Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Mandlová "smetana"

Mandlová "smetana"

RAWMANIA
Recept
Dokonalý doplněk dokonalého pokrmu. Mandlová smetana vám vylepší kdejaký recept!

Můžete ji použít do salátu, různých krémů, omáček nebo dezertů. Je plná chuti a zdravých tuků, které ji dodávají jak plnotučnou chuť smetany, tak i nějaké ty živiny. Většinou uvidíte v receptech smetanu z kešu oříšků, protože je tučnější, krémovější a lépe se s ní pracuje. Ale mandlová má zase trošku jiné aroma a je příjemnou (a zdravější) alternativou smetany z kešu oříšků nebo třeba ze sójových bobů. Když jsem byla vegan, používala jsem sójovou smetanu na lehké zahuštění omáček, proto ji zde uvádím! :-)

mandlova smetana2

Mimochodem i mandlová smetana se dá použít do teplých omáček a určitě bude lepší volbou než klasická smetana, kterou známe z obchodů. Nicméně, jak už jsem říkala, dalším způsobem využití je v dezertech. Jelikož se mi tento recept opravdu zalíbil, hned jsem k němu přidala hrstku borůvek. Můžete použít jakékoliv ovoce a máte opravdu vydatnou svačinku (samozřejmě jsme ji nesnědli celou, ale pěkně si ji rozdělili!).

mandlova smetana4

I když je v receptu led, nebojte se, že po rozmixování budete seškrabávat zmrzlinu. Led ve smetaně tvoří základ pro hustější (a zároveň osvěžující) konzistenci. Abyste nepřerazili specifickou chuť mandlí, doporučuji použít nenápadné sladidlo a trochu vanilky. Pro mě ta nejlepší kombinace.

mandlova smetana5

Mandle nezapomeňte oloupat. Jen tak získáte krásně bílou barvičku. Sice to dá trošku prácičku, ale stojí to za tu námahu. Pro lepší vylupování ze slupky nechte mandle přes noc v teplé vodě. Zkrátka čím déle, tím jednodušeji se vám budou mandličky loupat.

 • Suroviny:

  1 miska

  • 1 a půl šálku loupaných mandlí
  • 4 kostky ledu
  • 3 lžíce agáve nebo jiného sladidla

    - koupíte zde 

  • dužina z vanilkového lusku
  • půl šálku mandlového mléka (možná i víc, dle požadované hustoty) – recept zde
 • Postup:
  1. Vše dáme do mixéru a mixujeme do hladké konzistence.
  2. Postupně přidáváme mandlové mléko, až dosáhneme námi vyhovující konzistenci.
  3. Ozdobíme ovocem a máme hotovo :-)
  4. Zpracujeme nejlépe co nejdříve!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Krémy a másla Naposledy změněno úterý, 3. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Odebírat inspirace a novinky