Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Arašídové máslo

Arašídové máslo

RAWMANIA
Recept
Arašídové máslo bude zaručeně šikovným pomocníkem do chutných dresinků, dezertů nebo jen k sušeným krekrům!

Oříšková másla se vždycky hodí. Buď máte kokosový olej nebo oříškové máslo. Jsou to jedny z těch ingrediencí, které pomohou pokrmům dostat tužší ingredienci. Do dezertů a různých náplní je ideální svou chutí a hodí se i do dresinků, dipů nebo tekutějších omáček.

Arašídy (nebo jakékoliv suroviny, ze kterých chcete dělat máslo) nikdy předem nenamáčejte! Je třeba mít suroviny suché, aby se uvolnil olej a vytvořilo se máslo. Olej se uvolňuje postupným zahříváním surovin v mixéru. Po dobu 4-6 minut však teplota nepřesáhne víc než 40°C, a tak se nemusíme bát, že by naše oříšková másla nebyla raw. 

arasidove maslo3

Uvědomte si, že ať už děláte raw tahini nebo arašídové máslo, nikdy nebude jejich chuť stejná, jako u tahini nebo arašídového másla z pražených surovin. Záleží na vás, co použijete. Pokud si vyrobíte domácí arašídové máslo z pražených arašídů a použijete ho jednou za čas, je to stále lepší, než když příjde mlsná a vy máte potřebu hřešit jiným jídlem. Ale pokud si koupíte natural arašídy a vyzkoušíte jejich "živou" chuť, třeba si je nakonec zamilujete! Zda mohou být mohou být arašídy raw nebo ne posuďte sami. Já sama toho už načetla tolik, že upřímně opravdu nevím. Ale nepoužíváme je natolik, abych si s tím musela dělat hlavu. Zkrátka, je to na vás. :-)

arasidove maslo5

I arašídy mají plno prospěšných látek. Chrání proti srdečním onemocněním a pomáhají hubnout. Mají velké množství vlákniny a zasytí natolik, že nebudete mít chuť na sladké a jiné svačinky. Díky vláknině také snižují hladinu inzulinu. Mají antioxidační a antibakteriální účinky a působí příznivě na nervovou soustavu. :-) Užijte si jejich chuť, vyzkoušejte něco nového a hlavně si nechte chutnat!

 • Suroviny:

  Asi 3/4 šálku arašídového másla

  • 2 šálku arašídů (ideálně nepražených)
  • půl šálku nasekaných arašídů
  • 1 lžíce sladidla (podle chuti)

    - koupíte zde 

  • 2 lžíce kokosového oleje

    - koupíte zde 

 • Postup:
  1. Arašídy hodíme do mixéru (je třeba mít výkonnější mixér, my používáme Vitamix) a začneme pomalu mixovat. Až budou zcela rozmixované, přidejte ostatní ingredience krom nasekaných arašídů. Začněte opět mixovat (může to trvat tak 5-6min), nepřestávejte dokud se neuvolní arašídový olej a nezískáte jemnou hladkou směs.
  2. Nakonec přidáme nasekané arašídy a máme hotovo!
  3. Skladujte arašídové máslo v lednici v uzavřené nádobě :-)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Krémy a másla Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

Moníe Moníe29.01.2016 14:33
Jak dlouho vydrží? :)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová02.02.2016 13:18
Mělo by vydržet i několik měsíců. Ani se nemusí udržovat v chladu, stačí v suchu. Pokud by se vytvořila na povrchu tenká vrstva arašídového oleje, stačí máslo znovu rozmíchat :) B.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Monie Monie02.02.2016 14:26
Denisa Denisa25.02.2016 18:16
Kde můžu koupit kvalitní arašídy? :roll:
Děkuji :)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Tomm Tomm04.06.2017 21:47
Zdravím,
Máslo vyrábím celkem často. Osobně používám pražené arašídy (nesolené) a rozhodně bych už nepřidával další olej, ani kokosový ani jiný :-), arašídy bohatě stačí. Je super arašídy mixovat společně s mandlemi (jen v hnědé tenké slupce), sezamem i kokosem. Možností je hodně.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky