Začalo to syrovou stravou, ale cesta nás dovedla k tomu, že styl stravování má každý jiný - jen je třeba se k němu dopracovat. Rawmania teď není ukázkou raw food, ale inspirací, že jedna surovina se může zpracovat nejrůznějšími způsoby a je jen na vás, který si vyberete a jakou cestou se k němu dostanete. Je načase pro jednou poslouchat zase sebe.

Domácí bezová šťáva

Domácí bezová šťáva Doporučený

RAWMANIA
Recept
Neobyčejně osvěžující letní drink :)

Nečekejte žádný dlouhý a složitý recept, tato bezová šťáva má tak primitivní postup, že bude ve výsledku tento článek velmi krátký, ale jsem toho názoru, že ne každý si doma tvoří bezovou šťávičku a tak by bylo dobré vás o ní trošku poinformovat. Jak uvidíte dále v postupu, šťáva je opravdu jednoduše vytvořená, ale její chuť je neobyčejná a do momentálních teplot mi přijde naprosto osvěžující. Když do ní přidáte ještě pár snítek máty, šťávu z limetky nebo citronu a led, hned máte v ruce letní drink, kterým můžete pohostit jak sebe, tak návštěvu. A jelikož je třeba dodržovat pitný režim, není na škodu si vodu trošku obohatit a věřte mi, že na tuto ochucenou vodu se budete určitě těšit.

bezova limonada1

Ještě bych ráda připsala malé info o bezu, protože teď ho máte kolem sebe fůry. Květ černého bezu má spoustu léčivých účinků. Je dobré ho používat na onemocnění dýchacích cest a v období chřipky. V tomto případě je třeba bez nasušit, abychom ho mohli v zimě použít ve formě čaje. Také ale stimuluje pocení a "ochlazuje" tělo, což je účinek, který v létě rozhodně všichni uvítáme. Disponuje i pročišťujícími účinky a pomáhá tělu zbavovat se usazených toxinů. A protože jaro a začátek léta je symbolem očisty, určitě se nám bezové květy budou hodit. Příznivě působí i na vylučovací systém, klouby, pružnost cév nebo zažívací potíže.

Ať nápoj chutná a nezapomeňte sbírat květy jen v čistých oblastech mimo město! :)

 • Suroviny:

  1 litr šťávy

  • 1 větší hrst bezových květů - když by byla šťáva moc silná, vždy si ji můžete zředit
  • šťáva z půlky citronu nebo limetky
  • trocha sladidla podle chuti - domácí sirup, med
 • Postup:
  1. Velký džbánek naplníme 1 litrem čisté vody a vložíme do ní bezové květy.
  2. Vodu s květy zamícháme a necháme stát přes noc (nejlépe 24h) při pokojové teplotě.
  3. Druhý den květy přecedíme (můžeme použít i na další nálev) a šťávu dle potřeby dosladíme a přidáme trochu citronové šťávy.
  4. Šťávu udržujeme v lednici a podáváme s ledem!
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
Kategorie: Smoothie a šťávy Naposledy změněno neděle, 11. červen 2017

Autor:

Barbora Karchová

Začalo to v roce 2013 prvními recepty a vyvrcholilo to kuchařkou v roce 2017. Rawmania se mi pod ruky formovala po dlouhou dobu až mě dovedla k vlastní cestě, která není ani raw a ani vegan. Naučila jsem se poslouchat své tělo a dávat mu to, co zrovna potřebuje. Poslouchat své srdce a své aktivity směřovat tam, kde je mi dobře. Aktuálně se věnuji marketingu a projektovému managementu. Starám se o to, aby Rawmania nadále rostla a byla inspirací pro všechny, kteří stále hledají.

Komentáře

Beátka Beátka27.08.2018 11:04
Vypadá dobře, určitě vyzkouším. Mě chutná třeba i tahle šťáva - youtu.be/LXP9hhGGYIQ
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
joe joe06.06.2020 22:58
ja bezovy kvet nejdrive ususim, pote jen par minut protrepavam a mam tak hned hotovo - nelouhuji 24h. lze provest stejne i s cerstvymi kvety.

tip - pozor pri sberu ! kvety trhat a ukladat velmi opatrne - jinak se vam vetsina pylu vyprasi
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat

Odebírat inspirace a novinky