Syrová strava je krásná v tom, že je tak všestranná a jednoduchá – i když se to možná zpočátku tak nezdá. Není to ale jediný způsob stravování. Sama zastávám i veganství, ale jelikož jsem zjistila, že mi raw food vyhovuje nejvíce, tvoří ovoce a listová zelenina většinu mého jídelníčku.
Chai nápoj

Chai nápoj

RAWMANIA
Recept
Chai koření je směs se specifickou vůní a chutí původem z Indie. Propadněte jeho kouzlu!

Chai koření jsem si zamilovala už dávno. Stejně jako ostatní koření patřící do indické nebo thajské kuchyně. Miluju tu vůni a směs chutí, která je pro mě přímo nevšedním zážitkem. Chai koření si můžete buď udělat sami, nebo ho koupit ve specializovaných obchodech. Já si ho vytvořila sama. Možná v pravém indickém chai koření je ještě něco navíc, ale podle složení, které jsem na internetu našla, jsem tu základní verzi určitě vytvořila. :)

chai napoj2

Podle některých článků se ale nedoporučuje tento čaj připravovat dětem, těhotným ženám (prý by mohl vyvolat předčasný porod) nebo lidem s nemocným srdcem, plícemi nebo žlučníkem. Všechny ingredience v chai koření dokážou silně působit na naše tělo. Skořice a zázvor spolehlivě zahřeje, uvolní ucpané dutiny nebo podpoří hubnutí. Kardamon má analgetické, zahřívací a protizánětlivé účinky. I hřebíček je tělu velmi prospěšný. Dokáže pročistit střeva proti parazitům, pomáhá při bolesti zubů, posiluje organismus, zlepšuje spánek apod. Zkrátka toto koření je jedna velká protizánětlivá léčivá směs.

chai napoj4

Vyzkoušejte!

 • Suroviny:

  Chai koření

  • 4 lžičky mletého kardamomu
  • 4 lžičky mleté skořice
  • 1 lžička mletého muškátového oříšku
  • 2 lžičky mletého hřebíčku
  • 2 lžičky mletého zázvoru
  • 1 lžička bílého pepře

  Nápoj

  • 1 šálek raw mléka (nejlépe z kešu oříšků) - recepty zde
  • 1 lžička chai koření
  • pár datlí nebo jiného sladidla

   

 • Postup:
  1. Koření smíchejte a pořádně promíchejte, uchovávejte v suchu.
  2. Nápoj vytvoříme rozmixováním všech surovin dohromady a vychutnáváme.
  3. Do nápoje můžeme třeba přidat i banán.
  4. Pokud milujete čaje, můžete použít raw mléko s chai kořením pro přípravu indického mléčného čaje. Stačí mléko s kořením přidat do šálku černého čaje a vychutnávat si ho. Ten už sice není součástí raw stravy, ale proč si nedopřát... :)
 • Ať se vám recept podaří! Přeji dobrou chuť. Pokud se vám recept líbí nebo jste si na něm už i pochutnali, budu ráda za váš komentář (níže na stránce) a za sdílení receptu s vašimi přáteli :)
 • Pokud byste chtěli další jedinečné recepty, které na stránkách nenajdete, najdete je v mých knížkách. Kdybyste se chtěli naučit, jak se v kuchyni správně otáčet, pořádám kurzy, nejčastěji u sebe doma. A kdybyste hledali, kde si nakoupit kvalitní a zároveň cenově dostupné suroviny, superpotraviny a zdravé mlsání můžete nakoupit na Svět plodů.

Kategorie: Smoothie a šťávy Naposledy změněno pondělí, 2. leden 2017

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Anita Anita11.02.2016 18:14
Skvělý tip, miluji toto koření :)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat