Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Dort 1000 a jednoho "lajku"

Dort 1000 a jednoho "lajku"

RAWMANIA
Recept
Nejlepší dort, jaký jsme kdy měli!!! Pro oslavení dosažení 1001 LAJKŮ jako dělaný :-)

Když jsme se dostali na 999 označení "To se mi líbí" na FB, řekli jsme si, že až tam bude tisíc jedna lajků (1000 je moc obyčejné), pořádně to oslavíme a uděláme recept, který bude opravdu stát za to. Tento dort je jeden z mála, u kterého nikdo nepozná, že je nepečený. Trvalo dva dny, než se udělal, naležel, lehce nazdobil (zdobení skoro žádné není, já vím), ale výsledek byl tak dobrý, že když jsem ho poprvé při fotografování ochutnala, málem jsem celý kousek snědla a musela jsem se pořádně držet. V tu chvíli jsem si těšila, až tento recept předám dál, protože opravdu stojí za to!!

1001 dort2

Moje inspirace? K tomuto dortu mě vedla motivace, kterou mi dáváte právě VY! Vaše každodenní podpora, chvála a komentáře mě motivují k tomu, abych vymýšlela a zkoušela čím dál více receptů. I když někdy "vařím" celý den, je to můj koníček a když to má smysl a dá to něco i ostatním, je to to nejhezčí, co můžete dostat.

1001 dort8

Takže tímto vám všem chceme poděkovat, že stále sledujete naše stránky, recepty, články (i když s některými články se pouštíme na tenký led, já vím) a slíbit, že toto nadšení se budeme snažit co nejdéle udržet a ovlivnit syrovou stravou co nejvíce lidí. Děkujeme za podporu, motivaci a chválu i kritiku, kterou nám dáváte, protože jen tohle nás může posouvat dál. A taky posouvá.

1001 dort13

Vždy jsme chtěli podnikat, odprostit se od každodenních povinností. Být svobodní, zdraví a šťastní. Já si nikdy nemyslela, že ze mě bude kuchařka – vždy jsem byla na tyto věci takové trdlo, že mě až překvapuje, kde se ve mně tolik jídel bere. Taky by mě nikdy nenapadlo, že budu psát jednou články, přemýšlet o knížce a shánět informace o tom, jak odhalit všechny farmaceutické "pravdy".

Ale je to tak a je to to nejlepší, co můžeme dělat. Znovu jednou děkujeme a slibujeme, že se máte ještě na co těšit!

1001 dort23

Přece jen je to recept, takže slova na závěr k tomuto skvělému dortu. Korpus je jak z oříšků, tak z ovesných vloček. Pokud doma nemáte drtič zrn, který vám vytvoří ovesné vločky, a nechcete si vločkami zalepovat žaludek, nahraďte je oříšky nebo makovou, kokosovou či jinou moukou (zbytek z raw mléka). Všechny náplně jsou jednoduché a myslím i s dostupnými ingrediencemi. Pokud dort necháte naležet v lednici, čeká vás druhý den úžasný chuťový zážitek, který nezažijete i s tím nejlepším pečeným dortem, který jste kdy měli. Užijte si ho :-)

 • Suroviny:

  Korpus – 4 pláty

  • 1 šálek ovesných vloček (nebo mandlí)
  • 1 šálek mandlí - najemno rozemletých
  • 3,5 šálku datlí
  • 4 lžíce raw kakaa
  • 3 lžičky skořice

  Mangová náplň

  • 1 mango nebo namočené sušené mango
  • 2 lžíce avokáda
  • 1 lžička datlového sirupu - recept

  Matcha náplň

  • 1 a půl lžičky matcha čaje – pokud nemáte, použijte např. spirulinu nebo to nechte bez ničeho
  • zbylé avokádo
  • 5 lžiček datlového sirupu

  Malinová náplň

  • miska malin
  • půl šálku kešu - namočených
  • 4 lžičky datlového sirupu

  Polevy

  • Nutella - recept zde
  • I. poleva - raw čokoláda (2x větší množství receptu) - recept zde
  • II. poleva - raw čokoláda plus půl avokáda
 • Postup:
  1. Na korpus vše rozmixujeme. Pokud máme menší mixér, můžeme mixovat po částech. V případě, že by se vám směs nechtěla slepit dohromady, přidejte více datlí.
  2. Vytvoříme těsto, které rozdělíme na 4 části. Těsto se může lehce drolit, ale po rozválení se slepí.
  3. Jednotlivé části vyválíme mezi dvěma pečícími papíry a odložíme stranou. Průměr je podobný malému plochému talířku. Vždy jsem na těsto talířek položila a nožem odkrojila části, které byly přes. Dostala jsem pak dokonalé kolo.
  4. Každou náplň zvlášť rozmixujeme. U malin je možné je použít zmražené. Necháte je rozpustit v teplé vodě a až budou bez ledu, lehce je vymačkáte, aby nebyly tolik nasáklé. Kdyby se vám zdály náplně moc tekuté (můžete mít třeba zralejší ovoce), zahustěte směs kešu oříšky nebo avokádem, pak doslaďte.
  5. A skládáme. Nejprve korpus, mangová náplň, druhý korpus, matcha náplň, třetí korpus, malinová náplň, čtvrtý korpus, nutella. S nutellou opatrně, bude moc hustá a je třeba ji pomalu a lehce roztírat, aby se dort nerozbil. Pokud se vám odlomí nějaké části korpusu, "přilepte" je nazpět pomocí náplní.
  6. Uděláme si nejprve první čokoládu podle receptu a celý dort jí potřeme.
  7. Druhou čokoládu si vytvoříme stejně, ale pak k ní přišleháme avokádo.
  8. Můžeme dosladit. Vezmeme dekorativní tvořítko a zdobíme. Zde to nechám na vás, každý si pohrajte podle svého :-)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Koláče a dorty Naposledy změněno čtvrtek, 19. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"