Ráda píšu. Nejen o sobě a svých zkušenostech, ale také o informacích, které vám mohou pomoci vybrat si ten správný životní styl nebo vám odpovědět na vaše otázky ohledně zdravého stravování nebo i osobního života.
Proč bychom měli děti učit filozofii?

Proč bychom měli děti učit filozofii? Doporučený

RAWMANIA
Článek
Co by se stalo, kdyby se mezi klasické školní předměty vložila i nějaká ta filozofická myšlenka?

Podle mě se čím dál víc zabýváme tím, jak myslet než co si myslet. Ale zjišťujeme to v pozdějších letech, kdy začínáme zkoumat smysluplnost našeho života. Co by to ale pro svět znamenalo, kdybychom se už od školních let učili tomu, jak pracovat se svou myslí, jak prohloubit naslouchání intuice nebo co si můžeme vzít z prastarých náboženství? 

Už po staletí se děti učí matematice, gramatice, dějinám, .. Učí se, jak rozeznat toho brouka od tamtoho nebo jakým skladatelům patří ta fascinující hudební díla. Později se učíme základům ekonomie nebo managementu a po vystudování vysoké školy a práci na vlastní kariéře zjišťujeme, že je to všechno o jednom a tom samém – o nás. O tom, jak chápeme sami sebe nebo ostatní. O tom, jak dokážeme pracovat se svými silnými stránkami a zmírňovat ty slabé. O tom, jak vycházet s jinými lidmi ať už v soukromí nebo v práci. Ale co kdybychom k tomu přišli už dříve? Představte si, jak by váš život vypadal, kdybyste před deseti lety mohli použít myšlenky, ke kterým jste nyní došli na základě chyb a poučení.

Čistota dítěte = jeho přirozenost

Každé malé dítě je svém základě naprosto čisté. Je otevřené všemu a jeho názory, chtíče a přesvědčení jsou tvořeny na základě vnějšího světa, ve kterém se pohybuje. My se do této „čistoty“ dostáváme zpět až v době, kdy začínáme přemýšlet o svém životě. Kdy zjišťujeme, že nám tento život nevyhovuje a že: „…peníze nejsou všechno.“ Ale pro malé dítě je tato čistota naprostou přirozeností, ale naše okolí ji utlumí díky tomu, že mu vytvoří hranice – je přece malé na to a to, tohle se nesmí, tomu by nerozuměl, tohle neexistuje a jsou to jen pohádky, nesmí dělat chyby, musí si dávat na všechno pozor apod. Je to velmi zjednodušeně řečeno a vím, že nějaké hranice dítěti vytvořit musíme, ale zároveň mu tak zabraňujeme zjistit, o čem svět je. Výsledkem pak může být to, že si nebude věřit, nebude mít své názory nebo se je bude bát říct a bude se bát chybovat. A tak jde jeho čistá duše do pozadí…

Co to pro udělat?

Ale můžeme tomu zabránit tak, že s dětmi začneme pomalu „filozofovat“ o životě. A i když se to může zdát složité, vlastně je to docela jednoduché. Když je dítě malé, neustále se na něco ptá a hledá odpovědi. A právě v tuto chvíli ho můžeme učit. Efektivním způsobem může být četba knížek. Pohádky jako medvídek Pú, Alenka v říši divů nebo třeba krátké zenové příběhy (doporučuji Oceán v kapce rosy) jsou skvělou metodou, jak s dítětem mluvit o problematice dnešního světa – vztahy, strach, láska, nenávist, zášť, závist, chtíč, přesvědčení… Z každého příběhu si lze vzít poučení. A čisté dítě se poučí daleko jednodušeji, než když dospěje a musí se nejprve dostat na dno a následně se z něj těžce šplhat nahoru, aby si něco z této zkušenosti odneslo do života.

A jaké budou výsledky?

Není tak náročné mluvit s dětmi o světě a o životě, sami se totiž na to nevědomky ptají – i když svou dětskou řečí. Jen je třeba ji rozpoznat a následně jejich myšlenky správně nasměrovat. Ale když se to povede, povede to ke krásným výsledkům.
Studie totiž ukázaly, že děti učící se filosofickým otázkám obstály nejlépe v testech zaměřujících se na verbální, numerické nebo prostorové schopnosti. Také se ukázalo, že naučená filosofie u těchto dětí opravdu přetrvává a děti ji ve svém životě aktivně používají. Celkově studie vyšly tak, že tyto děti měly daleko lepší výsledky než ostatní. Což může být třeba jen tím, že víc věří své intuici nebo sami sobě a nebojí se chybovat a tím pádem se rozhodnout.

 

Teď je na nás, abychom naše děti učili myšlenkám, na které jsme po ta léta přišli sami a nesnažili se ničit jejich čistou (a mnohdy mnohem inteligentnější) mysl svými návyky, které nám ztěžují život. Ale neznamená to, že to je jednoduché. Je to pořádná fuška! :)

 

Zobrazeno: 1113 krát Kategorie: Rodina Naposledy změněno pondělí, 14. březen 2016

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"

Komentáře

Anežka Skřídlovská Anežka Skřídlovská25.06.2016 18:03
Neskutečné, mám už delší dobu stejný názor... Sice teprve dokončuju základku, ale moc bych chtěla na filozofickou fakultu a napsat jednou knihu o lidském myšlení a inspirovat ostatní
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Barbora Karchová Barbora Karchová26.06.2016 19:58
Pro mě je zase neskutečné to, že i když dokončuješ teprve základní školu, máš takové myšlenky. Nevzdávej se a dotáhni to daleko! Napiš, až budeš mít jednou knížku napsanou, ráda si ji přečtu. Hlavně nezapomínej na to, že školu nepotřebuješ k tomu, abys mohla psát, inspirovat ostatní a dělat to, co tě baví :) Držím palce, jen tak dál! :) B.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Anežka Skřídlovská Anežka Skřídlovská27.06.2016 05:41
Děkuju moc... nemám tušení co budu potom za ty roky po střední dělat ale určitě chci lidem nějakým způsobem pomáhat :)
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat