Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Šalvějové sušenky

Šalvějové sušenky

RAWMANIA
Recept
Šalvějové sušenky si zkrátka zamilujete!

Do mé bylinkové zahrádky se přidala šalvěj a já začala opět experimentovat. Můj pokusný králík (Tom) přežil a já si tyto sušenky velmi oblíbila. Mají hvězdičkovitý tvar,  protože moje zbrklé chování se těšilo na výsledek a šáhlo po prvním vykrojátku, které mělo po ruce. Ne, že bych si chtěla prožít atmosféru Vánoc. Jen ať je ještě pěkně teplo!

Šalvěj mě velmi mile překvapila a dodala sušenkám výbornou chuť. Nejenže díky ní skvěle chutnají, ale mají také léčivé vlastnosti. Šalvěj má antivirové a antibakteriální účinky. Při boji s rýmou nebo s chřipkou účinně ničí všechny bakterie a pomáhá tělu se zotavit. Tato zelená rostlinka je výborná při velkém stresovém vypětí, uklidňuje naše tělo a mysl. Zabraňuje nespavosti. Má příznivé účinky na noční pocení. Žvýkání listu šalvěje ničí zápach z úst - používá se také do domácích zubních past. Podporuje zažívání - je vhodná při otravě jídlem. Šalvěj působí protizánětlivě a podporuje vylučování vody a škodlivin z těla. Při zevním použití zpevňuje kůži a zabraňuje svědění po štípnutí. 

salvejove hvezdicky1

Tato nenáročná rostlinka obsahuje spoustu silic, ale také látku thujon, která při větším množstvím působí toxicky. Díky této látce se ze šalvěje stává  při velkém množství droga, při které můžete trpět halucinacemi, zimnicí, zvracením nebo ztrátou vědomí. Proto se nedoporučuje vysoké dávkování šalvěje nebo dlouhodobá léčba. 

salvejove hvezdicky7

Nezapomínejte na bylinky, i ty mají plno prospěšných látek a hlavně svou chutí oživí vaše jídlo. Zkuste třeba silné aroma šalvěje, ale s mírou samozřejmě! :)

 • Suroviny:

  Asi 10 sušenek

  • 6 namočených datlí
  • půl až jeden šálek ovesné mouky (rozmixované ovesné vločky)
  • 1 vrchovatá lžička skořice
  • 5-6 lístků čerstvé šalvěje
  • raw čokoláda - recept zde
 • Postup:
  1. Nejprve rozmixujeme datle asi s poloviční dávkou mouky. Přidáme skořici, nasekané lístky šalvěje a opět mixujeme. Mouku stále dosypáváme a snažíme se vytvořit tuhé a lepivé těsto.
  2. Hmotu vytáhneme z mixéru a pomocí zbývající mouky ji hněteme tak dlouho, dokud nelepí.
  3. Vyválíme těsto (asi 1cm) a vykrajujeme hvězdičky (nebo jakýkoliv jiný tvar).
  4. Vytvoříme si podle receptu čokoládu a hvězdičky v ní namáčíme.
  5. Necháme odležet v lednici a podáváme:)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Čokolády a sušenky Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Odebírat inspirace a novinky