Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Levandulový koláč se sušenými borůvkami

Levandulový koláč se sušenými borůvkami Doporučený

RAWMANIA
Recept
Pro všechny milovníky jemného smetanového krému a vůně levandule.

Základ tohoto raw koláče je stejný jako každý jiný. Jedinou třešničkou jsou právě květy levandule a sušené borůvky, které se k tomuto jemnému krému vyloženě hodí. Kdo chce někoho potěšit výtvorem, který ohromí nejen chutí, ale i celkovým vzhledem (pokud si s výzdobou samozřejmě vyhrajete trošku více než já), tento koláč je pro vás jako dělaný. Navíc je jeho příprava jednoduchá a díky tomu ho máte za chvilku hotový aniž byste trávili několik hodin v kuchyni :)

levandulovy dort1

Sušené borůvky se sice dají zobat i samotné, ale doporučuji je přihodit do nějakého receptu, kde mohou nasát trochu vlhkosti. Po chvilce změknou a zvýrazní svou chuť. Díky tomu, že jde o sušené lesní borůvky, mají svou přirozenou kyselost, která se hodí právě k jednoduchým krémům, do ovesných snídaní, chia pudinků a tak dále. Občas na sušené ovoce zapomínáme a je to škoda, protože zvlášť v období, kdy toho čerstvého moc není, je dobré přidat do jídel i nějaké sušené dobroty. A tyto borůvky jsou podle mě naprosto boží a dokážou skvěle zpestřit každé jednoduché jídlo. Třeba tento koláč :)

 • Suroviny:

  Forma o velikosti 20cm

  Korpus

  • 1 šálek mandlí
  • necelý šálek datlí

  Krém

  • 2 šálky namočených kešu oříšků
  • 1 menší lžička levandulových květů (podle chuti)
  • půl šálku kakaového másla (nebo kokosového oleje) - rozpuštěného
  • čtvrt šálku agáve
  • čtvrt šálku vody

  Zdobení

  • sušené borůvky
  • snítka levandule
 • Postup:
  1. Na korpus rozmixujeme vše dohromady a těsto rozprostřeme ve formě.
  2. Pokud nemáte výkonný mixér, nechte datle namočené na 3 hodinky ve vodě, přeceďte, rozmixujte obě suroviny zvlášť a až následně spojte rukama a vytvořte těsto.
  3. Korpus necháme zatím ztuhnout v lednici.
  4. Krém vytvoříme pečlivým rozmixováním všech surovin dohromady.
  5. Pokud byste chtěli intenzivnější chuť levandule, doporučuji nechat květy levandule pár minut naležet v rozpuštěném kakaovém másle. Do krému můžete podle chuti přidat i trošku citronové šťávy.
  6. Jakmile máte krém hotový, nalijte ho do formy a nechte ztuhnout přes noc v lednici nebo mrazáku.
  7. Druhý den ozdobte a podávejte :)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

 • Vařený recept?:
  Ne
Kategorie: Koláče a dorty Naposledy změněno neděle, 14. říjen 2018

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"