Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Sušenky s vlašskými oříšky

Sušenky s vlašskými oříšky

RAWMANIA
Recept
Sezóna vlašáků je zde, co je takhle použít do těchto super sušenek? :)

Miluju vlašské oříšky a ráda z nich dělám cukroví, sušené chleby nebo sušenky. Mají úžasnou specifickou chuť a připomínají blížící se vánoční časy. Navíc jsou velmi zdravé, proto je dobré je občas taky zařadit do jídelníčku. Snižují hladinu cholesterolu, jsou zdrojem vitaminu E a kyseliny listové. Obsahují ve vyšším množství hořčík, zinek a draslík a pomáhají tak zklidnit nervovou soustavu, když ji něco rozruší :)

susenky s vlaskymi orisky2

Sušenky jsou jednoduché na přípravu a celkový recept žádné speciální ingredience neobsahuje (alespoň podle mě - jsou tam veškeré suroviny, které byste měli doma mít). Proto je příprava rychle hotová a o ostatní se postará sušička. Délku sušení nechám na vás, většinou suším od oka – prostě až to je, tak to je. Ale tady záleží na tom, zda chcete mít sušenky opravdu suché nebo jen pevné na povrchu. Je to individuální, takže sledujte průběh sušení, postupně ochutnávejte a sami uvidíte. :)

susenky s vlaskymi orisky6

Do sušenek si můžete přidat i perníkové koření a rozinky, které jim dodá krásně vánoční chuť. Já jsem zatím naladěná na podzimní větrné počasí, a proto si nechávám tyto chutě až na prosinec. Doufám, že vám sušenky budou chutnat a budou stejně lahodné, jako ty moje – hodně štěstí! :)

 • Suroviny:

  Velký talíř sušenek

  • 2 lžíce psyllia (čtvrt šálku vody)
  • 2 lžíce kakaa
  • 3 lžíce agáve sirupu nebo jiného sladidla
  • 1 lžička skořice
  • půl šálku lískových oříšků
  • 1 šálek vlašských oříšků
  • 3 banány
  • drcené kakaové boby
 • Postup:
  1. Psyllium nasypeme do vody a necháme ho nabobtnat.
  2. Mezitím vytvoříme mouku z lískových oříšků a poloviny šálku vlašských oříšků.
  3. Do mouky přidáme kakao, skořici a kakaové boby.
  4. Nasekáme zbytek vlašáků na kousky a opět vsypeme do sypké směsi.
  5. Až bude psyllium hotové, smícháme ho s agáve a dvěma rozmixovanými banány a vlijeme do směsi s oříšky, promícháme a vytvoříme lepivé těsto.
  6. Třetí banán nakrájíme na kousky a přidáme do těsta.
  7. Lžící tvoříme malé "bobky" (čím menší, tím chutnější), které zdobíme kousky vlašských oříšků!
  8. Sušíme asi 10h do doby, než jsou sušenky tuhé :)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Čokolády a sušenky Naposledy změněno středa, 4. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"