Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Slaný karamel

Slaný karamel Doporučený

RAWMANIA
Recept
Domácí slaný „karamel“ v čokoládě.

Pokud chcete někoho ohromit a zároveň se vám opravdu nechce nic moc dělat, tohle je ten pravý recept, protože rozpustit čokoládu není zase taková věda a osolit rozmixované datle se dá taky lehce zvládnout. A přitom je to taková dokonalá souhra chutí, že z toho budete mít přímo gastronomický zážitek. Doporučuji udržovat karamel v mrazáku, protože datle ztuhnou a začnou mít tu správnou „táhlou“ (jestli mi rozumíte) karamelovou konzistenci. A zvlášť teď v jarních dnech se takové malé čokoládové osvěžení víc než hodí.

slany karamel1

Doporučuji udělat této karamelové čokolády víc a nechat si ji nalámanou v nějaké mističce, protože nejenže se hodí jen tak na zobání (nebo na sežrání – nazvěme to správnými slovy), ale vypadá úžasně třeba na vanilkové panna cottě, na čokoládových dortech a jiných dezertech. Takže pokud jste taky takový antitalent na zdobení dezertů jako já, tak stačí ledabyle položit kousek tohoto božího karamelu a hned vypadá dezert o něco profesionálněji. Vyzkoušeno, ověřeno. Tak šup na něj!

 • Suroviny:

  Libovolné množství

  • čokoláda – recept zde
  • datle (cca 100g)
  • sůl (cca čtvrt lžičky na dané množství datlí)
 • Postup:
  1. Vytvoříme si čokoládu podle receptu – klidně i dvakrát větší množství.
  2. Pokud máme výkonný mixér, rozmixujeme suché datle v mixéru na pastu a osolíme podle chuti. V případě, že váš mixér zrovna nevyniká výkonností, raději datle nakrájejte najemno a až následně osolte – opět podle chuti.
  3. Vezměte si jakoukoliv nádobku a nalijte do ní část čokolády. Nechte ji ztuhnout v lednici.
  4. Následne na čokoládu rozprostřete solené datle a opět přelijte čokoládou. Nechte karamelovou čokoládu ztuhnout v lednici nebo mrazáku (spíše tam) a pak nalámejte na kousky.
  5. Udržujeme v chladu a pokud si ji chceme nechat jen pro sebe, tak nejlépe pod zámkem :)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

 • Vařený recept?:
  Ne
Kategorie: Čokolády a sušenky Naposledy změněno neděle, 14. říjen 2018

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Soňa Soňa02.05.2017 11:39
Dobrý den,
jaký koupený strouhaný kokos jde použít na výrobu másla? Mám z Billy a z toho to nejde.
Potřebuji nějaký speciální? Mixér mám výkonný.
Děkuji za odpověď
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Tomáš Vlk Tomáš Vlk03.09.2017 00:05
Ahoj, používám při tvorbě RAW dobrot (třeba proteinové kuličky) datlovou pastu. Třeba to taky někomu usnadní práci jako mě :)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat