Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Domácí zelený prášek

Domácí zelený prášek

RAWMANIA
Recept
Domácí zásobárna všech živin.

Myslím, že nejdůležitější je znát účinky chlorofylu. Tato látka je obsažená ve všech zelených listech, stoncích a stébel trávy. Čím je surovina zelenější, tím více chlorofylu obsahuje. Našemu tělu přináší nejen mnoho minerálů, ale i vitaminy A, B, C nebo E. Strukturou se podobá hemoglobinu, který nám proudí v žilách. Podporuje jeho produkci a celkovou tvorbu krve.

zeleny prasek6

Chlorofyl je účinný při hojení ran, svědění nebo jiné bolesti. Také působí protizánětlivě a dezinfekčně. Potlačuje zápach a zabraňuje vzniku otoků. Příznivě působí na cévy, srdce, zažívací trakt, akutní kožní a jiné záněty, vředy oběhovou soustavu a podporuje funkci dělohy.

zeleny prasek2

Najdeme ho ve všech zelených rostlinách (špenát, kapusta, kopřiva, pampeliška, ..). A také ve sladkovodních řasách jako je např. chlorella. I já sama brala ječmen a chlorellu, ale časem jsem si na to udělala názor takový, že základem je chlorofyl a ten můžu najít i jinde. Proto si doma udělám domácí zelený prášek – z tak živinami nabité zeleniny jako je třeba špenát. Jelikož se nám špenát začal objevovat už i na zahrádce, máme ho během léta opravdu nezměrné množství. Ale protože v zimě té zeleně moc není, letos si nasuším opravdu velkou dávku zelených listů a vytvořím si vlastní prášek, který mi může dát zdravé živiny i v průběhu zimy.

Je to přece pořád lepší než zelenina ze supermarketu, ne?

 • Suroviny:

  1 malá sklenička

  • 4 hrsti špenátu – omytého
 • Postup:
  1. Listy rozložíme na tácy a sušíme tak dlouho, dokud se nedrolí – 9-10 hodin.
  2. Rozmixujeme na jemný prášek a skladujeme v suchu!
  3. Použijeme do smoothies, dezertů, pomazánek, …
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Smoothie a šťávy Naposledy změněno úterý, 3. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Kristýna 94 Kristýna 9404.03.2016 18:33
Ahojky, nezkoušela si dělat i ´´po domácku´´ prášek ze zeleného ječmene? Kupovaný stojí docela hodně a tak mě napadlo, že bych ho zkusila vyrobit sama, tak jestli nemáš nějaké rady :)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová04.03.2016 23:13
Ahoj Kristýno, zelený ječmen jsem zatím ještě nepěstovala, ale určitě by šel nasušit stejným způsobem. Bohužel ti s tím ale víc nepomůžu.. Tak třeba bude prozatím stačit i tento ;) B.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Janine Janine06.06.2016 12:25
Ve skutečnosti je kupovaný ječmen mnohem levnější než doma vyrobený. Pokud člověk chce něco z ječmene dostat - musí mít šťávu. Živiny dostaneme pouze z ječmenné šťávy. Na jeden pohárek ječmenné šťávy je potřeba asi 1 m2 ječmenné trávy. Člověk má mít alespoň 3 pohárky ječmene denně. To znamená 3 m2 ječmene denně. Za týden to je 21 m2. K tomu několik moře času. Uf....no jeden pohárek ječmenné šťávy by byl doslova a dopísmene "k nezaplacení". Já piju pouze ječmen Green Ways. Vím, že mi pomáhá nejen jeho chlorofyl, ale i další neuvěřitelné množství živin v něm obsažených. Jeden pohárek ječmene Green Ways vyjde na 4,70!! Osobně nemám levnější potravinu ve svém jídelníčku. Díky Bohu za něj. Ale pokud mi někdo ukáže něco levnějšího a stejně bezpečného, dostupného a na živiny bohatého, klidně Ječmen GW pustím k vodě. Pochybuji ale, že se něco podobného najde...
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat