Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Arašídové máslo

Arašídové máslo

RAWMANIA
Recept
Arašídové máslo bude zaručeně šikovným pomocníkem do chutných dresinků, dezertů nebo jen k sušeným krekrům!

Oříšková másla se vždycky hodí. Buď máte kokosový olej nebo oříškové máslo. Jsou to jedny z těch ingrediencí, které pomohou pokrmům dostat tužší ingredienci. Do dezertů a různých náplní je ideální svou chutí a hodí se i do dresinků, dipů nebo tekutějších omáček.

Arašídy (nebo jakékoliv suroviny, ze kterých chcete dělat máslo) nikdy předem nenamáčejte! Je třeba mít suroviny suché, aby se uvolnil olej a vytvořilo se máslo. Olej se uvolňuje postupným zahříváním surovin v mixéru. Po dobu 4-6 minut však teplota nepřesáhne víc než 40°C, a tak se nemusíme bát, že by naše oříšková másla nebyla raw. 

arasidove maslo3

Uvědomte si, že ať už děláte raw tahini nebo arašídové máslo, nikdy nebude jejich chuť stejná, jako u tahini nebo arašídového másla z pražených surovin. Záleží na vás, co použijete. Pokud si vyrobíte domácí arašídové máslo z pražených arašídů a použijete ho jednou za čas, je to stále lepší, než když příjde mlsná a vy máte potřebu hřešit jiným jídlem. Ale pokud si koupíte natural arašídy a vyzkoušíte jejich "živou" chuť, třeba si je nakonec zamilujete! Zda mohou být mohou být arašídy raw nebo ne posuďte sami. Já sama toho už načetla tolik, že upřímně opravdu nevím. Ale nepoužíváme je natolik, abych si s tím musela dělat hlavu. Zkrátka, je to na vás. :-)

arasidove maslo5

I arašídy mají plno prospěšných látek. Chrání proti srdečním onemocněním a pomáhají hubnout. Mají velké množství vlákniny a zasytí natolik, že nebudete mít chuť na sladké a jiné svačinky. Díky vláknině také snižují hladinu inzulinu. Mají antioxidační a antibakteriální účinky a působí příznivě na nervovou soustavu. :-) Užijte si jejich chuť, vyzkoušejte něco nového a hlavně si nechte chutnat!

 • Suroviny:

  Asi 3/4 šálku arašídového másla

  • 2 šálku arašídů (ideálně nepražených)
  • půl šálku nasekaných arašídů
  • 1 lžíce sladidla (podle chuti)
  • 2 lžíce kokosového oleje
 • Postup:
  1. Arašídy hodíme do mixéru (je třeba mít výkonnější mixér, my používáme Vitamix) a začneme pomalu mixovat. Až budou zcela rozmixované, přidejte ostatní ingredience krom nasekaných arašídů. Začněte opět mixovat (může to trvat tak 5-6min), nepřestávejte dokud se neuvolní arašídový olej a nezískáte jemnou hladkou směs.
  2. Nakonec přidáme nasekané arašídy a máme hotovo!
  3. Skladujte arašídové máslo v lednici v uzavřené nádobě :-)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Krémy a másla Naposledy změněno čtvrtek, 5. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Moníe Moníe29.01.2016 14:33
Jak dlouho vydrží? :)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová02.02.2016 13:18
Mělo by vydržet i několik měsíců. Ani se nemusí udržovat v chladu, stačí v suchu. Pokud by se vytvořila na povrchu tenká vrstva arašídového oleje, stačí máslo znovu rozmíchat :) B.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Monie Monie02.02.2016 14:26
Denisa Denisa25.02.2016 18:16
Kde můžu koupit kvalitní arašídy? :roll:
Děkuji :)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Tomm Tomm04.06.2017 21:47
Zdravím,
Máslo vyrábím celkem často. Osobně používám pražené arašídy (nesolené) a rozhodně bych už nepřidával další olej, ani kokosový ani jiný :-), arašídy bohatě stačí. Je super arašídy mixovat společně s mandlemi (jen v hnědé tenké slupce), sezamem i kokosem. Možností je hodně.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat