Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Domácí zelený prášek

Domácí zelený prášek

RAWMANIA
Recept
Domácí zásobárna všech živin.

Myslím, že nejdůležitější je znát účinky chlorofylu. Tato látka je obsažená ve všech zelených listech, stoncích a stébel trávy. Čím je surovina zelenější, tím více chlorofylu obsahuje. Našemu tělu přináší nejen mnoho minerálů, ale i vitaminy A, B, C nebo E. Strukturou se podobá hemoglobinu, který nám proudí v žilách. Podporuje jeho produkci a celkovou tvorbu krve.

zeleny prasek6

Chlorofyl je účinný při hojení ran, svědění nebo jiné bolesti. Také působí protizánětlivě a dezinfekčně. Potlačuje zápach a zabraňuje vzniku otoků. Příznivě působí na cévy, srdce, zažívací trakt, akutní kožní a jiné záněty, vředy oběhovou soustavu a podporuje funkci dělohy.

zeleny prasek2

Najdeme ho ve všech zelených rostlinách (špenát, kapusta, kopřiva, pampeliška, ..). A také ve sladkovodních řasách jako je např. chlorella. I já sama brala ječmen a chlorellu, ale časem jsem si na to udělala názor takový, že základem je chlorofyl a ten můžu najít i jinde. Proto si doma udělám domácí zelený prášek – z tak živinami nabité zeleniny jako je třeba špenát. Jelikož se nám špenát začal objevovat už i na zahrádce, máme ho během léta opravdu nezměrné množství. Ale protože v zimě té zeleně moc není, letos si nasuším opravdu velkou dávku zelených listů a vytvořím si vlastní prášek, který mi může dát zdravé živiny i v průběhu zimy.

Je to přece pořád lepší než zelenina ze supermarketu, ne?

 • Suroviny:

  1 malá sklenička

  • 4 hrsti špenátu – omytého
 • Postup:
  1. Listy rozložíme na tácy a sušíme tak dlouho, dokud se nedrolí – 9-10 hodin.
  2. Rozmixujeme na jemný prášek a skladujeme v suchu!
  3. Použijeme do smoothies, dezertů, pomazánek, …
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Smoothie a šťávy Naposledy změněno úterý, 3. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

Kristýna 94 Kristýna 9404.03.2016 18:33
Ahojky, nezkoušela si dělat i ´´po domácku´´ prášek ze zeleného ječmene? Kupovaný stojí docela hodně a tak mě napadlo, že bych ho zkusila vyrobit sama, tak jestli nemáš nějaké rady :)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová04.03.2016 23:13
Ahoj Kristýno, zelený ječmen jsem zatím ještě nepěstovala, ale určitě by šel nasušit stejným způsobem. Bohužel ti s tím ale víc nepomůžu.. Tak třeba bude prozatím stačit i tento ;) B.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Janine Janine06.06.2016 12:25
Ve skutečnosti je kupovaný ječmen mnohem levnější než doma vyrobený. Pokud člověk chce něco z ječmene dostat - musí mít šťávu. Živiny dostaneme pouze z ječmenné šťávy. Na jeden pohárek ječmenné šťávy je potřeba asi 1 m2 ječmenné trávy. Člověk má mít alespoň 3 pohárky ječmene denně. To znamená 3 m2 ječmene denně. Za týden to je 21 m2. K tomu několik moře času. Uf....no jeden pohárek ječmenné šťávy by byl doslova a dopísmene "k nezaplacení". Já piju pouze ječmen Green Ways. Vím, že mi pomáhá nejen jeho chlorofyl, ale i další neuvěřitelné množství živin v něm obsažených. Jeden pohárek ječmene Green Ways vyjde na 4,70!! Osobně nemám levnější potravinu ve svém jídelníčku. Díky Bohu za něj. Ale pokud mi někdo ukáže něco levnějšího a stejně bezpečného, dostupného a na živiny bohatého, klidně Ječmen GW pustím k vodě. Pochybuji ale, že se něco podobného najde...
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky