Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Raw čokoláda a tři druhy štěstí

Raw čokoláda a tři druhy štěstí

RAWMANIA
Recept
Tři recepty na tři lahodné domácí čokoládky!

Raw čokoláda patří mezi opravdové delikatesy. Není lahodnější čokolády než té z přírodních surovin, které si namícháme přímo doma.

3 druhy cokolady1

První "složitostí", která nás bude doprovázet v přípravě čokolády je sladidlo. Já používám agáve. Osvědčilo se mi, že se krásně rozmíchá, neodděluje se a chuť je neutrální, takže nenarušuje specifickou chuť kakaa. Ale také se může použít například datlový sirup (návod na domácí sirup je zde). Výsledná chuť s tímto sirupem je možná daleko lahodnější, ale jelikož jde u hustější konzistenci, nemůžete počítat s tím, že čokoláda bude krásně hladká a lesklá. Další možností jsou sypká sladidla (kokosový cukr, xylitol, …). Tato sladidla můžou být v čokoládě velmi chutná, ale nevýhodou jsou právě jejich krystalky, které je třeba rozpustit. Jinak dostaneme křupavou čokoládou bez jakéhokoliv náznaku sladké chuti.

3 druhy cokolady2

Druhou věcí, se kterou bych vás chtěla seznámit, je výběr "tuku" pro čokoládu. Já volím jednoznačně kokosový olej, díky vůni a snadnému rozpouštění. Ale má i své nevýhody – třeba právě riziko rozpuštění při pokojové teplotě. Pokud chcete vzít čokoládu s sebou k někomu na návštěvu a nejdete zrovna pěšky v -10°C, počítejte s tím, že se vám čokoláda rozpustí. Jestliže ji ale přece jen chcete někomu donést, neznamená to, že je to nemožné. Jen musíte nahradit kokosový olej kakaovým máslem, které se sice velmi složitě rozpouští, ale je tuhé i při pokojové teplotě. Jelikož jsem si zamilovala i kakaové máslo, míchám vše dohromady. Kousek kakaového másla, kousek kokosového oleje, kakaový prášek, agáve a pak všelijaké surovinky na ochucení.

3 druhy cokolady6

Je třeba si vše vyzkoušet, vše má své pro a proti. Najděte si svůj pohodlný a přitom výborný recept. A zde přikládám jak základní recept, tak trochu inspirace na experimentování s příchutěmi!

 

Základní čokoláda

Kakaové máslo a kokosový olej rozpustíme do čiré tekutiny (opravdu pečlivě, nechceme v čokoládě kousky) a přidáme sladidlo. Rozmícháme a postupně přidáváme kakao, případně karob, který vytvoří čokoládovější chuť. Nalijeme čokoládu do jakékoliv formy a dáme ztuhnout do mrazáku – je to rychlejší. Za pár minut máte čokoládu hotovou! :-)

 

Karamelová čokoláda

Karamelu dosáhnete tak, že přidáte datle. Datle ztuhnutím vytvoří tuhou a sladkou hmotu připomínající karamel a v čokoládě jsou tyto plody opravdu skvělé! :-)

3 druhy cokolady3

Do základního receptu přidejte malé kousky datlí a kakaových bobů. Množství nechám na vás, já nešetřila. :-)

 

Tabulka s bílou čokoládou

Bílá čokoláda je úžasně lahodná a má hlavně lákavou kakaovou vůni. Doporučuji vyzkoušet!

3 druhy cokolady8

Vytvoříme čokoládu podle základního receptu. Necháme ji v mrazáku a vrhneme se na bílou čokoládu, která se skládá pouze ze dvou surovin. Rozpustíme tak 2 lžíce kakaového másla a přidáme 1 lžíci sladidla. Vše smícháme dohromady a nalijeme do formiček na hotovou čokoládu z mrazáku. Opět dáme ztuhnout a za chvíli máme černobílou čokoládku!

 

Oříšková čokoláda

Je to zkrátka klasika. Můžete použít kešu, pekany, vlašské, lískové nebo různá semínka. Já použila zrovna to, co jsem měla po ruce a to byly kešu a pekanové ořechy. Výsledek byl úžasný!

3 druhy cokolady5

Do základního receptu vmícháme kousky oříšků – množství opět nechám na vás – a necháme ztuhnout. :-)

 

3 druhy cokolady9

Snad jste si dnešní čokoládový recept užili a brzy se do nich pustíte také! Takhle to dopadne, když všechny čokoládky nalámete dohromady a vytvoříte si misku, která je opravdu k sežrání!!

  • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Čokolády a sušenky Naposledy změněno úterý, 3. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

Gabriela Gabriela 02.02.2017 13:21
Tahle čokoláda je naprosto úžasná záležitost. Povedla se mi hned napoprvé a dlouho u nás nezůstala :-). V nejbližší době se chystám na další a už teď se na ni moc těším....i manžel se těší :-D.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová06.02.2017 17:00
Jé tak to mám radost, že se čokoláda povedla a hned tak zachutnala. Vůbec nedivím, že hned zmizela :D B.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky