Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Sladkokyselá zeleninová "rýže"

Sladkokyselá zeleninová "rýže"

RAWMANIA
Recept
Zeleninová směs z květáku, papriky a mrkve sypaná kořeněným sypáním z rajčat a para oříšků. Jídlo, které zpestří jídelníček!

Máme tu první recept s "rýží". Rýže na raw způsob se dělá rozsekáním různé zeleniny (nejčastěji květák nebo mrkev) na malé kousky. Já zde použila květák, mrkev a jednu papriku a byla to moc zajímavá kombinace. Je plná vitamínů a zajímavé chuti, na kterou jsme vzpomínali ještě celé odpoledne:) 

zeleninova ryze se sladkokyselou smesi5

Květák na syrovo používám poprvé a byla jsem moc zvědavá jakou vytvoří s ostatními ingrediencemi chuť, ale mile mě překvapil a je vážně výborný! Opět jsem brouzdala po internetu a v knihách a zkoumala léčivé účinky květáku. A došlo mi jaká je ironie, když všichni píší, jak je květák zdravý a pod tím uvedou recept na pečený květák se sýrem. Co asi za vitaminy v květáku zůstane, když ho zahřejeme na 250°C? Nic, nemá nic. Je to jen bílá chutná věc, která nám zaplní žaludek.

zeleninova ryze se sladkokyselou smesi8

Květák překvapivě obsahuje více druhů stopových prvků, jako je například jód nebo fluor. Jód, je pro naše tělo velmi důležitý, protože ovlivňuje funkci štítné žlázy a hormonů (akné) a zabraňuje předčasnému stárnutí. Naopak fluor pomáhá tělu se detoxikovat a váže na sebe těžké kovy, které pak tělo vyloučí.

Jedinou nevýhodou květáku je, že nadýmá. Ale to mu snad zvládneme odpustit, protože zase posiluje kosti, vlasy, nehty, klouby a sliznice.

 • Suroviny:

  3 porce rýže

  • půl květáku
  • 1 paprika
  • 2 mrkve

  2 porce směsi

  • půl šálku sušených rajčat
  • půl šálku para ořechů
  • čtvrt šálku olivového oleje (nebo jiného) - přidáváme podle chuti
  • 1 lžíce sladké papriky
  • 1 lžíce sójové omáčky
  • 1 lžíce kari
 • Postup:
  1. Na rýži vše rozsekáme v mixéru a vrhneme se na druhou směs.zeleninova ryze se sladkokyselou smesi2
  2. Na rajčatovou směs vše rozmixujeme tak, aby obsahovala větší kousky ořechů a rajčátek. Je pak chutnější.zeleninova ryze se sladkokyselou smesi3
  3. Nakonec smícháme s květakovou "rýží" a přidáme jakoukoliv listovou zeleninu!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Hlavní jídla Naposledy změněno pátek, 6. leden 2017
Více z této kategorie:

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"