Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Šalvějové sušenky

Šalvějové sušenky

RAWMANIA
Recept
Šalvějové sušenky si zkrátka zamilujete!

Do mé bylinkové zahrádky se přidala šalvěj a já začala opět experimentovat. Můj pokusný králík (Tom) přežil a já si tyto sušenky velmi oblíbila. Mají hvězdičkovitý tvar,  protože moje zbrklé chování se těšilo na výsledek a šáhlo po prvním vykrojátku, které mělo po ruce. Ne, že bych si chtěla prožít atmosféru Vánoc. Jen ať je ještě pěkně teplo!

Šalvěj mě velmi mile překvapila a dodala sušenkám výbornou chuť. Nejenže díky ní skvěle chutnají, ale mají také léčivé vlastnosti. Šalvěj má antivirové a antibakteriální účinky. Při boji s rýmou nebo s chřipkou účinně ničí všechny bakterie a pomáhá tělu se zotavit. Tato zelená rostlinka je výborná při velkém stresovém vypětí, uklidňuje naše tělo a mysl. Zabraňuje nespavosti. Má příznivé účinky na noční pocení. Žvýkání listu šalvěje ničí zápach z úst - používá se také do domácích zubních past. Podporuje zažívání - je vhodná při otravě jídlem. Šalvěj působí protizánětlivě a podporuje vylučování vody a škodlivin z těla. Při zevním použití zpevňuje kůži a zabraňuje svědění po štípnutí. 

salvejove hvezdicky1

Tato nenáročná rostlinka obsahuje spoustu silic, ale také látku thujon, která při větším množstvím působí toxicky. Díky této látce se ze šalvěje stává  při velkém množství droga, při které můžete trpět halucinacemi, zimnicí, zvracením nebo ztrátou vědomí. Proto se nedoporučuje vysoké dávkování šalvěje nebo dlouhodobá léčba. 

salvejove hvezdicky7

Nezapomínejte na bylinky, i ty mají plno prospěšných látek a hlavně svou chutí oživí vaše jídlo. Zkuste třeba silné aroma šalvěje, ale s mírou samozřejmě! :)

 • Suroviny:

  Asi 10 sušenek

  • 6 namočených datlí
  • půl až jeden šálek ovesné mouky (rozmixované ovesné vločky)
  • 1 vrchovatá lžička skořice
  • 5-6 lístků čerstvé šalvěje
  • raw čokoláda - recept zde
 • Postup:
  1. Nejprve rozmixujeme datle asi s poloviční dávkou mouky. Přidáme skořici, nasekané lístky šalvěje a opět mixujeme. Mouku stále dosypáváme a snažíme se vytvořit tuhé a lepivé těsto.
  2. Hmotu vytáhneme z mixéru a pomocí zbývající mouky ji hněteme tak dlouho, dokud nelepí.
  3. Vyválíme těsto (asi 1cm) a vykrajujeme hvězdičky (nebo jakýkoliv jiný tvar).
  4. Vytvoříme si podle receptu čokoládu a hvězdičky v ní namáčíme.
  5. Necháme odležet v lednici a podáváme:)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Čokolády a sušenky Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"