Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Mléko z lískových oříšků

Mléko z lískových oříšků

RAWMANIA
Recept
Lahodné a smetanové mléko plné oříškové chuti!

Tohle mléko mám nejradši, protože podle mě je nejvíce aromatické a smetanové. Do dezertů je to prostě nejlepší volba. My ho používáme do smoothies, pudinků nebo musli a vždy je to opravdová bašta :-)

liskove mleko3

A co nám tohle mléko dává? Není jen dobré, ale také zdravé! Lískové oříšky obsahují zdravé tuky (omega-3, omega-6), které jsou pro naše tělo opravdu důležité. Obsahují až 60% tuků a díky tomuto množství dodávají velké množství energie. Jen 50g dokáže dodat energii na celou hodinu. Také jsou velkým zdrojem vitaminu E, díky kterému se naše buňky udržují silné a mladé. Tento vitamin je jednou z věcí, ktará u vitariánů způsobuje proslulé mládí. Nevím jak vy, ale když si zkusíte najít něco o vitariánech, kteří jsou na syrové stravě delší dobu, zjistíte, že jsou skoro nesmrtelní, protože i ve svých padesáti nebo šedesáti letech vypadají na třicet. Pro mě je to fascinující a neuvěřitelné :-) Vitamin E také posiluje nehty a příznivě ovlivňuje zdravý vzhled a sílu vlasů!

Lískové oříšky jsou bohaté na vápník, hořčík nebo zinek. Jsou zdrojem vitaminu B, který je zodpovědný za harmonii na duši a těle. Zbavuje stresu, stará se o naše nervové buňky a v neposlední řadě posiluje i růst vlasů. Tyto kouzelné oříšky jsou daleko lépe stravitelnější než třeba mandle. Neobsahují skoro žádné sacharidy a jejich listy se dají také použít. Nálevy z listů lískového ořechu pomáhají při hemoroidech nebo křečových žilách.

liskove mleko5

Tak zdravé, tak dostupné, tak jednoduše krásné. Tohle všechno získáte ze syrové stravy. Budete se cítit krásně, harmonicky, uvolněně, zdravě a plní energie. Ano nejíme maso, už si nedáme zapečené lasagne nebo grilované jídlo. Mně to nechybí. Jistě, občas to zavoní, když projdu kolem, ale když si vzpomenu na to, jaká jsem byla kdysi.. Rychle se vzpamatuju a jdu si dát jedno z mých skvělých jídel, které tak miluju. Člověk si musí uvědomit, proč to dělá a musí v tom vidět smysl. Pokud to nevidí, nikdy nezažije tu harmonii, kterou syrová strava dává.

 • Suroviny:

  1,2 litru

  • 100g lískových oříšků - namočených přes noc
  • 1,2 l vody

   

 • Postup:
  1. Namočené oříšky propláchneme a vsypeme do mixéru. Přidáme vodu a chvíli naplno mixujeme.
  2. Mléko přecedíme přes plátýnko a skladujeme v lednici. Nejlepší je ho spotřebovat ještě ten den. Do druhého dne většinou mléka nevydrží.
  3. To, co vám z mléka zbyde, nevyhazujte. Nechte oříškovou směs volně proschnout na slunci, doma nebo v sušičce a dostanete lískovou mouku, která v dezertech chutná výborně :-)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: RAW mléka Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Veronika P. Veronika P.20.08.2017 09:43
Dobrý den,
zbavujete lískové ořechy před mixováním slupky? U mandlí to tak dělám, ale tahle slupka je měkčí, tak by asi ani nevadila, že?
Předem děkuji za odpověď :-)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
xJaja xJaja27.03.2019 09:08
Dnes jsem vyrobila sve 1 mleko z liskovych orisku a budu na nem asi zavisla :lol:
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat