Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Ovocný salát

Ovocný salát

RAWMANIA
Recept
Ovoce a nějaký ten zelený list.

Tento ovocný salát je perfektní! Měli jsme ho na oběd, zasytil a já byla naprosto spokojená jeho sladkou chutí jahod, manga a banánu. Bože, miluju tuhle sladkou kombinaci a nejraději bych ji jedla každý den!!

Salát je jako vždy rychlý a jednoduchý. Stačí vše nakrájet, naházet do misky, promíchat všechny chutě a je hotovo. Nehledě na živiny, které nám dá!

ovocny salat7

Mango podporuje zdraví sliznic, podporuje nervy a dodává sílu ve stresových situacích. Dodává vitamin B6, který z našeho těla mizí, když se objeví stres. Proto je vhodné tento vitamin doplňovat a podpořit naši psychiku i jinak než psychicky. Pomůže i při špatném usínání a chrání buňky před všelijakými škodlivinami a volnými radikály. Mango také podporuje funkci metabolismu a zrychluje látkovou přeměnu.

Jahody jsou perfektním pomocníkem pro očistu. Zbavují střeva jedovatých látek a odvodňují. Zmírňují trávicí potíže (plynatost, průjem) a posilují imunitní systém. Také příznivé působí na kosti, vlasy a kůži a povzbuzují činnost hormonů a štítné žlázy.

ovocny salat6

Banány působí preventivně proti vysokému krevnímu tlaku. Vysoce zasycují a přitom odvodňují tělo a snižují jeho váhu. Léčí zanícené žaludeční sliznice a pomáhají při poruchách spánku. Banány jsou bohaté na draslík, jehož nedostatek způsobuje nervozitu, únavu, poruchy trávení, svalové potíže nebo srdeční a další problémy. Banány nedávejte do ledničky! Utrpí tepelný šok a zničí činnost dozrávacích enzymů – akorát změknou a zhnědnou.

A hlávkový salát? Takový neškodný, křupavý, nevýrazný.. A přitom tolik zdravý! Má opravdu velké množství minerálních látek, kyselin a vitaminů. Zvlášť kyseliny listové, která podporuje trávení bílkovin v žaludku. Kyselina listová se NIČÍ tepelným zpracováním a dlouhodobým skladováním! Salát pomáhá při hubnutí, odvodňuje a váže na sebe škodlivé látky v těle. Také má protikřečové a bolest tišící účinky. Posiluje imunitní systém, srdce a výkonnost svalů. Zlepšuje soustředění a nervy.

ovocny salat9

Tento salát má přímo uklidňující protistresové účinky. Takže pokud jste měli špatný den nebo jste jen špatně vstali – tohle je pro vás ta nejlepší volba, jak se dostat zase na nohy a přinést tělu trochu toho optimismu :-)

 • Suroviny:

  2 menší porce

  • 2 banány
  • 500g jahod
  • 1 velké mango nebo pár plátků namočené sušeného manga
  • hlávkový salát – libovolné množství listů
 • Postup:
  1. Vše nakrájíme, smícháme, dochutíme mátovými lístky a s chutí se pustíme do toho!!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Saláty Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"