Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Sladkokyselá zeleninová "rýže"

Sladkokyselá zeleninová "rýže"

RAWMANIA
Recept
Zeleninová směs z květáku, papriky a mrkve sypaná kořeněným sypáním z rajčat a para oříšků. Jídlo, které zpestří jídelníček!

Máme tu první recept s "rýží". Rýže na raw způsob se dělá rozsekáním různé zeleniny (nejčastěji květák nebo mrkev) na malé kousky. Já zde použila květák, mrkev a jednu papriku a byla to moc zajímavá kombinace. Je plná vitamínů a zajímavé chuti, na kterou jsme vzpomínali ještě celé odpoledne:) 

zeleninova ryze se sladkokyselou smesi5

Květák na syrovo používám poprvé a byla jsem moc zvědavá jakou vytvoří s ostatními ingrediencemi chuť, ale mile mě překvapil a je vážně výborný! Opět jsem brouzdala po internetu a v knihách a zkoumala léčivé účinky květáku. A došlo mi jaká je ironie, když všichni píší, jak je květák zdravý a pod tím uvedou recept na pečený květák se sýrem. Co asi za vitaminy v květáku zůstane, když ho zahřejeme na 250°C? Nic, nemá nic. Je to jen bílá chutná věc, která nám zaplní žaludek.

zeleninova ryze se sladkokyselou smesi8

Květák překvapivě obsahuje více druhů stopových prvků, jako je například jód nebo fluor. Jód, je pro naše tělo velmi důležitý, protože ovlivňuje funkci štítné žlázy a hormonů (akné) a zabraňuje předčasnému stárnutí. Naopak fluor pomáhá tělu se detoxikovat a váže na sebe těžké kovy, které pak tělo vyloučí.

Jedinou nevýhodou květáku je, že nadýmá. Ale to mu snad zvládneme odpustit, protože zase posiluje kosti, vlasy, nehty, klouby a sliznice.

 • Suroviny:

  3 porce rýže

  • půl květáku
  • 1 paprika
  • 2 mrkve

  2 porce směsi

  • půl šálku sušených rajčat
  • půl šálku para ořechů
  • čtvrt šálku olivového oleje (nebo jiného) - přidáváme podle chuti
  • 1 lžíce sladké papriky
  • 1 lžíce sójové omáčky
  • 1 lžíce kari
 • Postup:
  1. Na rýži vše rozsekáme v mixéru a vrhneme se na druhou směs.zeleninova ryze se sladkokyselou smesi2
  2. Na rajčatovou směs vše rozmixujeme tak, aby obsahovala větší kousky ořechů a rajčátek. Je pak chutnější.zeleninova ryze se sladkokyselou smesi3
  3. Nakonec smícháme s květakovou "rýží" a přidáme jakoukoliv listovou zeleninu!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Hlavní jídla Naposledy změněno pátek, 6. leden 2017
Více z této kategorie:

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Odebírat inspirace a novinky