Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Pečená dýně

Pečená dýně

RAWMANIA
Recept
Tuto dýni si můžete dát jako buď přílohu, nebo samotnou třeba k hummusu nebo jiné pomazánce.

S každým podzimem přichází období dýňových receptů, které se objevují ve slané nebo i sladké variantě. Já dýni miluju v obou variantách a nejčastěji používám Hokkaidó, která mi přijde nejvšestrannější. Po tom, co jsem dodělala už čtvrtý dýňový recept za jeden víkend, mi vrtalo hlavou, v čem tkví to dýňové kouzlo, že je v těchto dnech tolik vyžadujeme. A tak jsem zjistila pár věcí. Dýně mají příznivý vliv na trávení a všechny nepříjemnosti s tím spojené. Díky tomu dobře pročišťují tělo a s jejich protizánětlivými účinky podporují lepší obranyschopnost organismu. Také podporují správnou činnost močových cest, což opět podporuje vylučování toxinů z těla. V neposledním případě posilují nejen imunitu, ale také vlasy, nehty nebo pokožku. Zkrátka nás připravují na zimu :)

pecena dyne2

Je dobré vědět, že i v podzimním období se v našem jídelníčku můžou stále objevovat suroviny, které čistí naše tělo a chrání nás před škodlivinami. Dýně navíc zasytí a díky své chuti poskytne spoustu nových receptů a kombinací, které jsou na podzim jako dělané :)

Tak si nechte chutnat!

 • Suroviny:

  2 porce

  • polovina menší dýně Hokkaidó
  • olivový olej
  • sůl
  • tamari sójová omáčka
  • bylinky na ozdobení
 • Postup:
  1. Troubu si předehřejeme na 185°C.
  2. Dýni omyjeme, rozkrojíme a lžící vydlabeme semínka.
  3. Následně polovinu dýně odložíme stranou na jiné použití a druhou polovinu nakrájíme na 1cm (v nejširší části) široké měsíčky. Ty hodíme do misky, posypeme přiměřeně solí, zakápneme olivovým olejem a rukama vše promícháme.
  4. Měsíčky naskládáme na plech a pečeme po dobu 20-30min dokud není dýně měkká a opečená. Ke konci můžeme teplotu zvýšit a vytvořit tu správnou opečenou kůrčičku.
  5. Nakonec horkou dýni pokapeme tamari omáčkou, opatrně promícháme a podáváme!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Vařený recept?:
  Ano
Kategorie: Hlavní jídla Naposledy změněno neděle, 15. říjen 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

Aleš Aleš12.09.2020 09:33
Tak já nevím, myslel jsem, že"RAW" znamená tepelně zpracovaná zelenina apod do 42 stupňů.
Tohle je klasický recept na zapečenou dýni, jestli se nemýlím. :lol:
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky