Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Švestkovo-perníkové kuličky

Švestkovo-perníkové kuličky

RAWMANIA
Recept
Kuličky ze sušených švestek s perníkovým kořením.

Když jsem měla workshop v brněnské tržnici, udělala jsem spoustu ochutnávek, a tak si většina návštěvníků pro ně mohla přijít třeba dvakrát nebo třikrát. Z čehož jsem měla velkou radost, jelikož mi všichni alespoň mohli s jistotou říct, co jim nejvíce chutná. Ochutnali snickers kuličky podle Ivanky z HLAVU VZHŮRU, moje oblíbené vanilkové kuličky a nakonec tyto švestkové, které jsem dělala jen pro workshop. Ale to, že budou mít největší úspěch zrovna tyto, jsem nečekala. Byl to jediný recept, který jsem neměla v knize ani na webu, takže jsem slíbila, že ho co nejdříve tady vyvěsím, abyste si ho mohli udělat doma buď teď, nebo třeba na vánoční svátky :)

svestkovo pernikove kulicky1

Pokud máte výkonný mixér, nemáte co řešit. Pokud vám ale taková věcička v kuchyni chybí, počítejte s tím, že švestky nebudete mixovat, ale krájet najemno. Je to sice více práce, ale věřte mi, že to za to stojí. Na workshopu jsem hodně mluvila o tom, jak jsou dnešní raw produkty chuťově podobné a skoro všude jsou jen datle. Chtěla jsem ale ukázat to, že do všeho nemusíte dávat datle, ale můžete použít i jiné sušené ovoce nebo mít kuličky jen z oříšků. Všechno jde, jen to chce trošku kreativity. A jestli taky nejste takový zastánce datlí v každém raw receptu, doufám, že vás bude bavit tento, kde jsou v největším zastoupení hlavně české sušené švestky a hrst pekanových oříšků.

Ať chutná!

 • Suroviny:

  20-22 kuliček

  • 1 šálek (250ml) sušených švestek
  • půl šálku pekanových oříškůnebo vlašských
  • půl lžičky skořice
  • půl lžičky perníkového koření
  • 1 vrchovatá lžíce datlové pasty– jen v případě, že jsou švestky moc suché
 • Postup:
  1. Pokud máte výkonný mixér, rozmixujte vše (až na datlovou pastu) dohromady a následně přidejte datlovou pastu až podle potřeby. V případě, že pracujete se švestkami, které mají vyšší vlhkost, datlovou pastu nebudete potřebovat.
  2. Pokud ale nemáte výkonný mixér, stačí alespoň částečně rozmixovat oříšky na mouku, nakrájet švestky najemno, přidat koření a datlovou pastu a z těsta následně tvořit kuličky. Ty pak udržujte v lednici nebo v chladu po dobu několika týdnů.
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

 • Vařený recept?:
  Ne
Kategorie: Čokolády a sušenky Naposledy změněno neděle, 14. říjen 2018
Více z této kategorie:

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Míša Míša08.12.2017 15:56
Ahoj, chci se zeptat, asi není dobrý nápad švestky předem namočit co? Já si teda všechno namáčím, i ořechy, ale u raw kuliček si tím nejsem jistá :-)Díky!
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat