Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Tatínkovy pralinky

Tatínkovy pralinky

RAWMANIA
Recept
Plné čokolády a lahodné chuti.

Ne všichni členové mojí rodiny jsou raw, ale když mají narozeniny nebo svátek, stejně ode mě dostanou něco syrového a sladkého. Vždy se co nejvíce snažím napodobit pečené dorty nebo laskominy, které jim chutnají. Tyto pralinky, které jsem dělala taťkovi k svátku, se povedly, chutnaly výborně a byly zdravé. Takže pokud máte také vegany (v mém případě), vegetariány nebo masožrouty v rodině a nechcete jim dělat jako dárek ty jejich nezdravé a vařené dobrůtky, tento recept je pro vás. A je naprosto ohromí! 

tatinkovy pralinky8

Navíc mám ráda, když ne-raw lidé ochutnávají moje recepty a nemůžou uvěřit, že i v zasyrova se dají dělat takové dobré věci. Vždy mě to potěší, protože vnitřně doufám, že i oni jednou budou zdraví a raw :-)

tatinkovy pralinky11

Pralinky jsou jednoduché a rychlé. Měla jsem je do dvaceti minut. Základem v receptu je Nutella, kterou jsem si udělala domácí. Můžete ji vyrobit z buď z namočených, nebo nenamočených lískových oříšků. Namočené se lépe stráví a v pralinkách jejich ne moc hladká konzistence vůbec nevadí, naopak.

tatinkovy pralinky9

Ano použila jsem vločky, které nepatří do syrové stravy. Pokud chcete opravdu raw ovesnou mouku, je potřeba namlet oves na speciálním mlýnku. Pak bude raw. Já jsem se používáním ovesných vloček do receptů inspirovala od lidí, kteří jsou na syrové stravě už přes dvacet let a jsou stále zdraví, šťastní a plní elánu. Proto si nemyslím, že vločky tolik škodí. Ale je to individuální a potřeba to vyzkoušet. Nám oves nevadí, ale protože je to zbytečná potravina, která tělo může zatěžovat (tím, že ji musí zpracovat), snažíme si nedávat jídlo s vločkami tak často. Pokud to někomu nevyhovuje, je možné vločky nahradit kokosovou, lískovou, mandlovou nebo makovou moukou.

 • Suroviny:

  Asi 15 kuliček

  • 1 šálek ovesných vloček - rozmixovaných
  • nutella - recept zde
  • 1 šálek datlí
  • hrstka kešu
  • 2 lžíce raw kakaa
  • 1 lžička skořice
 • Postup:
  1. Nejprve podle receptu vytvoříme nutellu. Použijeme celou porci nutelly.
  2. Dále rozmixujeme vločky s datlemi a jednou lžící kakaa.
  3. Obě směsi promícháme a přidáváme vločky, pokud je směs lepivá.
  4. Vytvoříme těsto. Zbylou lžíci kakaa rozmícháme se skořicí.
  5. Z těsta tvoříme kuličky, do kterých dáváme po jednom oříšku kešu a následně je obalujeme ve skořicové směsi.
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Čokolády a sušenky Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"