Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Mandlová "smetana"

Mandlová "smetana"

RAWMANIA
Recept
Dokonalý doplněk dokonalého pokrmu. Mandlová smetana vám vylepší kdejaký recept!

Můžete ji použít do salátu, různých krémů, omáček nebo dezertů. Je plná chuti a zdravých tuků, které ji dodávají jak plnotučnou chuť smetany, tak i nějaké ty živiny. Většinou uvidíte v receptech smetanu z kešu oříšků, protože je tučnější, krémovější a lépe se s ní pracuje. Ale mandlová má zase trošku jiné aroma a je příjemnou (a zdravější) alternativou smetany z kešu oříšků nebo třeba ze sójových bobů. Když jsem byla vegan, používala jsem sójovou smetanu na lehké zahuštění omáček, proto ji zde uvádím! :-)

mandlova smetana2

Mimochodem i mandlová smetana se dá použít do teplých omáček a určitě bude lepší volbou než klasická smetana, kterou známe z obchodů. Nicméně, jak už jsem říkala, dalším způsobem využití je v dezertech. Jelikož se mi tento recept opravdu zalíbil, hned jsem k němu přidala hrstku borůvek. Můžete použít jakékoliv ovoce a máte opravdu vydatnou svačinku (samozřejmě jsme ji nesnědli celou, ale pěkně si ji rozdělili!).

mandlova smetana4

I když je v receptu led, nebojte se, že po rozmixování budete seškrabávat zmrzlinu. Led ve smetaně tvoří základ pro hustější (a zároveň osvěžující) konzistenci. Abyste nepřerazili specifickou chuť mandlí, doporučuji použít nenápadné sladidlo a trochu vanilky. Pro mě ta nejlepší kombinace.

mandlova smetana5

Mandle nezapomeňte oloupat. Jen tak získáte krásně bílou barvičku. Sice to dá trošku prácičku, ale stojí to za tu námahu. Pro lepší vylupování ze slupky nechte mandle přes noc v teplé vodě. Zkrátka čím déle, tím jednodušeji se vám budou mandličky loupat.

 • Suroviny:

  1 miska

  • 1 a půl šálku loupaných mandlí
  • 4 kostky ledu
  • 3 lžíce agáve nebo jiného sladidla
  • dužina z vanilkového lusku
  • půl šálku mandlového mléka (možná i víc, dle požadované hustoty) – recept zde
 • Postup:
  1. Vše dáme do mixéru a mixujeme do hladké konzistence.
  2. Postupně přidáváme mandlové mléko, až dosáhneme námi vyhovující konzistenci.
  3. Ozdobíme ovocem a máme hotovo :-)
  4. Zpracujeme nejlépe co nejdříve!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Krémy a másla Naposledy změněno úterý, 3. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"