Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Bazalkové krutonky s černým sezamem

Bazalkové krutonky s černým sezamem

RAWMANIA
Recept
Do salátku nebo jen na zob!

Joo tyto krutonky jsou super věcička. Nejen, že oživí salát, ale také jsou výborné jen samotné. Řekla bych, že jsou až nebezpečně návykové – něco jako superzdravé chipsy!

A proč jsou superzdravé? Protože obsahují neloupaná sezamová semínka – černá! Mám je mnohem radši, protože obsahují všechny živiny, které má sezam opravdu mít. Většina živin je totiž ve slupce a bílý sezam ji nemá. To ale neznamená, že bílý sezam nemá žádné živiny, ale jsou lehce omezené. Černý sezam je velmi bohatý na živiny. Příznivě ovlivňuje vlasy, nehty, kostní tkáň nebo plodnost. Podle čínské medicíny má chladivé účinky, takže v zimě asi nebude dobré ho konzumovat ve velkém. Má vysoký obsah zinku a tím také podporuje imunitu. Působí proti depresím a neurózám a pomáhají při zácpě. Zmírňují příznaky menopauzy a to hlavně pocení. Má zkrátka tolik minerálů a vitaminů, že se ho hodí jíst každý den, alespoň lžičku namočených semínek!

krutonky7

Řeknu vám, při psaní tohoto článku a nafocení krutónků jsme je všechny snědli. Ano, až tak jsou dobré, ještě jsem ani nedopsala recept a už abych je dělala znovu. Takže, recept je jednoduchý, ingredience dostupné, chuť skvělá – pusťte se do toho!!!

 • Suroviny:

  1 velká zavařovací sklenice

  • 1 šálek slunečnicových semínek - namočených (možno i naklíčených)
  • 4 lžíce černého sezamu - namočeného
  • 1 šálek dýňových semínek - suchých
  • 1 menší lžička soli
  • hrst bazalky
  • čtvrt šálku lněných semínek - namočených
  • 2 lžíce lahůdkového droždí + na posypání
  • jakákoli mouka na zahuštění (oříšková, semínková, ..)
 • Postup:
  1. Rozmixujeme dýňová semínka na mouku a smícháme s lahůdkovým droždím a solí.
  2. Dále rozmixujeme všechny ostatní ingredience kromě lněných semínek.
  3. Vše pak smícháme dohromady a tvarujeme těsto. Pokud je moc lepivé, přidáme jakoukoliv mouku (já použila ovesnou). Rozválíme těsto mezi dvěma pečícími papíry asi na 1 cm, posypeme lahůdkovým droždím a nakrájíme na tenké plátky a následně na čtverečky.
  4. Sušíme 4 hodinky :-)
  5. Další slané sušené mňamky najdete zde!! :-)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Chleby a krekry Naposledy změněno středa, 4. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"