Ráda píšu. Nejen o sobě a svých zkušenostech, ale také o informacích, které vám mohou pomoci vybrat si ten správný životní styl nebo vám odpovědět na vaše otázky ohledně zdravého stravování nebo i osobního života.
Sbíráme hrášek

Sbíráme hrášek

RAWMANIA
Článek
 Sezona hrášku je tady. Co přináší našemu tělu? Vše se dozvíte zde.

Na sezónu hrášku se každý určitě pořádně těší. Já sama jsem schopná zobat ty malé sladké kuličky po celý den. Když jsme dostali úkol jít si na zahrádku povinně něco nasbírat, neváhali jsme a jeli na něj. Sice jsme si měli hrášek nasbírat, ale jen co jsme přijeli, padal nám spíše do pusy než do batohu. Ale po chvíli jsme se nakonec přece jen začali ovládat a sbírat si tyto krásné lusky s sebou. Ale co nám dávají a jak je můžeme "syrově" upotřebit? 

sbirame hrasek3

Potom, co jsem místo oběda a večeře měla jen hrášek, mě zajímalo, co nám tento kouzelný cukrový hrášek nabízí a jakých vitamínů a minerálů jsme se to ten den nadopovali.

Cukrový hrášek má nejvíce živin čerstvý a mladý. Pokud jsou semena hrášku ještě plochá, je třeba počkat, ale ne tak dlouho aby začal žloutnout a tvrdnout (cukr se změní v škrob a ten v našem těle není vůbec potřeba). V takovémto stavu se hrášek konzumuje celý i se slupkou. Pokud ho tepelně zpracujeme nebo zakonzervujeme, ztrácí až 90% svých živin -a proto jíme syrovou stravu! :-)

K čemu je hrášek prospěšný?

Obsahuje opravdu velké množství bílkovin (v minulosti ho chudí používali spolu s čočkou místo masa)

Vitaminy C, B1, B2, B3, B5 (béčka jsou příznivá na duševní zdraví člověka - spraví náladu a odstraní stres, posiluje obranyschopnost, pevnost vlasů a nehtů)

Je plný cukru a proto dodá spoustu energie

Obsahuje řadu minerálů jako hořčík, fosfor, vápník, draslík, …

Nádherně omlazuje naše tělo - díky nukleovým kyselinám

Vitamíny, minerály, nukleové kyseliny a bílkoviny jsou potřebné pro svalovou hmotu, odpovídající stav tkání a kostí

Díky vláknině nás velmi nasytí (můžu potvrdit..!) a pomáhá při zácpě

Skvělý pro správný růst dětí - díky nukleovým kyselinám a bílkovinám podporuje růst a dělení buněk

Léčí chudokrevnost

Zbavuje nás cholesterolu

Patří mezi nejúčinnější antioxidanty

 

Pokaždé, když si přečtu co nám dává syrová strava mám pocit, že dělám správně, a že to tak má být. Když si uvědomím kolik živin lidé ničí vařením, vše mi zapadá dohromady jako kousky skládanky (únava, nemoci, rakovina…)

sbirame hrasek5

Skladování: cukrový hrášek vydrží čerstvý 1-2 dny v lednici. 

Važme si toho, co nám příroda dává a čerpejme z toho co nejvíce!

Pokud chcete vytěžit z hrášku to nejlepší, je dobré schovávat slupky a následně si z nich vyrobit (pomocí odšťavňovače) výbornou šťávu bohatou na všechny vitamíny, minerály a zkrátka všechny skvělé živiny, které hrášek poskytuje. Je sice trošku štiplavá a není to podle mě chuť, která mi bude chybět (radši si ho pokoušu), ale je to jediný způsob jak z hrášku dostat veškeré živiny, které nabízí. A když roste jen v určitý čas…

 

Hráškový elixír

  • Hráškové lusky
  • Citronová šťáva

 

Vše dáme do odšťavňovače a na dvakrát odšťavníme. Přidáme citronovou šťávu a užijeme si elixír plného zdraví (dalo by se říct i elixír mládí, díky živinám proti stárnutí)!

sbirame hrasek13

 Omlouvám se za kvalitu, ale náš elixír se dělal večer :(

Zobrazeno: 2424 krát Kategorie: RAW a vegan Naposledy změněno pondělí, 16. listopad 2015

Autor:

Barbora Karchová

Raw food/živá strava je pro mě citová záležitost. Nejde jen o jídlo, ale i o životní styl a takový jiný pohled na svět, který s touto stravou získáte. Začnete se více starat sami o sebe a tím se vám začne pomalu měnit život...

A protože mě raw food opravdu baví, zatím jsem neztratila inspiraci pro syrové recepty. A tak realizuji každou představu receptu, která mě napadne. Snažím se vše vysvětlit jednoduše a používat dostupné suroviny. Nejsem profi kuchařka, jen vášnivý samouk, který se zamiloval do jednoduchosti a lahodnosti raw receptů. 

Jak jsem říkala, raw food není jen o ovoci a zelenině, ale také o životním stylu. Proto se moje články týkají všech směrů, které se tohoto způsobu života nějak dotýkají. Ráda píšu hlavně o svých zkušenostech a většina článků vznikne právě jednou jedinou myšlenkou, která ve výsledku vytvoří celý článek. A ten tu pak můžete najít.

Tvoření RAWMANIE se pro mě stalo každodenní záležitostí a vášní. A pokud je tento obsah vášní i pro vás, je to znamení, že jsme oba s Tomem odvedli opravdu dobrou práci! :)

"The only limits you have are the limits you believe!"