Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Bazalkové krutonky s černým sezamem

Bazalkové krutonky s černým sezamem

RAWMANIA
Recept
Do salátku nebo jen na zob!

Joo tyto krutonky jsou super věcička. Nejen, že oživí salát, ale také jsou výborné jen samotné. Řekla bych, že jsou až nebezpečně návykové – něco jako superzdravé chipsy!

A proč jsou superzdravé? Protože obsahují neloupaná sezamová semínka – černá! Mám je mnohem radši, protože obsahují všechny živiny, které má sezam opravdu mít. Většina živin je totiž ve slupce a bílý sezam ji nemá. To ale neznamená, že bílý sezam nemá žádné živiny, ale jsou lehce omezené. Černý sezam je velmi bohatý na živiny. Příznivě ovlivňuje vlasy, nehty, kostní tkáň nebo plodnost. Podle čínské medicíny má chladivé účinky, takže v zimě asi nebude dobré ho konzumovat ve velkém. Má vysoký obsah zinku a tím také podporuje imunitu. Působí proti depresím a neurózám a pomáhají při zácpě. Zmírňují příznaky menopauzy a to hlavně pocení. Má zkrátka tolik minerálů a vitaminů, že se ho hodí jíst každý den, alespoň lžičku namočených semínek!

krutonky7

Řeknu vám, při psaní tohoto článku a nafocení krutónků jsme je všechny snědli. Ano, až tak jsou dobré, ještě jsem ani nedopsala recept a už abych je dělala znovu. Takže, recept je jednoduchý, ingredience dostupné, chuť skvělá – pusťte se do toho!!!

 • Suroviny:

  1 velká zavařovací sklenice

  • 1 šálek slunečnicových semínek - namočených (možno i naklíčených)
  • 4 lžíce černého sezamu - namočeného
  • 1 šálek dýňových semínek - suchých
  • 1 menší lžička soli

    - koupíte zde 

  • hrst bazalky
  • čtvrt šálku lněných semínek - namočených
  • 2 lžíce lahůdkového droždí + na posypání

    - koupíte zde 

  • jakákoli mouka na zahuštění (oříšková, semínková, ..)
 • Postup:
  1. Rozmixujeme dýňová semínka na mouku a smícháme s lahůdkovým droždím a solí.
  2. Dále rozmixujeme všechny ostatní ingredience kromě lněných semínek.
  3. Vše pak smícháme dohromady a tvarujeme těsto. Pokud je moc lepivé, přidáme jakoukoliv mouku (já použila ovesnou). Rozválíme těsto mezi dvěma pečícími papíry asi na 1 cm, posypeme lahůdkovým droždím a nakrájíme na tenké plátky a následně na čtverečky.
  4. Sušíme 4 hodinky :-)
  5. Další slané sušené mňamky najdete zde!! :-)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Chleby a krekry Naposledy změněno středa, 4. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Odebírat inspirace a novinky