Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Čoko-avokádové řezy

Čoko-avokádové řezy

RAWMANIA
Recept
Jednoduchá rychlovka bez ořechů.

Často se ke mně dostane informace, že je někdo alergický na kešu nebo na ořechy celkově. Alergie na ořechy je v syrové stravě dost komplikovaná záležitost, ale dá se s ní bojovat. V korpusech můžete ořechy nahrazovat semínky – chuťově jsou nejvíce neutrální slunečnice. Ale je možné si hrát i s dýňovými semínky nebo třeba se sezamem.

coko avokadove rezy3

Vytvořit krémy bez ořechů je také možné. Kešu se dají perfektně nahradit avokádem, které má neutrální chuť a zároveň dodává krému tu správnou hustotu. Nebo se mohou krémy tvořit pouze z ovoce, jen je třeba je pořádně zpevnit – a to kokosovým olejem. U těchto krémů musíte počítat s tím, že kokosového oleje je třeba použít alespoň 2x tak více. Nebojte se, že by byl krém příliš tučný. Ve výsledku to vyjde nastejno, protože v klasických krémech jsou zase nejčastěji kešu oříšky, které jsou tučné samy o sobě.

coko avokadove rezy1

Takže nevěšte hlavu, jde to i bez ořechů. Jen to chce trošku trpělivosti a kreativity. Po čase si zvyknete, které suroviny používat a jakými se dá co nahrazovat. Jen je to opět něco nového a je třeba to trošku prozkoumat, než budete profíci. Věřte si, protože to za to opravdu stojí. Výborným letním dezertem je třeba tento recept :)

 • Suroviny:

  5-6 kousků

  Korpus

  • 1 šálek slunečnicových semínek
  • 1 lžíce kakaa
  • 1 lžička skořice
  • půl šálku datlí

  Krém

  • 2 avokáda
  • 2 lžíce kakaa
  • 4-6 lžic kokosového cukru (nebo medu, datlí či jiného sladidla)
  • 2 lžíce kokosového oleje

  Zdobení

 • Postup:
  1. Na korpus vhodíme vše do mixéru a chvíli mixujeme, dokud se hmota nespojí a nevytvoří těsto, které následně vtlačíme do formy.
  2. Pokud nemáte výkonnější mixér, rozmixujte zvlášť suché suroviny a zvlášť datle a pak obě směsi smíchejte dohromady ručně.
  3. Na krém rozmixujeme vše dohladka a naléváme na korpus. Ten necháme ztuhnout v lednici nebo mrazáku a následně ozdobíme čokoládou.
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Zákusky Naposledy změněno neděle, 1. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"