Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Raw čokoláda a tři druhy štěstí

Raw čokoláda a tři druhy štěstí

RAWMANIA
Recept
Tři recepty na tři lahodné domácí čokoládky!

Raw čokoláda patří mezi opravdové delikatesy. Není lahodnější čokolády než té z přírodních surovin, které si namícháme přímo doma.

3 druhy cokolady1

První "složitostí", která nás bude doprovázet v přípravě čokolády je sladidlo. Já používám agáve. Osvědčilo se mi, že se krásně rozmíchá, neodděluje se a chuť je neutrální, takže nenarušuje specifickou chuť kakaa. Ale také se může použít například datlový sirup (návod na domácí sirup je zde). Výsledná chuť s tímto sirupem je možná daleko lahodnější, ale jelikož jde u hustější konzistenci, nemůžete počítat s tím, že čokoláda bude krásně hladká a lesklá. Další možností jsou sypká sladidla (kokosový cukr, xylitol, …). Tato sladidla můžou být v čokoládě velmi chutná, ale nevýhodou jsou právě jejich krystalky, které je třeba rozpustit. Jinak dostaneme křupavou čokoládou bez jakéhokoliv náznaku sladké chuti.

3 druhy cokolady2

Druhou věcí, se kterou bych vás chtěla seznámit, je výběr "tuku" pro čokoládu. Já volím jednoznačně kokosový olej, díky vůni a snadnému rozpouštění. Ale má i své nevýhody – třeba právě riziko rozpuštění při pokojové teplotě. Pokud chcete vzít čokoládu s sebou k někomu na návštěvu a nejdete zrovna pěšky v -10°C, počítejte s tím, že se vám čokoláda rozpustí. Jestliže ji ale přece jen chcete někomu donést, neznamená to, že je to nemožné. Jen musíte nahradit kokosový olej kakaovým máslem, které se sice velmi složitě rozpouští, ale je tuhé i při pokojové teplotě. Jelikož jsem si zamilovala i kakaové máslo, míchám vše dohromady. Kousek kakaového másla, kousek kokosového oleje, kakaový prášek, agáve a pak všelijaké surovinky na ochucení.

3 druhy cokolady6

Je třeba si vše vyzkoušet, vše má své pro a proti. Najděte si svůj pohodlný a přitom výborný recept. A zde přikládám jak základní recept, tak trochu inspirace na experimentování s příchutěmi!

 

Základní čokoláda

Kakaové máslo a kokosový olej rozpustíme do čiré tekutiny (opravdu pečlivě, nechceme v čokoládě kousky) a přidáme sladidlo. Rozmícháme a postupně přidáváme kakao, případně karob, který vytvoří čokoládovější chuť. Nalijeme čokoládu do jakékoliv formy a dáme ztuhnout do mrazáku – je to rychlejší. Za pár minut máte čokoládu hotovou! :-)

 

Karamelová čokoláda

Karamelu dosáhnete tak, že přidáte datle. Datle ztuhnutím vytvoří tuhou a sladkou hmotu připomínající karamel a v čokoládě jsou tyto plody opravdu skvělé! :-)

3 druhy cokolady3

Do základního receptu přidejte malé kousky datlí a kakaových bobů. Množství nechám na vás, já nešetřila. :-)

 

Tabulka s bílou čokoládou

Bílá čokoláda je úžasně lahodná a má hlavně lákavou kakaovou vůni. Doporučuji vyzkoušet!

3 druhy cokolady8

Vytvoříme čokoládu podle základního receptu. Necháme ji v mrazáku a vrhneme se na bílou čokoládu, která se skládá pouze ze dvou surovin. Rozpustíme tak 2 lžíce kakaového másla a přidáme 1 lžíci sladidla. Vše smícháme dohromady a nalijeme do formiček na hotovou čokoládu z mrazáku. Opět dáme ztuhnout a za chvíli máme černobílou čokoládku!

 

Oříšková čokoláda

Je to zkrátka klasika. Můžete použít kešu, pekany, vlašské, lískové nebo různá semínka. Já použila zrovna to, co jsem měla po ruce a to byly kešu a pekanové ořechy. Výsledek byl úžasný!

3 druhy cokolady5

Do základního receptu vmícháme kousky oříšků – množství opět nechám na vás – a necháme ztuhnout. :-)

 

3 druhy cokolady9

Snad jste si dnešní čokoládový recept užili a brzy se do nich pustíte také! Takhle to dopadne, když všechny čokoládky nalámete dohromady a vytvoříte si misku, která je opravdu k sežrání!!

  • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
  • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Čokolády a sušenky Naposledy změněno úterý, 3. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Gabriela Gabriela 02.02.2017 13:21
Tahle čokoláda je naprosto úžasná záležitost. Povedla se mi hned napoprvé a dlouho u nás nezůstala :-). V nejbližší době se chystám na další a už teď se na ni moc těším....i manžel se těší :-D.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová06.02.2017 17:00
Jé tak to mám radost, že se čokoláda povedla a hned tak zachutnala. Vůbec nedivím, že hned zmizela :DB.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat