou kešu vláčné a jakoby naleželé, tak svou chutí dost důvěryhodně připomínají chuť mléčné smetany. Takže pokud hledáte k mléčným výrobkům nějakou alternativu, doporučuji vyzkoušet tento jednoduchý receptík :)

 • Suroviny:

  1 menší zavařovací sklenice

  • 200g kešu oříšků – namočené přes noc
  • špetka vanilky
  • hrst ledu – nemusí
  • voda – doléváme do požadované konzistence
 • Postup:
  1. Kešu oříšky necháme namočené přes noc a druhý den přecedíme.
  2. Omyté oříšky vhodíme do mixéru spolu s vanilkou a trochou vody a mixujeme do hladké a mírně tekuté konzistence (zde záleží, jak hustou smetanu chcete mít).
  3. Pokud se chcete v létě osvěžit, doporučuji přidat několik kostek ledu, smetana se tak krásně našlehá a v teplých dnech je to perfektní osvěžení!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Krémy a másla Naposledy změněno čtvrtek, 20. duben 2017
Více z této kategorie:

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"